Jutten voor een schoon strand -- - -*■ BRASSERIE GERED VAN VERVAL Jarenlang stond de roemruchtige schuur aan de Hulster Zoutestraatte verpauperen. Vandaag opent hij opnieuw als brasserie. „Ik kón het niet verkopen." 7 MÊÊËmÊM &m£ Halverwege het gesprek staart uitbater Calogero Bombello naar de muur. „Jammer dat ze er niet bij is." 'Ze' is Calogero's oma Riet Vogel. Een tweede moeder voor hem. Riet overleed in 2010. Ze be stierde het café aan de Zoutestraat, later kwam de naastgelegen feest zaal erbij. „Ik ben hier niet gebo ren, maar wel getogen. Tufte hier altijd rond op mijn brommertje." Anne-Marie Vogel, Calogero's moeder, vult hem aan. „In de feestzaal kwam elke maand een orkestje spelen. Mijn vader maakte toen kip aan het spit." Nadat Riet weduwe werd, ver kocht ze de feestzaal. Het werd haar te veel. Later kwamen er on der andere uitbaters, een drank handel, een discotheek, café De Schuur en op het laatst café Cen traal Station. In 2001 ging op last van burgemeester Antoine Kessen de deur op slot, omdat er gedeald werd. Calogero: „Het had een slechte reputatie, maar dat is ge weest." The Schuur Sindsdien stond de schuur leeg. De verpaupering sloeg hard toe. In 2009 was er een flirt met aanne mer Bax in Etten-Leur. Die wilde er een appartementencomplex bouwen, maar de vergunning werd ingetrokken. „Ik zou het ook niet kunnen verkopen", zegt Calo gero. „De emotionele band is te groot." Na een jaar opruimen en twee jaar klussen gaat de schuur vandaag weer open. Als The Schuur, een brasserie. „Iedereen kent het als De Schuur, dus we wilden het zo laten", zegt Anne- Marie. Een probleem: De Schuur was in het handelsregister al aan iemand anders vergeven. Dan maar met een Engels lidwoord. Brasserie Het pand is ook echt een schuur geworden. Met grove houten bal ken in het plafond en gigantische kroonluchters. Een lange bar met moderne krukken. „Het heeft bloed, zweet en tranen gekost, maar het ziet er fantastisch uit", vindt Anne-Marie. The Schuur Het heeft bloed, zweet en tranen gekost, maar het ziet er fantastisch uit wordt een brasserie voor lunch en diner en gaat ook tapas en speciale cocktails serveren. Kinderen kun nen naar de speeltuin of het springkasteel. „We hebben al veel reserveringen. Er is ook een kaart club langsgekomen, of ze hier kunnen komen kaarten." Naast Anne-Marie en Calogero is ook broer Vittorio uitbater. The Schuur opent vandaag om 16.00 uur. Op dinsdag is het geslo ten. Verder is het elke dag geopend van 10.00 tot 22.00 uur. Vrijdag en zaterdag gaan de deuren om mid dernacht dicht. Calogero: „We hebben in Zelzate een café gehad met een echt nachtleven. Dat gaan we niet meer doen. Ik word bin nenkort papa, dan heb je ook tijd voor je vrouw en kind nodig." Sil de Strandjutter was niet blij ge weest met de opbrengst van de twaalf jutters op het strand bij Bres kens. Die was matig. Stichting Juttersgeluk was giste ren met een groep bewoners van De Okkernoot, medewerkers van Het Hertenkamp en individuele jutters present op het strand. Heel veel troep lag er niet. „Het kan ook niet anders" mopperde Mariska de Krijger van Het Hertenkamp. „Dat komt door die machine daar", zegt ze. Medewerkers van het strand ha len daar zeewier mee weg, maar 'vangen' zo ook andere troep. „De kleine dingen blijven over, vooral si garettenpeuken", zegt Jantine van Vliet van Juttersgeluk. „Die stoppen wij in onze Tine, een met afvalplas- tic versierde jerrycan. Aan de bui tenkant is hij mooi, maar laat hem maar dicht, want al die peuken, het resultaat van al twee weken jutten, stinken verschrikkelijk." Op de stranden gevonden plastic gaat naar het atelier van Juttersgeluk verwerken. Van Vliet: „Eerst wordt alles gesmolten en dan maken we er weer mooie dingen van. We noe men dit up-cyclen." Namens de gemeente Sluis was Ronny van Overloop aanwezig. Hij vindt de jutexpeditie een mooi ini tiatief, maar heel erg nodig was het deze keer niet. „Het is mooi dat dit gedaan wordt, maar een heel klein beetje overbodig. Onze stranden zijn schoon, dat zien we straks bij de Beach Cleaning op 1 augustus weer." Van Vliet is het met Van Overloop eens. „Zeeland staat be kend om de schone stranden en dat zien we zeker ook hier. Desondanks is het goed om mensen bewust te maken van de plastic soep, allemaal plastic, in de zee." Bewoners van de Okkernoot sV in Overveen om het daar verder te vrijdag 1 juni 2018 The Schuur is terug in Hulst ■4 Anne-Marie Vogel en zoon Calogero ach ter de bar in The Schuur. A The Schuur is in ere hersteld, fotosboaztimmermans Bob Maes Hulst -Anne-Marie Vogel, uitbaatster A De jutters bekijken, tijdens een korte pauze, de opbrengst van het jutten op het strand van Breskens. fotos peter nicolai maakten gisteren het strand bij Breskens schoon. Maar erg veel rommel was er al niet meer. Breskens 'nTsOWffJ De Tine, een gieter om peuken in te verza melen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48