Red.yellow and blue 7 MAISON MARLOUS Staartdelingen. Daar moet ik aan denken als ik aan mijn basis schooltijd denk. Staartdelin gen en schoolmelk. Gele vinylvloeren. Die inval- leerkracht die geen orde kon houden. De klimtoren waar ik vanaf viel en waar ik nog een litteken van op mijn been heb. Nog meer staart delingen. Voor mijn gevoel bestond 90 procent van de taken op school uit staart delingen maken. Rekenmachine Waarom we die krengen moesten maken, is me nog steeds een raadsel. Ik was in die tijd al pleitbezorger van de rekenmachine en het hele concept achter (hoofd)rekenen in het alge meen ontging me volledig. Net zoals ik fietsen in die tijd een onzinnig con cept vond, trouwens. Toen mijn moeder me eens vroeg hoe ik dan later mijn kinde ren naar school ging bren gen, antwoordde ik: „Met de auto natuurlijk." De basisschool kon me, evenals fietsen, niet beko ren. Ik vond het allemaal maar een toestand, dat je ergens om half 9 acte de présence moest geven om daar dan vervolgens tot half 4 je levensdagen te slijten. Zo klein als ik was, was ik op z'n zachtst gezegd al be hoorlijk autonoom. Het is me nog steeds een raadsel: waarom al die staartdelingen? Ik heb om deze redenen al tijd een hartgrondige afkeer van primaire kleuren gehad. Ik associeerde ze met schoolmeubilair. Met staart delingen. Met naar vinyl ruikende klaslokalen. Met schóól. (En trek in gedach ten gerust een vies gezicht bij dat woord, dat deed ik namelijk ook.) Primaire kleuren kwamen mijn huis niet in. Ik heb u zelfs in een artikel in deze krant over de trends van 2018 nog gewaarschuwd voor primaire kleuren in huis. Die mocht u wat mij betreft alleen in een interi eur toepassen als u een ba sisschool wilde beginnen. Waarop een vriendin appte: „Leuk artikel! Maar je staat op die foto's in dat arti kel naast een gele prullen bak. Is dat geen primaire kleur dan?" Weckpot Ik keek om me heen. Naast me stond een rode bijzetta fel. Achter me een knalgele kast. In de keuken een groene fruitschaal. In de hoek een enorme blauwe, vintage Weckpot die fun geerde als bloempot. Niet alleen mijn reactie op die specifieke kleuren was pri mair, mijn interieur was dat inmiddels gek genoeg óók. Onbewust is mijn hou ding ten opzichte van rood, blauw en geel dus tja volwassener geworden. En aangezien ik toch ook allang de geneugten van het fietsen heb ontdekt, werd dat ook weieens tijd. WAT DOEN WE ERMEE? Kleurenleer Geen pauze Kies richting Verfstok Van asbak tot zitzak 6. Waterdruppels 4. Poppetjes vrijdag 1 juni 2018 GO Denkt Marlous terug aan de basisschool, dan ziet ze de gele vinylvloeren weer voor zich. In de schilderkunst zijn rood, geel en blauw pri maire kleuren. Daarmee kun je alle andere kleuren maken. Meng je twee pri maire kleuren, dan is het een secundaire kleur (zoals groen, oranje). Meng je drie primaire kleuren, dan is het een tertiaire kleur. 'Kleurenleer' is een inte ressant boek over de kleu- rencirkel, kleurcontrasten en de ruimtelijke werking van kleur. Het is geschre ven door de Zwitserse kunstschilder, ontwerper en docent Johannes Itten, die tussen 1919 en 1922 lesgaf aan het Bauhaus. Een ander mooi boek over kleur is Het geheime leven van kleuren van Kas- sia St. Clair. Dat gaat over de geschiedenis van kleur en hoe de 75 bekendste kleurschakeringen toege past werden en worden in kunst en cultuur. Combineer primaire kleuren met pastels en op een witte achtergrond. Zo voorkomt u dat uw huis er alsnog uit komt te zien als een basisschool. Werk altijd nat-in-nat. Zodra de verf opdroogt en je dan pas met de volgende baan verder gaat, dan krijg je de aanzet te zien. Ik doe al tijd eerst de randjes aan het plafond en de ran den om de contactpun ten voor de lampen. Ga dan meteen door met inrollen. Je kunt je geen pauze permitte ren! Als het kan, schilder dan met de lichtinval mee. Soms is dat niet handig omdat de ruimte het niet toelaat, of als de banen daardoor enorm lang worden waardoor nat-in-nat werken lastig wordt. Rol niet willekeurig alle kanten op, kies in ieder geval één richting. Zorg dat je goed weet waar je bent gebleven. Verf met lange 'open tijd' blijft lang nat en dat kun je duidelijk zien. Zo is het gemakkelijk te weten waar je was en waar je weer verder moet. Rol met een verf stok en beweeg vanuit je benen dan is het min der zwaar. €23,90 per 2, littala €20 per 4, Poul Pava

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56