Tommy Wieringa 'Roken moet uit het zicht verdwijnen' IS t j 15 Staatssecretaris Blokhuis ontvouwt actieplan Kruis verplicht in Beierse gebouwen LAVROV BEMIDDELAAR Op het WD-congres sprak fractievoor zitter Klaas Dijk- hoffin Jip-en-Jan- neketaal over een land dat kraakt onder uitkerings trekkers, vluchtelingen en mos lims. Het Nederlandse probleem in een notendop: de drie-eenheid van profiteurs, buitenlanders en islamieten. Dijkhoffs oplossing: uitkeringstrekkers korten, vluch telingen in principe na vijfjaar uitzetten en moslims het zwij gen opleggen als ze onze waar den niet delen. Alsof Halbe Zijl stra was teruggekeerd als speech- schrijver. „We zijn in gesprek met allerlei partijen om te kijken of we een mooi pakket kunnen samenstel len. U moet dan denken in twee richtingen: ten eerste roken duur der maken. Mondiaal is weten schappelijk bewezen dat een fikse prijs voor een pakje sigaretten ver uit het best werkt. Daarnaast moe ten we zorgen dat tabakswaren op veel minder plaatsen verkrijgbaar zijn." „Roken moet uit het zicht ver dwijnen. En dat is al op veel plaat sen gelukt: een sigaret opsteken in de trein was twintig jaar geleden volstrekt normaal. Dat vindt ie dereen nu totaal ondenkbaar. We zijn bezig met een cultuuromslag richting een rookvrije samenle ving. En het kan zo maar zo zijn dat er in het aankomende preven- tieakkoord verdere maatregelen staan." „Dat is wat mij betreft zeker een gesprekspunt als je kijkt naar rookpreventie. Maar het kan zijn dat deze maatregel de eindstreep uiteindelijk niet haalt of dat an- Een sigaret opsteken in de trein was twintig jaar geleden normaal, maar nu ondenkbaar dere ideeën nu meer zoden aan de dijk zetten." „Iedereen kan in ieder geval mee praten over de juiste maatregelen, alleen de tabaksfabrikanten niet. Dat is verboden door de Wereld gezondheidsorganisatie. Maar ver der mogen wetenschappers, het onderwijs of sportbonden punten aandragen, zodat er straks een breed akkoord ligt. Denk dan bij voorbeeld aan het uitbannen van roken op schoolpleinen of op en rond het sportveld. Wij zijn ver volgens als overheid aan de beurt om zo nodig de juiste wetten en regels te maken." MÜNCHENVanaf vandaag moet er bij de ingang van elk over heidsgebouw in de Duitse deel staat Beieren een kruisbeeld hangen. Op initiatief van de re gerende conservatieve partij CSU, is hiervoor een wet aange nomen. De Beierse regering stelt dat het kruisbeeld, als uitdrukking van het historische en culturele karakter van Beieren, 'het sym bool is van de basiswaarden van de wettelijke en sociale orde in Beieren en Duitsland'. Bedoeling is ook om tegenover de vele migranten en vluchtelin gen die de laatste jaren zijn geko men te benadrukken dat in Bei eren de christelijke normen en waarden gelden. In de rijkste deelstaat van Duitsland wonen de meeste rooms-katholieken, 52 procent. Daarnaast is ruim 20 procent van de bevolking protestants-lu thers. Een meerderheid van de inwoners is voorstander van het het ophangen van kruisbeelden. Over het afschaffen van de di videndbelasting hoorden we niets, het douceurtje voor multi nationals dat de staat jaarlijks 1,4 miljard euro kost - een veelvoud van de schade veroorzaakt door een paar luiwammesen die echt niet willen werken. Unilever heeft nu eenmaal een sterkere lobby dan uitkeringsgerechtig den. Soms maakte Dijkhoff een grapje, zoals over de man die bij hem in de hotellift stapt met dure merkkleding aan - 'duurder dan wat ik kan betalen'. Dat was het niveau van de 'droogkomi sche terzijdes' waar hij zo vaak om geprezen wordt. Maar nu komt het: na de man stapt zijn dochtertje de lift binnen en dan zijn echtgenote - tot schrik van Klaas 'verstopt in een boerka'. Zoiets schept geen vertrou wen, aldus de fractievoorzitter, zulke mensen hebben overduide lijk andere waarden dan wij. Zou het werkelijk, Klaas in de lift met een islamitisch gezin? Met een vrouw in boerka zelfs? Terwijl er daarvan in Nederland hooguit 350 zijn? Wat een fraai toeval, net nu hij het congres moest toespreken! De scène was echter precies wat ze leek: een abominabele mop zonder clou, maar met een schunnige mo raal, bedoeld om een te genstelling te creëren tussen 'goed volk' en de anderen. Tussen Klaas en de man die zijn vrouw onderdrukt. Rutte zat er vorstelijk bij te knikken. Ook wil Dijkhoff onze vrijheid beschermen tegen 'doodver moeiende principiële mensen die precies weten wat correct is en die niet via wetten, maar via sociale druk of acties of protesten eigenlijk de vrijheid van me ningsuiting willen inperken, die willen beperken welke tradities we vieren, en ook eigenlijk niet meer willen dat we bepaalde grappen op tv maken. Politiek correcte drammers leiden tot zelfcensuur, en dat ondermijnt ook onze vrijheid'. Ons kwam het voor dat de spreker nog altijd alle vrijheid had om slechte grappen te ma ken. En van enige zelfcensuur was helaas niks te merken. waar je met mate gebruik van moet maken, en liefst op voor waarden die hij bepaalt. Mis schien kan iemand hem vertellen dat demonstreren niet de vrij heid van meningsuiting inperkt, maar juist een uitdrukking is van dat recht. Dijkhoff zou, als de li berale democraat die hij zegt te zijn, zich sterk moeten maken voor dat recht, ongeacht zijn eigen opvattingen. Wie anders denkenden vijanden van de vrij heid noemt, heeft meer van het populisme begrepen dan van democratie. vrijdag 1 juni 2018 GO vok Staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid), die recent de oorlog verklaarde aan het roken, lichtte gisteren op Wereld Niet Roken Dag een tipje van de sluier op over de plannen om het roken van sigaretten nog onaan trekkelijker te maken. „We zijn bezig met een cultuuromslag." Edwin van der Aa Den Haag We kunnen volgens u niet ontko men aan nieuwe regels om roken verder te ontmoedigen. Waar denkt u aan? U vindt dat jongeren op veel minder plekken in aanraking moeten komen met sigaretten. Roken op het terras mag, maar hoe lang nog? foto rink hof Klopt het dat het verbieden van roken op het terras hoog op de agenda staat? —Paul Blokhuis, staatssecretaris Heeft u inmiddels brede steun gekregen voor uw oorlog tegen het roken? De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov schudt de hand van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un tijdens een ontmoeting in Pyongyang. Lavrov nodigde zijn gast heer uit voor een tegenbezoek in een poging om Rusland te laten bemiddelen in het conflict op het schiereiland, fotoafp Dijkhoff beweerde met zoveel woorden dat democratische rechten eigenlijk gunsten zijn, Dit is mijn laatste column voor deze krant. Ik dank de hoofd redactie dat ik dit mooie podium zo lang mocht bezetten, en de lezer voor zijn instemming en zijn afkeuring, maar vooral dat hij de moeite wilde nemen om te lezen wat ik schreef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15