'Verbeter aanpak verwarde personen' de toekomst van mijn kinderen' u Inspectie zet drones in bij controle van beroepsvissers Bindt Amsterdam ook strijd aan met Dunkin' Donuts? 5 Lamers wil sneller verwarde men sen van straat kunnen halen om ze hulp te bieden. De 26-jarige Syriër woonde sinds 2017 bij zijn vader in een flatwoning aan de Van den Tempelstraat in Schiedam. De voormalige vluchteling had contact met diverse hulpinstanties, waar onder de GGZ, het wijkondersteu- ningsteam, maar ook de huisarts, maar weigerde hulp. „De man had geen acute proble men en kwam dus niet in aanmer king voor een inbewaringstelling, die ik als burgemeester kan opleg gen als er sprake is van een noodsi tuatie", vertelt Cor Lamers. „Dat maakt het zo lastig. In preventieve zin kunnen we niet ingrijpen. Het moet eerst escaleren willen we kunnen doorpakken. Ik zou dan ook graag meer doorzettingsmacht willen hebben want er lopen wel meer verwarde mensen rond in Schiedam." Hoewel de man een be kende was van hulpinstanties, be stonden er geen signalen dat hij zou doordraaien. „De situatie was simpelweg nog niet ernstig genoeg. Vermoedelijk is hij in een psychose geraakt. Er is afgelopen week iets gebeurd met een van zijn broers waardoor hij uit balans is gebracht. Zeker is dat hij geen religieuze mo tieven had." wel iets meer ruimte." Khudida Othman vluchtte in 2013 voor de oorlog in Syrië, in 2014 kreeg hij hier een verblijfs vergunning, weer een jaar later konden ook zijn vrouw en kinde ren overkomen. Deze krant schreef al een paar keer over het gezin: over Khudida's blijdschap toen ook zijn volwassen, maar ge handicapte zoon naar Nederland mocht komen, over de worstelin gen met de Nederlandse taal. Een vandaag gepubliceerd on derzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau stelt dat veel Syriërs het leven in Nederland goed vin den, maar ook lastig en soms vol stress. Dat kan Khudida beamen. Hij is nog steeds blij dat hij hier is, erg blij. Het is rustig in Wagenin- gen, geen oorlog vooral. „Al mijn kinderen gaan naar school. Dat is goed. Ze spreken Nederlands, wil len verder leren en daarna een baan zoeken. Dat is waarom ik hier ben en wil blijven: de toe komst van mijn kinderen. Ik ben vader: als het goed gaat met mijn kinderen, gaat het goed met mij." Daarnaast is er de stress. Over al die documenten en brieven in moeilijk Nederlands. Over inbur geren. „Ik moet vijf examens ha len, voor drie ben ik geslaagd. Maar voor de spreek- en schrijf- toets ben ik al vier keer gezakt. Ik hoop dat ik uitstel krijg." In de Sy rische provincie AL-Hasakah had Al mijn kinderen gaan naar school. Dat is goed de familie een boerderijtje en handelde Khudida in vee. Hier wonen ze in een flat. „Ik ben heel blij met ons huis, maar ik mis het wel om in een dorp te wonen, waar de kippen en koeien rond je huis lopen." Daarom doet hij vrij willigerswerk op een boerderij. Betaald werk? Lastig. „Dat wil ik wel, maar ik heb veel last van mijn rug en kan geen hele dagen wer ken." Hoe ziet Khudida zijn leven over nog eens vijfjaar? „Ik hoop dat mijn gezin dan de Neder landse nationaliteit heeft. In Syrië hebben we helemaal niets meer." AMSTERDAM De verbeten strijd tussen de gemeente Am sterdam en fastfoodketens gaat maar door. New York Pizza werd vorig jaar via de rechter verjaagd uit een pand aan de Ferdinand Bolstraat omdat de gemeente in dat gebied geen fastfoodketens meer wil. Maar nu... wil Dunkin' Donuts erin. De Amerikaanse donutgigant is momenteel bezig het pand te verbouwen. De gemeente Am sterdam bevestigt dat er inder daad een vergunningaanvraag binnen is. „Maar die moet nog worden goedgekeurd", zegt Jeff van den Berg van de gemeente Amsterdam. Of dat gaat gebeu ren is nog zeer de vraag. Op het pand rust de bestemming 'ho reca type 4'. Oftewel: een res taurant. Dat werd New York Pizza fataal. Amsterdam maakt onderscheid tussen restaurants en fastfoodzaken, juist om die laatste categorie te kunnen we ren. Dat mondde uit in een rechtszaak bij de bestuursrech ter. New York Pizza ziet zichzelf als een restaurant. Maar het feit dat NYP ook pizzaslices ver koopt om mee te nemen, leidde ertoe dat de gemeente won. Wellicht begint dat gevecht nu opnieuw bij Dunkin' Donuts. Het inzetten van drones moet vol gens de NVWA de pakkans ver groten bij het opsporen van ille gale praktijken van beroepsvissers. Dan gaat het bijvoorbeeld om het gebruiken van meer netten dan is toegestaan, een te grote netwijdte of vissen wanneer dat niet is toe gestaan. Woordvoerder Rob Hage- man van de NVWA: „We gaan dit doen vanwege de efficiëntie. Bin nen enkele weken gaan we de eer ste proeven doen om te controle ren met drones. Naast de visserij zouden we die ook op andere ge bieden kunnen inzetten, bijvoor beeld bij het controleren van wei landen. De lange arm van de NVWA wordt hiermee een stukje langer." De Nederlandse Vissersbond kijkt vol verwachting naar de proef van de NVWA. „Hier kan ik niet voor of tegen zijn", stelt secretaris Derk-Jan Berends van de Vissers bond. „Controle is altijd goed. Ik ben vooral benieuwd hoe het zich ontwikkelt. Kun je daadwerkelijk de maaswijdte of de lengte van de vis zien met een drone? Het is wel belangrijk dat je goed vaststelt wat er gebeurt." Merkje Volgens Hageman is het niet de bedoeling om de drones als los controlemiddel in te zetten. „Con troleurs zullen ook altijd even ter plaatse moeten gaan. Zo kunnen ze bijvoorbeeld controleren of een net wel een merkje heeft, wat ver plicht is in Nederland. De drone is vooral bedoeld om te zien waar bijvoorbeeld de illegale netten staan en welke afmetingen die hebben." vrijdag 1 juni 2018 GO M „Zoveel kinderen, echt de hele middag gaat de bel", zegt Khudida Othman (2de van links). FOTO KOEN VERHEIJDEN De Schiedamse burgemeester Cor Lamers maakt zich zorgen over verwarde personen die doordraaien zonder dat daar di recte aanleiding voor bestaat. Afgelopen woensdag was het weer eens raak toen een Syriër zwaaiend met een hakbijl in zijn stad voor commotie zorgde. Sandra Don Schiedam Kijk op de site bij /video hoe de hond na het incident werd behandeld. —Khudida Othman De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) gaat drones inzetten om overtredin gen door beroepsvissers beter te kunnen opsporen. De proef gaat binnen enkele weken van start. Karolien Koolhof Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5