Nieuw vervoersplan Arduin Eerbetoon aan veteranen 5 WAKIFICATION APP MAAKT REIZIGERS WAKKER Student Koen Schauwaert uit Hulst wil kunnen slapen in de bus zonder zijn halte te missen. Hij ontwikkelde daarom zijn eigen app Wakification. Die maakt je niet wakker op een bepaalde tijd, maar als je op een specifieke plek bent. 06.30 uur 's ochtends. Je stapt de bus in naar Antwerpen, zet een muziekje op, doet je oortjes in en... Voor je het weet, lig je te slapen. En mis je je halte! Dat moet an ders kunnen, dacht Koen Schau waert uit Hulst, student elektro- nica-ICT. „Ik zette meestal mijn wekker tien minuten van tevo ren. Maar als er file is, is het ver velend dat je te vroeg wakker ge maakt wordt", vertelt de stu dent. „Ik zocht een app die je op locatiebasis wakker maakt, maar die vond ik niet. Daarom dacht ik: ik ga er zelf een ontwik kelen." In oktober 2016 kwam Koen op de Artesis Plantijn Hogeschool in Antwerpen voor het eerst in aanraking met Android. Het doel was om binnen een halfjaar een app te ontwikkelen en die te kunnen tonen. „Er werd een wedstrijd gehouden in de klas voor de beste app en die won ik. Vervolgens ben ik nog een jaar verder gegaan met ontwik kelen. Dit jaar heb ik de app weer uit de kast getrokken om er nog wat updates voor te schrijven. Daar had ik eerder geen tijd voor vanwege school." 'Wakification' heeft momenteel 120 actieve ge bruikers. Te weinig vindt Koen. „Ik studeer over een maand af en wil blijven groeien in Android. Het nadeel is dat als je weinig gebruikers hebt, je ook weinig feedback krijgt. Ik weet dat mijn app werkt, maar ik wil horen wat ik nog kan verbete ren." De app Wakification is ge baseerd op advertenties. De virtuele munteenheid heet 'Wakey'. „Als je een alarm wil zetten, heb je een Wakey nodig. Dat komt overeen met het kijken van een advertentie. Als je dus op zondag tien advertenties kijkt, heb je voor de hele week tien Wakeys. Je kan ook pro gaan, dat kost 1,29 euro." Via een overzicht van Google kan Koen zien in welke landen de app ge- download is en hoe vaak. „Vorig jaar heeft een YouTuber uit India mijn app gereviewd. Toen zag ik het aantal downloads in India ineens stijgen. Het geeft me een kick wanneer ik zie dat mijn app gebruikt wordt." Dat er ook daadwerkelijk behoefte was aan een app als 'Wakification' werd duidelijk toen een aantal Indiase ontwikkelaars eenzelfde soort app op de markt brachten. „De achterliggende gedachte is ook niet zo lastig: een app die op de achtergrond constant je locatie opvraagt en daar een berekening op uitvoert. Je moet gewoon op het idee komen." Zo werkt het Gebruikers die 'Wakification' voor de eerste keer starten, krijgen een tutorial te zien. „Vervolgens kun je op de map een locatie zoeken", vertelt Koen. „Ik moet zelfbij Park Spoor Noord in Antwer pen uit de bus, dus ik vind het fijn dat de app mij wakker maakt voor ik de tunnel uit ben." Vervolgens kan er een alarm gezet worden. „Je kan de app daarna gewoon sluiten, hij rekent op de achtergrond ver der." Met een herdenking, een parade, een défilé en een concert wordt za terdag 9 juni eer betoond aan de 2300 veteranen in Zeeland. De Zeeuwse Veteranendag vindt voor de dertiende keer plaats. De herdenking begint om 12.30 uur op het Abdijplein in Middel burg. Om 13.55 uur vertrekt de pa rade van veteranen, voertuigen en muziek via de Sint Pieterstraat en de Lange Delft naar de Markt, waar het défilé wordt afgenomen. Na het officiële gedeelte mengen veteranen zich onder het publiek om hun verhaal te vertellen. Tijdens de Zeeuwse Veteranen- dag wordt respect betoond aan mannen en vrouwen die hebben gediend tijdens de Tweede Wereld oorlog of tijdens vredesmissies daarna. De Zeeuwse Veteranendag wordt ondersteund door muziek korpsen uit heel Zeeland. Het Fan farekorps 'Bereden Wapens' geeft vanaf 15.15 uur een concert 'Tour of Duty'. Meer informatie staat op zeeuwseveteranendag.org en face- book.com/zeeuwseveteranen. DAM Nederland neemt het ver voer van cliënten over van ver voersbedrijf TCR. Cliënten heb ben straks een kortere reistijd van en naar hun dagbestedingen. Daarnaast wordt het vervoer flexi beler. Cliënten niet meer naar cen trale opstapplaatsen, maar ze wor den thuis opgehaald en afgezet. Grote bussen worden vervangen door kleinere, waaronder elektri sche auto's. „Doordat er minder mensen in een bus zitten, wordt de reistijd korter. Het is ook rusti ger voor cliënten", legt woord voerder Annemieke van Woercom van Arduin uit. Het bedrijf Noot regelt de planning van het vervoer. Eind vorig jaar moest Arduin een vernieuwd vervoerssysteem terugdraaien na een storm van klachten. De zorginstelling nam het vervoer in eigen hand, en werkte met vrijwillige chauffeurs. Het gevolg: honderden cliënten werden niet opgehaald of moesten uren wachten op de bus. Dat zorgde voor grote onrust. Arduin liet het vervoer de afgelopen maanden over aan vervoersbedrijf TCR, dat het voor afgelopen najaar ook al uitvoerde. Ouders en begeleiders kunnen zelf ritten aanvragen via een on- line systeem. Zij hebben meer in vloed, zodat rekening gehouden kan worden met de cliënten. vrijdag 1 juni 2018 E?E Slapen in bus zonder halte te missen Gertie de Boey De app Wakification A 61* 14:59:34 Alarm is set. You'll get notified in time Just tap the home button, lil be in the background. To disable the alarm... Koen ontwikkelde naast 'Wakifi cation' nog diverse apps die te vinden zijn op www.overnightprojects.nl. Koen Schauwaert toont de door hem ontwikkelde app Wakification. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS Maurits Sep Middelburg Stichting Arduin doet een tweede poging om het vervoer van cliënten van en naar hun dagbesteding beter te regelen. De instelling voor gehandicap tenzorg introduceert op 2 juli een nieuw vervoersplan. Cornelleke Blok Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33