Blangé kon nooit tot bastion doordringen zijn 'trucje' is uitgewerkt Bij Van Gaal speelt revanche vaak een rol 23 Analyse De KNVB is bezig afscheid te nemen van Peter Blangé. Gesprekken over het ont binden van zijn contract tot t ja nuari 2019 lopen. De man die twee jaar geleden werd binnengehaald om voor innovatie te zorgen, sneu velt voortijdig. Officieel houdt zijn functie van prestatie- en innova tiemanager (PIM) op te bestaan, nu de KNVB-directie een nieuw organisatiemodel optuigt. Maar de kern is dat zijn werk en progres sieve ideeën nooit zijn geland bij het Nederlands elftal. Bij de nationale jeugdselecties en het Nederlands vrouwenteam zijn in twee jaar tijd genoeg deu ren opengegaan voor de oud-vol leyballer. Het 'grote' Oranje bleef voor Blangé een gesloten bolwerk onder de bondscoaches Danny Blind en Dick Advocaat. Die toon den ófwel weinig interesse in ver nieuwing (Advocaat) óf het voelde alsof Blangé werd opgedrongen (Blind). Blangé werd binnenge haald door de inmiddels vertrok ken Hans van Breukelen. Door de ongelukkige positione ring van Blangé als 'PIM', stond de innovator meteen met 2-0 achter. Vóór de komst van Ronald Koe man was zijn draagvlak al verdwe nen. Blangé deed (en doet) diverse onderzoeken en schreef rapporten over trends en ontwikkelingen in het voetbal. AD Sportwereld be richtte vorig seizoen over een ver gelijkend onderzoek van de eredi visie met de top 5-competities van Europa. „De conclusies deel ik in tern en met de clubs in het betaald voetbal. Niet om met het vingertje te wijzen, maar als voer voor open discussie", zei Blangé destijds. In 2017 bracht hij de speltrends bij het EK voor vrouwen in kaart. Het toernooi dat de Oranje-leeuwin nen in eigen land wonnen. Twee directeuren Onder de nieuwe KNVB-baas Eric Gudde zijn er nu twee directeuren verantwoordelijk voor het tech nisch beleid. Nico-Jan Hoogma is directeur Topvoetbal, met alles rond Oranje en Jong Oranje in zijn pakket. Art Langeler is directeur Voetbalontwikkeling, die gaat over alle jeugd teams van de KNVB en de trainersopleidingen. Hoogma en Langeler worden de gangmakers op het gebied van ver nieuwing en innovatie. Want de top van de KNVB wil nog steeds die kant op, zo bevestigde alge meen directeur Eric Gudde giste ren. Tegelijkertijd is Gudde niet van de drastische hervormingen. Hij wil graag de weg van de geleide lijkheid bewandelen. Hoogma en Langeler passen in die koers. Zij zitten namelijk wél met de bonds coach van dienst (Ronald Koe man) aan tafel. Gelijkmaker Oranje stond toen al op 1-1. Na 59 minuten tekende Quincy Promes voor de gelijkmaker na goed voor werk van Memphis Depay. Koeman liet Promes en Memphis in Trnava als aanvalsduo spelen. Het was alweer de derde verschil lende voorhoede in drie oefenduels. Het past allemaal in het plan om tot de zomer zoveel mogelijk opties uit te proberen. Maandag wil Koeman zijn puzzel completeren. pel Daley Blind aftroefde in de lucht. Een pijnlijk moment voor Blind, die zich gisteren mocht be wijzen als linker centrale verdedi ger in het blok met vijf man ach terin. Blind is samen met Jasper Cillessen de enige speler voor wie Koeman voorlopig een uitzonde ring maakt als het aankomt op speeltijd en ritme in clubverband. Blind speelde na de winterstop vrijwel niks meer bij Manchester United en dat zag je duidelijk terug. Na 66 minuten kwam Terence Kongolo hem vervangen. volledige inzet voor de club en de selectie, altijd zoekend naar midde len om de beste te blijven. Guardiola en Luis Enrique na men beide een sabbatical; de eerste na vier seizoenen Barca en liefst 14 prijzen, de tweede na drie jaar en negen titels. Ze waren 'op', zeiden ze beiden. En allemaal weten ze dat ze na die rust uiteindelijk toch weer bij een grote club terechtkunnen. Zidane zei gisteren bij de pers conferentie blij te zijn met zijn pe riode in Madrid, vooral zijn tijd als speler. „Het mooiste moment? De dag dat de voorzitter me als speler bij Real wilde hebben. Dat was mijn droom, net als die van vele an deren. Dat moment was belangrij ker dan alle prijzen die zouden vol gen." Dat was in 2001, in de eerste ter mijn van Pérez als presidente van de Koninklijke. Het jaar erop vol leyde Zidane zijn nieuwe club naar de winst in de Champions League. Hij toonde gisteren toch ook zijn teleurstelling over de beker en de competitie. Daarop leek hij eve neens te doelen toen hij zei dat hij niet een heel seizoen lang een win nende ploeg denkt te kunnen creë ren; zijn 'truc' is langzamerhand uitgewerkt. Pochettino Algemeen wordt aangenomen dat Mauricio Pochettino de opvolger wordt als trainer. De Argentijn heeft wel net bijgetekend bij Tot- tenham Hotspur, maar zou een clausule in zijn contract hebben dat hij dat mag breken als Real zich meldt. Niet orerend vanaf een bordes vanwege het behalen van een bo kaal, maar in een plaatselijk thea ter. Daar sprak Van Gaal, met ui teraard die typische uitlatingen. Zoals: „Wat ik zeg is altijd de waarheid. Althans, mijn waar heid." Het boek De hand van Van Gaal is geschreven door NRC-journa- list Hugo Logtenberg. Rode draad: hoe het kan dat de Amsterdam mer vrijwel overal waar hij werkte succes boekte? Zoals bij Oranje, dat hij op het WK van 2014 in Bra zilië naar een derde plaats leidde. „Revanche speelt een belangrijke rol bij Louis", zegt een intimus van Van Gaal in het boek. „Als iets niet is gegaan zoals hij het voor ogen had, wil hij het rechtzetten." Hij roept wel eens ergernis op. Zoals bij Wesley Sneijder. Die zegt in het boek, nadat een stap- avondje in Brazilië was uitgelekt bij de coach: „We winnen dat WK en daarna sla ik hem op zijn scheve neus." Van Gaal gisteren: „Ach, Wesley is een straatschoffie. Ik heb een haat-liefde-verhouding met hem." vrijdag 1 juni 2018 Peter Blangé en de KNVB zijn in gesprek over een voortijdig vertrek. De eerste prestatie- en innovatiemanager in de geschiedenis van de bond liep vast in Zeist. Een analyse. •4 Peter Blangé (I) met ex- technisch di recteur Hans van Breukelen. FOTO VI IMAGES Maarten Wijffels Volgende oefenduel: Italië - Ne derland, maandag 20.45 uur Memphis slalomt tussen twee Slowaken. FOTO ANP A Zidane met zijn derde Cham- pions League-beker, foto pim ras Louis van Gaal stal gisteravond de show in Amsterdam waar een boek ('De hand van Van Gaal') over hem werd gepre senteerd. Dennis van Bergen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23