Een mooie ruggensteun voor cultureel Zeeland 'Bijzondere beker hoort bij Goes' 4 Een zilveren avondmaalsbeker uit de achttiende eeuw wordt op woensdag 6 juni geveild in het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg. Het gaat om een zeldzaam exemplaar, zegt veilingmeester Henri van Maanen. „Het is een prachtige beker, gegraveerd met het typerende stadswapen van Goes." Ook in cultureel opzicht gaat er blijkbaar niets boven Groningen, want die provincie voert de 'cul tuurindex' aan van de Atlas voor Gemeenten, die woensdag werd gepresenteerd. Maar Zeeland staat keurig op de tweede plaats, nog vóór Noord-Holland en zelfs ruim boven bijvoorbeeld Utrecht en Zuid-Holland. Die uitkomst leidt tot opgetrok ken wenkbrauwen, want Zeeland staat niet echt te boek als een cul tuurparadijs. Op het onderzoek valt ook nogal wat af te dingen. De ver rassend hoge notering is deels te danken aan het onderdeel 'erfgoed', de monumentale binnensteden in het bijzonder. Je kunt je afvragen of dat zo maatgevend is. Verder hebben de onderzoekers vooral gekeken naar de kwantiteit - hoeveel podia, musea, voorstellin gen, festivals, bioscopen, filmhui zen, boekhandels en bibliotheken zijn er? - en niet zozeer naar de kwaliteit. Bovendien zijn de scores gedeeld door het aantal inwoners. Dunbevolkte provincies zijn daar door in het voordeel, zeker als de aanwezigheid van toeristen en an dere bezoekers buiten beschou wing wordt gelaten. De atlas ontkracht in elk geval het stereotiepe beeld dat Zeeland een culturele woestenij is. Er ge beurt inderdaad relatief veel, ver spreid over de provincie. Niet alle maal even grootschalig en hoog waardig, maar toch. Theater is te zien op vele grote en kleine podia, de festivalkalender bevat zo'n vijf tig evenementen (inclusief toppers zoals Concert at Sea), musea trek ken steeds meer bezoekers en de boekhandels hebben een naam hoog te houden. Alleen voor musi cals en grote concerten moeten Zeeuwen reizen. Cultuurgedeputeerde Ben de Reu las het onderzoek in eerste in stantie met ongeloof. „Maar vervol gens dacht ik: hèhè, eindelijk." Hij wijst op de forse bezuinigingen op cultuur die hij in 2012 moest door- Den Haag zal niet zeggen: jullie hoeven niet meer met vragen te komen voeren. „Ik heb weieens de zorg ge had dat ik de Halbe Zijlstra van Zeeland zou worden. Waar het om gaat is dat we nog steeds een cultu rele infrastructuur hebben die vol doet aan de criteria van omvang en kwaliteit. ]e kunt van alles zeggen over de meetmethoden, maar voor mij is de cultuurindex daar een be vestiging van. Daar ben ik echt trots op." Zeker gezien de schaal is er volop aanbod in Zeeland, signaleert De Reu. „Dat mogen we best met iets meer zelfbewustzijn naar buiten brengen. Daarbij helpt dit." Zo ko men er arrangementen waarin cul tuur wordt gecombineerd met cu linair aanbod. „Dat gaan we veel meer op de kaart zetten, simpelweg gebaseerd op wat er al is. En dat is al heel veel." Samen met Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen legt de provincie de laatste hand aan een 'bidbook', om meer rijksgeld voor cultuur naar Zeeland te krijgen. Dat wordt binnenkort aan minister In- grid van Engelshoven overhandigd. De Reu verwacht niet dat de hoge notering in de cultuurindex zich tegen Zeeland zal keren. „Ik heb geen enkele vrees dat Den Haag zal zeggen: het gaat allemaal goed daar, jullie hoeven niet meer met vragen te komen. We hebben echt nog een aantal wensen. Dan vind ik dit juist een mooie ruggensteun om te laten zien: zo slecht doen we het niet." De beker hoort bij een vierdelig avondmaalsservies. De bekers werden in 1769 gemaakt door de Middelburgse zilversmid Willem Langebeke voor de Grote of Maria Magdalena Kerk in Goes. Daar wer den ze in de tweede helft van de achttiende eeuw gebruikt, en later weer verkocht. Veilingmeester Henri van Maanen: „Protestantse kerken hadden niet veel juwelen, alleen zil ver. Goes was bovendien niet zo heel rijk. Er bestaat bijvoorbeeld veel meer Middelburgs zilver. Het is bij zonder dat de Goese kerk toch zo'n luxe beker aanschafte." Zonde Twee andere bekers uit dezelfde serie zijn vorig jaar geschonken aan het Zeeuws Genootschap der Weten schappen: dat heeft ze in bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum. De protestantse gemeente in Goes bezit ook een beker. De vierde beker, die nu geveild wordt, is in bezit van een particulier. Van Maanen hoopt De beker moet terug naar zijn culturele oorsprong dat ook dit exemplaar behouden blijft voor Zeeland. „De aantoonbare herkomst van de beker maakt hem interessant. Hij hoort bij Goes. Het zou zonde zijn als de beker in parti culier bezit terechtkomt en dat de Zeeuwen hem nooit meer zien. Ik hoop dat hij, misschien via een om weg, bij het Zeeuws Genootschap, het Zeeuws Museum of de diaconie van een kerk uitkomt. De beker moet terug naar zijn culturele oorsprong." De avondmaalsbeker heeft een richtprijs van 2500 tot 3000 euro. Drietal opgepakt met inbrekerswerktuig Drie gewonden bij botsing 40 mariniers krijgen wenarrangement OUD-VOSSEMEER Gewonde bij val van grote hoogte vrijdag 1 juni 2018 Volgens de Atlas van Gemeen ten mogen Zeeuwen in hun han den knijpen met het cultuuraan bod in de provincie. Gedepu teerde Ben de Reu is aange naam verrast. Rolf Bosboom Middelburg -Ben de Reu, gedeputeerde Cornelleke Blok Goes - Henri van Maanen, veilingmeester De bijzondere avond maalsbeker op de hand van zilver- en juwelen- specialist Robin Peters van het veilinghuis. FOTO RUBEN OREEL MIDDELBURG De politie heeft in de nacht van woensdag op donder dag in Middelburg drie man nen aangehouden wegens het bezit van inbrekerswerk tuigen. Agenten controleer den rond 0.15 uur op de Jazzroute in Middelburg een auto met een Engels kente ken. Er zaten drie mannen in de wagen. In de auto werden zogenoemde inbrekerswerk tuigen aangetroffen. Het ver voeren van inbrekerswerktui gen is strafbaar gesteld in de APV van Middelburg. OOST-SOUBURG Bij een aanrijding in de Ka naalstraat in Oost-Souburg zijn gisteravond drie men sen gewond geraakt. Kort na 18.00 uur vond ter hoogte van molen De Pere een kop-staartbotsing plaats tussen twee perso nenauto's. Drie inzittenden liepen letsel op, drie ambu lances hebben hen naar het ziekenhuis vervoerd. De Ka naalstraat was wegens het ongeluk enige tijd afgeslo ten tussen de kruisingen met de Cornelis van Pere straat en de Braamstraat. VLISSINGEN Voor de 40 mariniers die hebben meegedaan aan de ludieke quiz over Zeeland ligt een 'wenarrangement' klaar. De provincie Zeeland, initia tiefnemer van de quiz, hoopt er de mariniers een goed ge voel over Zeeland mee te geven. Het arrangement be staat uit twee gratis over nachtingen, een dinervou cher en een 'Ontdek Zee land-pakket' met tips voor leuke activiteiten in Zeeland. Met de quiz, in april gelan ceerd via sociale media, re ageerde de provincie op het nieuws dat mariniers opzien tegen een verhuizing van Doorn naar Vlissingen. Bij een val van grote hoogte aan de Dorpsweg in Oud-Vossemeer is gis termiddag rond vier uur een persoon gewond ge raakt. Het slachtoffer werd met spoed per helikopter afgevoerd naar het zieken huis in Rotterdam. Hoe het slachtoffer ten val kwam, is niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32