Buien zorgen voor kopzorgen boeren mm 3 Op de akkers van Tonis Boot (foto) bij Kruiningen staan grote plassen water. De grond kan de hevige regen val van de afgelopen week niet aan: in een week tijd viel er drie keer dertig millime ter of meer. Boot is daarom al dagen keihard aan het werk om geulen te graven. „Als aardappelplanten langer dan een dag onder water staan, dan rotten ze weg. Uien en bieten groeien niet meer goed door het water." Dat zijn gewassen onher stelbaar beschadigd zijn, is wel duidelijk. „Ik kan moei lijk inschatten hoe erg het is. Dat is ook afhankelijk van het weer van de komende weken. Maar ik heb zeker tien procent schade." Het weer van de afgelopen week is extreem, zeggen de boeren. „We hebben net wéér een stortbui gehad", zei directeur Vincent Cool- bergen van De Koninklijke Maatschap de Wilhelmina- polder gistermorgen. Het is de derde keer in een week tijd. „Er staan hele grote plassen op het land. De grond is nog verzadigd, en kan het water niet meer ber gen." Coolbergen wordt er bijna moedeloos van. „We hebben wel vaker extremen, maar meestal zijn die in het najaar. Nu zie je dat het aan houdend veel regent, en dat de grond tussendoor niet droogt. Dat helpt niet. We proberen de akkers zo vlak mogelijk te leggen en we zorgen voor goede drainage. Maar dit is overmacht. Hier kun je je niet tegen wape nen." Zijn bedrijf, dat onge veer 1400 hectare aan akkers heeft rondom Goes, verloor afgelopen week zeker tien tot vijftien procent van de opbrengsten. „Het water heeft gevolgen voor de kwa liteit van aardappelen, uien en suikerbieten." Een hagel bui, afgelopen zondag, be schadigde ook planten van uien en vroege aardappelen. „De bladeren en stengels van de planten zijn afgebroken. Daardoor zijn ze gevoeliger voor ziektes en bacteriën." Hij zucht even. „Ja, zo gaat de lol er wel een beetje af." De hagel zorgde ook voor onherstelbare schade aan ap pels en peren. Een bui van zondagavond maakte 10 a 15 hectare peren kapot van fruitteler Martijn Slabbe- koorn uit Kapelle. „We za gen eerst alleen heel veel re gen, met een enkele hagel steen. Toen hoopten we nog dat het mee zou vallen. Maar die bui draaide gewoon om. Toen kregen onze percelen in Eversdijk de volle laag. Het waren grote stenen en het heeft dertig minuten aangehouden. Dan weet je dat het foute boel is. Het ging overal doorheen, het blad lag onder de bomen. Zo extreem hebben we het nog niet eer der meegemaakt." De schade is groot. „Sommige rassen zijn helemaal afgeschreven, de Conference-peren kun nen we misschien nog als tweedeklas verkopen. Ge lukkig hebben we ook nog andere percelen in Noord- Beveland en Reimerswaal." De Zeeuwse gemalen lozen op het ogenblik per etmaal de inhoud van 12.000 vrachtwagens aan water in de Ooster- en de Westerschelde, vertelt Gert van Kralingen van wa terschap Scheldestromen. Dat voorkomt niet dat her en der kel ders en woonkamers volstromen. De afgelopen weekwas het bijna elke dag raak. „Dat heeft ons wel verrast", zegt Van Kralingen. „Vol gens de scenario's waarmee wij werken, zouden deze buien over tien of twintig jaar gaan vallen." Van de plekken waar de overlast zich voordoet, staat hij minder te kijken. „We hebben een stippen- kaart van Zeeland gemaakt met alle plekken erop waar iets moet gebeuren, omdat het mis gaat als daar een enorme hoosbui valt. De locaties waar van de week proble men waren, komen vrijwel alle maal overeen met die kaart." Dan lijkt de oplossing simpel. Zo snel mogelijk al die plekken aanpakken. Maar de werkelijkheid is weerbarstiger, waarschuwt Van Kralingen. „Op korte termijn zijn alleen wat lapmiddelen mogelijk." Dat benadrukt ook gedepu teerde Ben de Reu. Maatregelen tegen wateroverlast hangen samen met maatregelen tegen droogte, tegen hitte en tegen overstromin gen, legt hij uit. In Zeeland is het bijvoorbeeld niet alleen zaak over tollig water snel te lozen, maar liefst ook om het op te slaan. In de provincie is weinig zoetwater voorhanden, en in tijden van droogte - die zich ook steeds vaker Gemeenten, waterschappen en provincies gaan het Rijk meteen om meer geldvragen zullen voordoen - is daaraan drin gend behoefte. De boer die de ene maand het vele regenwater ver wenst, kan er de volgende maand om smeken. De Reu was gisteren in Den Haag, voor een vergadering van de landelijke stuurgroep ruimtelijke adaptatie, waarvan ook deltacom missaris Wim Kuijken deel uit maakt. „Het stond niet geagen deerd, maar de buien van deze week waren het eerste bespreek- punt." Gemeenten, waterschap pen en provincies gaan het Rijk meteen om meer geld vragen, kondigt De Reu aan. Maar een geïntegreerde aanpak om Zeeland weerbaar te maken te gen de klimaatverandering kost nu eenmaal tijd. Gemeenten zijn nu pas in de fase van het inventa riseren van de knelpunten. „We hebben alle collegeakkoorden ge analyseerd", zegt De Reu. „Alleen in dat van Goes wordt er wat over gezegd. Dat snap ik heel goed, want je richt je beleid op zaken waar burgers zich zorgen over ma ken. Dat was nog niet het klimaat, maar dat verandert als mensen drie, vier keer per jaar hun parket vloer zien omkrullen. Die hoos buien helpen de bewustwording te versnellen. Het is een variant op het aloude waterschapsgebed: geef ons heden ons dagelijks brood en af en toe een watersnood." vrijdag 1 juni 2018 door overvloedige regen Cornelleke Blok Kruinigen Hoosbuien komen twintig jaar te vroeg Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Ben de reu, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31