Tekort vaccins tegen dodelijke bacterie Achter 'Het Kapitaal' van Karl Marx ligt een boek van 250.000 euro 9 Bestrijding meningokokken type W lastig Meisjes die hun billen willen laten oppompen en denken dat ik het weer afzuig als ze het niet meer mooi vinden hun best doen. Ik houd hen voor: ik doe de helft, die an dere helft moet je zelf doen." „Zeker. Ben je jonger dan 18, dan doe ik sowieso niks. Ben je ouder dan 75, dan ook niet. Daarnaast schat ik dat ik één op de vijf verzoeken niet realistisch of te extreem vind. Ik probeer erachter te komen waarom iemand een ingreep wil: vindt hij of zij dat zelf mooi, of is het onder druk van zijn of haar relatie? Sociale media? Worden ze gepest? Ik ben in korte tijd een soort psycholoog gewor den. Mensen komen vooraf met hele moodboards met daarop hoe het wel en niet moet. Prima, dan is erover nagedacht. Ik zie - vooral bij jongeren - complete verza melingen foto's van Instagram voorbijkomen en merk vervolgens dat het zelfbeeld niet klopt. Ik hoef niet te groot, luidt het commentaar bij een plaatje van dubbel D. Meisjes van 20 die hun billen willen laten oppompen en denken dat ik het wel weer afzuig als ze het niet lan ger mooi vinden. Opereren is geen seizoenswerk of to venarij, het is definitief. Je kunt een gebied eigenlijk maar een keer echt goed doen, bij een tweede of derde keer wordt het resultaat steeds onvoorspelbaarder. Aan elke ingreep zijn risico's verbonden." „Mannen komen vaak aansjouwen met de neus van George Clooney. Vrouwen zien de open ogen van Doutzen als ideaal. Of het decolleté van Sylvie Meis. Dat kan leiden tot vervelende gesprekken wanneer ie mand met een breed postuur dat aan mij voorlegt. Je moet dan in gesprek gaan over gezonde proporties. Overigens zijn de bescheiden borsten van Kate Moss nu ook in trek. Die worden gezien als natuurlijk. De vraag naar borstcorrecties met eigen lichaamsvet is daardoor ook groter." „Dat ontraad ik. Ten eerste omdat er geen nazorg is door de behandelende instelling, omdat je dan weer thuis bent. Daarnaast zijn de verslagen in bijvoorbeeld het Thais of Koreaans niet te begrijpen. Verder wordt er meer geëxperimenteerd in die landen. Van nieuwe technieken, zoals het gebruik van placenta's in Azië, kennen we de effecten op langere termijn niet. Per- mante fillers en de draadjes-facelift - waardoor je op den duur hele lijnen in het gezicht zag lopen - hadden achteraf vervelende gevolgen. Maar er gelden ook an dere schoonheidsidealen. Koreanen willen geen enkel (moeder)vlekje, geen pigment, geen oneffenheidje in de huid zien, het moet glad glad glad, zoals de Insta- gram-filters. Ga je naar Amerika, dan loop je kans op een Hollywood-breedbekkikkerkop met uitpuilend slijmvlies: anderen moeten wel zien dat je 20.000 dollar hebt gespendeerd aan je nieuwe gezicht. De Ameri kaanse facelift is gebaseerd op horizontale trekkracht, terwijl wij gaan voor schuin." „Wat is puur natuur? We verven ons haar, epileren bij het leven, dragen lenzen. We worden ouder, blijven ge zonder en we streven ernaar om dat mooier te doen. Uit mijn mond klinkt het misschien gek, maar ik hoop niet dat dit leidt tot een wereld waarin iedereen ingrijpende dingen laat doen. Want er zijn grenzen en risico's. Ik kan me wel voorstellen dat minder invasieve methodes zoals botox en fillers populairder worden." „Niks. Het is nu nog niet nodig en ik geloof niet in een preventief behandelplan of zoiets dergelijks. Misschien dat ik wat overweeg als ik een hamsterwang of lubber- buik krijg. Of een bovenooglidcorrectie, want de ogen verraden de leeftijd. Maar wat voor mij wel een dingetje is: op de operatietafel liggen bij een collega. Dat lijkt me niets." Volgens het RIVM wordt overwo gen om behalve kinderen van 14 maanden en 14-jarigen ook kinde ren van 15 en 16 jaar in te enten. „Er is een tekort aan vaccinaties. Je kunt het niet of nauwelijks krij gen via de huisarts of de GGD", zegt Hans van Vliet, die bij het RIVM verantwoordelijk is voor het Rijksvaccinatieprogramma. Hij doelt op mensen die het vaccin op eigen rekening willen aanschaffen bij een vaccinatiecentrum. Het Rijksvaccinatieprogramma is volgens hem niet in gevaar. Maar het uitbreiden van dat inentingen programma voor andere leeftijds groepen is volgens de RIVM'er on mogelijk vanwege 'de schaarste aan vaccins'. „Het vaccin is maar mond jesmaat verkrijgbaar." Sinds 2002 krijgen alle kinderen van 14 maanden in het Rijksvacci natieprogramma een inenting te gen type C. Maar vanaf 2015 is er sprake van een snelle toename van het type W. Dit blijkt een zeer do delijke variant. „De mortaliteit is hoog: zo'n 15 procent. Dit jaar is het met elf doden op 57 besmettingen hoger, bijna 20 procent", aldus Arie van der Ende, hoofd van het Labo- Wij doen uiteraard ons stinkende best, maar wij bakken geen koekjes ratorium voor Bacteriële Meningi tis. De mensen die ziek worden, houden daar vaak hun leven lang letsel aan over, zoals hersenschade of het verlies van armen of benen. Per leeftijdsgroep zijn er zo'n 200.000 vaccinaties nodig. Maar daarvoor schiet de voorraad van producent Pfizer tekort. Volgens woordvoerder Jan Willem de Heer doet Pfizer er alles aan om de pro ductie op te voeren,. „Wij doen ui teraard ons stinkende best, maar wij bakken geen koekjes." Wie nu naar de huisarts stapt om zich tegen meningokokken type W te laten inenten, heeft pech. „Om dat er niet genoeg vaccins zijn, kie zen we ervoor om het te geven aan de kinderen van 24 jaar", stelt Van Vliet. „Het effect van een vaccinatie van iemand van 14 is groter. Omdat je ziet dat vanaf 15 jaar het drager schap sterk toeneemt, zetten we in op die leeftijd. Waar je het van moet hebben is het indirecte effect dat zij het niet meer verspreiden." Vanaf oktober worden van de 195.00014-jarigen in Nederland er ruim 130.000 uitgenodigd voor een vaccinatie. Het gaat kinderen die zijn geboren tussen 1 mei 2004 en 31 december 2004. Van Vliet snapt dat het moeilijk uit te leggen is dat iemand die op 30 april 14 wordt de inenting niet krijgt en iemand die een dag later 14 jaar wordt wel. „Liefst leg je de grens neer bij 1 ja nuari, zodat je alle kinderen in kunt enten. Maar dat was niet mogelijk vanwege de aanbesteding." Het boek is gisteren gepresen teerd in de Rooksalon van de Tweede Kamer. Hoe lang Smiths magnum opus, dat de principes van de vrijemarkteconomie ver dedigt, al op de boekenzolder van de Tweede Kamer stond, is niet bekend. Ook niet hóe het in de collectie is terechtgekomen. Boekhistoricus Alex van Am- selgeest noemt de vondst van het in leer gebonden boek 'een his torische sensatie'. Het liberale boek stond verstopt achter twee dikke delen van Das Kapital van Karl Marx, dat juist de vloer aan veegt met het kapitalisme. In de Tweede Kamer staan veel boeken. In de historische Hande lingenkamer, maar ook op de boekenzolder. „Ik vind het bij zonder dat dit boek drie verdie pingen boven mijn werkkamer is gevonden", zei Kamervoorzitter Khadija Arib. „We hadden altijd het vermoeden dat er wat unieks zou liggen, maar we wisten niet wat. Hier kan de rook van de si- gaar van Thorbecke omheen zijn gekringeld toen hij de grondwet onder handen nam." Nu de Tweede Kamer in 2020 grondig wordt verbouwd, was het tijd om de collectie in kaart te brengen. „Je kent dat: als je gaat verhuizen, ga je opruimen", grapte Karin Zaal, hoofd archief van de Tweede Kamer. Nu is al leen de collectie tot 1830 in kaart gebracht. De rest volgt de ko mende tijd. In 2020 moet de ope ratie klaar zijn. De bijzondere vondsten wor den indien nodig schoonge maakt en gerestaureerd. Een ge deelte wordt daarna gepresen teerd in de Tweede Kamer, tot de verhuizing naar het oude minis terie van Buitenlandse Zaken. Daar wordt de collectie ook ten toongesteld. Na de verbouwing van het Kamergebouw worden de pronkstukken uitgestald in de Handelingenkamer. vrijdag 1 juni 2018 GO Weigert u behandelingen? Wie dienen als voorbeeld van je klanten? Hoe kijkje naar medisch toerisme? - Felicia Smits (plastisch chirurg) Bestaan er over twintig jaar nog mensen die puur natuur zijn? Wat heeft u zelf laten doen? Er zijn onvoldoende vaccins be schikbaar om kinderen in te enten tegen de snel oprukkende dodelijke bacterie meningokok ken type W. Dit jaar zijn in Ne derland al elf mensen overleden aan een besmetting. Marcia Nieuwenhuis Bilthoven -Jan Willem de Heer, vaccin-producent Pfizer Op de zolder van de Tweede Kamer is een zeldzame eerste druk van The Wealth of Nations van de Schotse liberaal Adam Smith uit 1776 gevonden. Het boek heeft een waarde van een kwart miljoen euro. Hanneke Keultjes Den Haag Adam Smith schreef in 1776 The Wealth of Nations. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9