Gevoelens voor een grasmaaier 2 ROMKE VAN DE KAA Verhuizen Journalist Jette Pellemans (27) uit Utrecht wil verhuizen naar Rotterdam. Best een stap, van woonplaats wisselen: is die andere stad echt wel leuk? Proefverhuizen is de ultieme test. Ze ruilt met vriend Gert-Jan uit Rotterdam een maand van huis. Want hij wil wel naar Utrecht. Stop de deur! Column Kom niet aan iemands huisdier, want dan breekt de hel los. Dat weet ik sinds ik een jaar geleden een stukje over katten schreef. Over de overlast van andermans kat, wel te verstaan. Nooit heb ik zo'n modderlawine over mij heen gekregen. Ook lezers van een keurige krant bleken een onderbuik te hebben en het ge scheld was niet van de lucht. Dat een apparaat dezelfde gevoelens oproept als een dier, heeft me wel verrast. Natuurlijk weet ik dat sommigen hun robotmaaier een naam geven, maar dat doen ze ook met hun fiets. Maar dat ze zich werkelijk diep gekwetst kunnen voelen als je iets negatiefs zegt over hun maaima- chine had ik niet voor zien. Ze reageerden alsof ik hun kind een oorvijg had verkocht. Twee weken geleden schreef ik over de ro botmaaier. Ik vertelde dat een maairobot soms een egel kan doden of verwonden. Dat was de aanleiding voor een on voorziene shitstorm. 'Wat een stom gelul', klonk het uit Borssele in Zeeland, 'van een echte journalist zou je ver wachten dat die zich beter informeert.' 'Aan uw foto kan ik zien dat u de jongste niet meer bent', scheef een lezer uit Oldenzaal, 'kan het zijn dat de dementie bij u heeft toegeslagen?' Hoe ik er in hemelsnaam bij kom dat het ding egels zou verwonden Een mevrouw uit Den Ham in Overijssel schrijft dat haar man is overleden en dat de maaier haar tot troost is. En dat ik me voor de ouderen moet inspannen, in plaats van ongefun deerde kritiek te leveren. En natuurlijk lees ik ook regelmatig in de krant dat er in Japan robots zijn die bejaarden gezelschap houden. Maar dat je ge voelens kan hebben voor een grasmaaier verrast mij toch. Het meest gehoorde verwijt is dat ik niet ge noeg onderzoek naar de voor- en nadelen van de robotmaaier heb gedaan. Hoe ik er in hemels naam bij kom dat het ding egels zou verwonden. Er is een lezer die schrijft nog nooit een egel in zijn tuin te hebben gezien, laat staan een dode. Het aardige is dat de fabrikanten van robot maaiers minder emotioneel reageren dan de kran tenlezers. Uit hun reacties blijkt dat ze het egel probleem wel degelijk erkennen, maar dat hard aan oplossingen wordt gewerkt. Een vertegen woordiger van Husqvarna stuurt mij documenta tie waaruit blijkt dat deze fabrikant het probleem inmiddels heeft opgelost. Op hun maaiers kan een soort borstel als voorzetstuk worden bevestigd - een 'snor' - die eigenwijze egels een duw geeft en in een andere richting stuurt. Dat percentage zal snel toenemen. En het ding zal waarschijnlijk ook gauw van zijn kinderziekten worden afgeholpen. En vooral voor gemakzuchti- gen, krakkemikkigen en ouderen zal die robot maaier zeker een uitkomst blijken te zijn. Mij zul je er voorlopig niet meer over horen. Ik heb alle mails beleefd beantwoord, maar of ik het leger van gekwetsten tevreden heb gesteld? Ik betwij fel het. De pijn zit diep. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Voor mijn voordeur in de Utrechtse bin nenstad staan mijn koffers. Daarnaast een rugzak met sportspullen, een kratje met onmis baar keukengerei en mijn hoofdkus sen. Ik ga een maand huizenruilen in Rotterdam. Met een volgepropte auto rijd ik op een zondag van Utrecht richting de Maasstad. Vanaf de Van Brienenoordbrug zie ik de geweldige skyline van Rotterdam, die net in het gouden licht van de zonsondergang baadt. Als ik even later de deur open van mijn ruilappartement op vijftien hoog op de Kop van Zuid, ren ik van pure blijdschap door de kamer. Dat uitzicht! Al die hoge gebouwen! En dit gigantische driekamerapparte ment helemaal voor mezelf! Filerijden Drie weken eerder: een biertje in de Rotterdamse Fenix Food Factory met vriend Gert-Jan. Hij is journalist bij RTL Z, kwam naar Rotterdam van wege zijn studie en woont er zo'n tien jaar. Ik vertel dat ik zo blij word van Rotterdam. Dat ik onderweg op de ov-fiets weer had gedacht: wat een toffe stad is het toch, al die hoge ge bouwen, de Maas, die bijzondere bruggen. Ik zou er wel willen wonen, maar waarom zou ik? Ik heb een leuk huis, mijn sportclub en sociale leven begeven zich in Utrecht. Zou ik überhaupt wel trekken, een switch van het sfeervolle oude een- Van pure blijdschap ren ik door de kamer op vijftien hoog. Wat een uitzicht! trum van Utrecht naar het beton en de hoogbouw van Rotterdam? Gert-Jan vertelt op zijn beurt dat hij wel naar Utrecht zou willen ver huizen. Dat scheelt hem dagelijks twee uur filerijden naar Hilversum en bovendien heeft hij na tien jaar Rotterdam wel zin in een stad die een maatje kleiner is en waar de ge zelligheid voor het oprapen ligt. Ook bij hem zijn er twijfels. Een huis ko pen is toch een investering, vooral naar een stad die je niet kent. We besluiten een maand van huis te ruilen, met het idee: als je er een maand woont, weet je of de verhuis vrees terecht is. Ik ruim mijn huis op en leg kleding en fotolijstjes in de berging. Briefje op de tafel over hoe mijn koffiezetapparaat en wasma chine werkt en laat het proefwoon- experiment maar beginnen! Vakantie Huizenruilen als vakantiemethode gebeurt volop. Maar van eikaars huis gebruikmaken als proefwoonobject gebeurt zelden, zegt Corine Nieman van huizenruil.com. „Ik hoor wel eens over mensen die flexibel zijn in hun werklocatie en daarom in de winter bijvoorbeeld drie maanden ruilen met iemand in Spanje. Maar in Nederland ruilen om in een andere stad proef te wonen? Daar heb ik nog nooit van gehoord." Maar wat begint als een huizen- ruilvakantie, mondt soms tóch uit in een proefwoonsessie. Dat gebeurde bij freelance videomaker Marlijn TIPS NIEUWS vrijdag 1 juni 2018 GO Ongeveer 10 procent van de bevolking heeft op het ogenblik een robotmaaier als gezinslid. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl IÜééL'^WiI tr^l Kneed en klieder biedt dertig re cepten om lekker vies te worden (Het Spectrum, 12,50). HETRESTJESkOOTOiek Veel eten ver dwijnt in de vuil nisbak. Het rest jeskookboek voorkomt dat (Lannoo, 19,99). De Groene Stad beschrijft hon derd groene pro jecten wereldwijd (Terra, 34,99). 3 o Verhuisvrees? Ga eens P Jette Pellemans Stoppy zorgt ervoor dat geen raam of deur in huis meer dichtwaait. Handig als je wat frisse lucht wilt, maar bijvoor beeld ook als je een vrije doorloop wilt hebben voor huisdie ren of tijdens het ver huizen, of gewoon omdat je elkaar wilt horen als de één boven is en de ander in de woonkamer. Voor een zo groot mogelijke opening zet je Stoppy (5,95 euro) in de deur- of raam- sponning. Voor een kiertje zet je 'm op de vloer of de vensterbank. De Stoppy is verkrijg baar in allerlei vrolijke kleurtjes. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51