4,6 61% 96% 'Ik ben hiervoor Vakantie strandt door persoonsverwisseling 0 00 CM 0 0) CM CM 00 4 SYRIËRS INBURGEREN Vluchtelingen uit Syrië kwamen afgelopen weken herhaaldelijk in het nieuws. Hoe gaat het eigenlijk met deze groep in Nederland? Het vorige kabinet sprak nog van 'apothekers uit Aleppo', maar een derde van de Syriërs in ons land heeft alleen basisonderwijs afge rond. Dat blijkt uit onderzoek door het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) naar de integratie van Syri sche vluchtelingen in ons land. Het hield enquêtes onder 3200 Syriërs, een soort nulmeting over hoe hun integratie verloopt. „Het beeld dat dit snel zou gaan omdat het elitemigratie zou zijn, klopt inderdaad niet", zegt onder zoeker Jaco Dagevos. „Er zijn wel hoogopgeleiden onder deze groep, maar het gaat toch vooral om de geschoolde arbeidersklasse. Dat beeld dat toen is ontstaan, moet ze ker bijgesteld." Volgens de onderzoekers staan de Syriërs 'nog helemaal aan het begin van hun integratie'. Tot nu toe heeft ongeveer 12 procent van deze groep werk gevonden. Het gaat daarbij om kleine, flexibele banen in het onderste segment. Zeker 90 pro cent van alle vluchtelingen is nu nog bijstandsafhankelijk, alleen bij Syriërs in cijfers Somaliërs is dat percentage hoger. Bijna de helft van alle Syriërs zegt moeite te hebben om rond te ko men. Wel lijken bijna alle Syriërs aan de slag te zijn met een Neder landse taalcursus: vrijwel alle vluchtelingen volgen momenteel een cursus. Ze zeggen de taal moei lijk te vinden, pas 10 procent van hen heeft de inburgeringscursus gehaald. Toch voelen ze zich thuis in ons land. Bijna 80 procent van alle Syriërs voelt zich op z'n plek en is dik tevreden met het huidige le ven. Dagevos: „Ze hebben het vizier op Nederland. Hebben veel contac ten met Nederlanders en zijn zeer bereid de taal te leren." Dat staat overigens in schril con trast met hun vlucht. Driekwart van alle vluchtelingen zegt dat ze tijdens hun reis slachtoffer zijn ge worden van mishandeling, afper sing of schipbreuk. Het gros van hen deed er een jaar over om hier te komen, 20 procent kwam overigens met het vliegtuig. Zeker 41 procent van hen heeft door de oorlog (en de reis) trauma's opgelopen en kan zelfs als 'psy chisch ongezond' worden aange merkt. Ze zijn zenuwachtig, som ber of neerslachtig. Dat aantal is hoog vergeleken met Nederlanders, bij wie dat percentage rond de 13 procent ligt. Het is eerder vergelijk baar met Irakezen en Joegoslaven, die ook kampten met oorlogstrau ma's toen ze naar ons land kwa men. Tringggg. Voor de deur staan een vriendje van Khudida's jongste zoon om hem op te halen voor voetbaltraining. Tringgg. Voor de deur staat Khudida's enige doch ter, die uit school komt. Tringgg. Voor de deur staat Khudida's jongste zoon, die vergeten was dat hij tien minuten geleden zou worden opgehaald voor voetbal training. Khudida Othman zelf zucht, lacht, en gaat weer op de bank zitten. „Zoveel kinderen, echt de hele middag gaat de bel." En dan wonen er nu al twee kinderen minder bij Khudida en zijn vrouw Farha, een echtpaar uit het Koerdische deel van Syrië, dan vorig jaar. Twee volwassen zoons wonen inmiddels op zich zelf, de vijf andere kinderen wo nen nog thuis: een portiekflat in Wageningen. „We hebben nu Alkmaarder Armani spreekt van 'gigantische blunder van Transavia' en zet de luchtvaartmaatschappij openlijk te kijk op Facebook. „Ik spaar ze inderdaad niet. We zijn nu twee dagen verder, maar ik heb nog altijd niks gehoord van Transavia. Die reageert op Facebook met het bericht dat ze in contact staan met ons, maar dat is onzin." Amrani wilde dinsdag op Schip hol inchecken, maar kreeg aan de balie te horen: 'U mag niet met de vlucht mee, u moet vertrekken'. Niet begrijpend, vroeg hij waarom. „We werden eerst aan het lijntje ge houden. 'U weet donders goed waarover het gaat', beet een van hen mij uiteindelijk toe. Ik zei dat ik geen idee had wat ze bedoelde, maar ze wilden geen toelichting ge ven." In een poging zijn vakantie te redden, haalde Amrani de mare chaussee erbij. Toen werd duidelijk dat hij op een zwarte lijst stond vanwege een incident op een Transaviavlucht van Marokko naar Amsterdam, vorig jaar. Amrani: „Een man die een rij voor ons zat, gedroeg zich uitermate onbeschoft tegenover het cabinepersoneel. Hij is na aankomst op Schiphol overge dragen aan de marechaussee." Marokkanen De marechaussee vond volgens Amrani de gegevens terug van de arrestatie van de amokmaker op de bewuste dag. „Bij de naam van de arrestant stond niet die van mij, maar die van iemand anders", zegt hij. „Er zaten twee Marokkanen op de vlucht: de amokmaker en ik. De stewardess moet zich in de rij heb ben vergist en onze namen met el kaar hebben verwisseld." Eenmaal thuis probeerde hij dui delijkheid te krijgen van Transavia, maar dat leverde volgens hem niks op. „Ik kreeg te horen dat ik maar een klacht moest indienen, wat ik ook heb gedaan." Volgens woordvoerder Norbert Cappetti van Transavia heeft het bedrijf gisteravond zijn welge meende excuses aangeboden aan de gedupeerde. „Er is inderdaad sprake geweest van persoonsver wisseling als gevolg van een men selijke fout. Daarom zijn we diep door het stof gegaan en is er op di rectieniveau contact geweest met de gedupeerde. Wij hebben een aanbod voor een passende compen satie gedaan. Naar aanleiding van dit incident zullen wij de processen nalopen voor de totstandkoming van de lijst met personen die de vei ligheid aan boord verstoren. vrijdag 1 juni 2018 apothekers blijken mythe De Syrische Syrische vluchtelingen in ons land blijken minder vaak hoog opgeleid dan eerder is gesugge reerd: 20 procent van hen heeft een diploma in het hoger onder wijs. Tobias den Hartog Den Haag Integratie geeft aan op dit moment een taalcursus te volgen Syriërs geven zichzelf een 4,6 voor hun Nederlands geeft aan min. wekelijks contact te hebben met Nederlandse vrienden van de kinderen voelen zich volgens hun ouders thuis in Nederland Financiën 0^ vO O** heeft te weinig geld om rond te komen zit in de bijstand sP vO heeft betaald werk maakte schulden om de overtocht te kunnen betalen Het leven in Nederland is goed, maar tegelijk ook lastig, vindt Khudida Othman. „Als het goed gaat met mijn kinderen, gaat het goed met mij." Cyril Rosman Wageningen Wat een vakantie op Menorca had moeten worden, draaide voor een Alkmaars gezin uit op een nachtmerrie. Transavia wei gerde Fouad Amrani (29), zijn vriendin en twee kinderen te vervoeren omdat hij op de zwarte lijst staat. „Ik ben het slachtoffer van persoonsverwis seling", zegt hij. Transavia heeft dat gisteren alsnog erkend. Caspar Naber Alkmaar •y I Amrani: „Waarom houdt Transavia voet bij stuk?" privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4