veel minder huizen Zelfs Amerikaanse staalbedrijven niet blij met heffing E 17 LAST MINUTES Voorlopig zijn de gevol gen van Trumps 'oor logsverklaring' aan Europa nog overzich telijk. Daar worden staal en aluminium duurder, hier gaan de prijzen van Amerikaanse jeans en bourbon omhoog, net als popcorn, pindakaas, T-shirts en (Amerikaanse) tabak. Niet leuk, maar ook niet onoverkomelijk. En motorliefhebbers die per se een Harley Davidson willen rij den, moeten nu hun slag slaan, want ook die wordt straks duur der. Het is een kleine greep uit de lange lijst van Amerikaanse pro ducten waarop Europa de tarieven verhoogt. Europa reageert daarmee op de tik die zijn staal- en aluminiumin- dustrie van de Amerikanen krijgt. Voor Nederland is dat een tik met een hoofdletter omdat het na Duitsland de tweede staalexpor- teur naar Amerika is. Tata Steel IJmuiden exporteert voor zo'n 500 miljoen euro naar de VS. Theo Henrar, de bestuursvoor zitter van Tata Steel Nederland, volgde gisteren het nieuws op de voet. Toen 's middags bekend werd dat Trump zijn plannen door zette, nam hij meteen con tact op met zijn Ameri kaanse klanten. Doel: de schade zo veel mogelijk beperken. Voor beide partijen: „Amerikaanse be drijven kunnen een uitzondering vragen. Dan hoeven zij geen hef fing over de import te betalen. Wij helpen ze met het aanvragen van die uitzondering. Trump straft de verkeerde. Wij dumpen geen staal op de Amerikaanse markt." Versnelling hoger De Amerikaanse importheffing op Europees staal en aluminium mag zeer doen in de EU, echt serieus wordt de oplaaiende handelsoor log pas als Trump een versnelling hoger schakelt, met een heffing van 25 procent op Europese auto's. Dan gaat het om een exportbedrag van 32 miljard euro en krijgt de Duitse Bondskanselier Angela Merkel, leidster van het land met de sterkste autoindustrie ter we reld, pas echt slapeloze nachten. En dat het zover kan komen, is zeker niet ondenkbeeldig. „Als die autoheffing er komt, is er een seri eus conflict tussen de EU en de VS. Dat kan leiden tot een brede han delsoorlog", vreest Raoul Leering, hoofd internationale handelsana lyse bij ING Bank. ING becij ferde onlangs dat een complete handels oorlog met tariefsverhogingen van 10 procent over en weer de EU zo'n 0,3 procent economische groei kost. Dat lijkt peanuts, maar is al meteen enkele tientallen miljar den euro's per jaar, en daar komen dan de indirecte gevolgen nog bo venop. Zo kan alleen de dreiging van een handelsoorlog al tot onzeker heid leiden bij bedrijven en con sumenten, tot minder investerin gen, minder consumentenuitga ven en minder groei. En in het erg ste geval tot een nieuwe recessie, terwijl we de vorige nog maar net te boven zijn. Commissievoorzitter Juncker moet daarop gedoeld hebben toen hij gistermiddag zei: „Ik maak me zorgen." Tegelijkertijd, zegt een goed ingevoerde bron in Brussel, kon Europa 'het onvervalste pro tectionisme' van Trump niet laten passeren. „Nu gaat het om staal en aluminium. Dat vertegenwoordigt 0,5 procent van de totale EU-ex- port naar Amerika en 0,05 procent van het Europese BNP. Maar als je dit laat passeren, haalt Trump dit kunstje misschien ook met andere producten uit en gaat het om veel grotere bedragen. Bo vendien: het mag niet, het is ille gaal, het is tegen de regels." Cecilia Malmström, de Zweedse Eurocommissaris van Handel, re ageerde vanuit Parijs met de woor den: „Dit is een trieste dag voor de wereldhandel." Maar ook één waaraan ze zich niet schuldig voelt. „We hebben alles gedaan om dit te voorkomen. Maar de Amerikanen bleven met tariefs verhogingen dreigen om van ons concessies te krijgen. Dat is niet de manier waarop je zakendoet, en zeker niet tussen partijen die al zo lang partners, vrienden en bond genoten zijn." Omdat Trumps strafmaatregel de Europese staalindustrie al zo lang boven het hoofd hangt, is Eu ropa er wel volledig op voorbereid. De officiële klacht voor bij de WTO is klaar, alsook de twee lijs ten met VS-producten waarop Eu ropa tariefsverhogingen van 10 tot 50 procent loslaat. „In eerste in stantie gaat het om goederen ter waarde van 2,8 miljard euro die ge troffen worden", zegt ING-analist Leering. Dat lijkt een mager antwoord op de 6,4 miljard Europese schade, maar het Europese pakket tariefs verhogingen is wel zo samenge steld dat het Trump maximaal pijn doet, door bedrijfstakken te tref fen in overwegend Republikeinse staten. Zo komt de meeste bour bon, waarvan 40 procent naar Eu ropa gaat, uit Kentucky, de thuis- staat van Chuck Summer, de voor man van de Republikeinse partij in de Senaat. Ook de heffing op jachten en zeilboten is raak, daar van gaat 20 procent naar de EU. Omgekeerd is de lijst zo ge maakt dat Europa minimaal ge troffen wordt. „De producten die voor Europa duurder worden, zo als motoren, kunnen wij makke lijk elders kopen", zegt een bron in Brussel. „Dan wordt het even geen Harley, maar een ander merk." rechter nodig, behalve als de over heid de schuldeiser is. Bankbeslag wordt in Nederland op grote schaal ingezet. Per jaar leggen Be lastingdienst, gerechtsdeurwaar ders en CJIB samen zo'n 450.000 keer bankbeslag. Consequenties Beslag op het volledige banksaldo kan vergaande en onnodige conse quenties hebben voor de schulde naar, stelt Van de Donk. Bij een bankbeslag kan de schuldenaar wekenlang niet bij zijn bankreke ning. De bank krijgt namelijk vier weken om de deurwaarder infor matie over het banksaldo te ver schaffen. Al die tijd is de rekening geblokkeerd, waardoor zelfs eten kopen een probleem kan zijn. „Schuldenaren kunnen bij een bankbeslag onder het bestaansmi nimum terechtkomen", stelt Van de Donk. Bovendien leidt een bankbeslag er vaak toe dat iemand alleen nog maar verder wegzakt in de proble matische schulden. Want zolang de bankrekening geblokkeerd is, kan de schuldenaar geen enkele rekening meer betalen. En na het bankbeslag staat er vaak geen cent meer op de bankrekening. „Mijn huur werd niet afgeschre ven, dus ik had meteen een huur achterstand", vertelt een erva ringsdeskundige. „En ook mijn te lefoonrekening kon ik niet beta len. Dat moet je weer zien in te lo pen. Deurwaarders weten heel goed wanneer ze beslag moeten leggen: aan het eind van de maand, wanneer je inkomen net binnen is en je huur of hypotheek nog niet betaald. Ik vind echt dat ze over lij ken gaan."» p19 Oostenrijk vrijdag 1 juni 2018 GO Frans Boogaard Peet Vogels Brussel Rollen staal bij Tata Steel in IJmuiden. fotoanp Het besluit om Euro pees staal extra te be lasten is ook in de VS slecht gevallen. Zelfs Amerikaanse staalpro ducenten zijn niet blij. Karlijn van Houwelingen New York De Aluminum Associa- tion, die producenten en werknemers in de alumi- niumsector vertegen woordigt, meldt 'teleur gesteld' te zijn. De branche wil helemaal geen extra heffingen op Europese invoer, omdat er in de VS geen alterna tieven voorhanden zijn. Trump zou juist gesubsi dieerde productie van goedkoop aluminium in China moeten aanpak ken, zei ceo Heidi Broek in een verklaring. Trump belooft sinds het begin van zijn campagne om Amerikaanse indu strie te beschermen. Hij meent dat praktijken op de internationale markt de Amerikaanse econo mie schaden en banen doen verdwijnen. Zijn voornaamste argument voor het opleggen van extra heffingen op staal is de nationale veiligheid - zonder sterke econo mie kun je de nationale veiligheid niet garande ren, zo legde handelsmi nister Ross dat uit. Maar het veiligheidsar gument is moeilijk te rij men met het doelwit: de regering Trump belast nu juist de trouwste bondgenoten van de VS. De kritische Republi keinse senator Ben Sasse: „Dit is dom. Eu ropa, Canada en Mexico zijn niet China, en je be handelt bondgenoten niet zoals je opponenten behandelt." Vorig jaar werden 5300 woningen leeggehaald, in 2016 waren dat er 8100 boekilm k. bi, vertrek in ion. |u Nationaal Park Hohe Tauern 8-daagse busreis gegarandeerd vertrek op 16/06 o.a. Grossglockner, Krimmler Waterval en Kitzbühel van 654,- C QQ oad.nl/BEAT06 vanaf D - Nauders in Tirol Bernina-Express I O-daagse busreis vele data gegarandeerd vertrek o.a. Merano, Kaunertal, Samnaun en Silvretta oad.nl/BEAT2l Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 21 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17