Klimaat brengt hooikoortspatiënt nog meer leed ANTITRUM 13 ZONNEWENDE MANHATTAN BANDWAGON Weeënopwekkers, pijnbestrijding of een kinderarts bij een bevalling verschilt enorm per provincie. Vrouwen in Brabant krijgen ruim drie keer zo vaak een ruggenprik dan in Drenthe. Het VUmc analyseerde in een grootschalige studie alle ruim 600.000 bevallingen in Nederland tussen 2oro en 2013. Daarbij is ge keken naar verschillende inter venties, zoals het toepassen van pijnbestrijding, inleiden, het op wekken van weeën, een vacuüm- pomp (kunstverlossing), keizer snede en de betrokkenheid van een kinderarts. Bij sommige ingrepen zijn de verschillen per regio groot, blijkt uit de resultaten die vandaag worden gepubliceerd in het we tenschappelijke tijdschrift BMC Pregnancy and Childbirth. Waar in Noord-Brabant 38 procent van de vrouwen een ruggenprik kreeg tijdens de eerste bevalling, was dat in Drenthe slechts 12 procent. Ook in Limburg krijgen ze vaker zo'n prik. In provincies waar de ruggenprik minder werd ge bruikt, is weer vaker gekozen voor andere vormen van pijnbe strijding, zoals het toedienen van morfmeachtige stoffen (bijvoor beeld remifentanil of pethidine). Weeën Het stimuleren van weeën, door het toedienen van een hormoon (oxytocine), werd in Zeeland bij één op de drie vrouwen die voor het eerst bevielen ingezet, en in Flevoland, Utrecht en Noord-Bra bant bij bijna de helft. In regio's waar dit vaker werd gedaan, wa ren ook meer vrouwen die veel bloed verloren bij de bevalling. Die regionale verschillen roe pen vragen op over de kwaliteit van de geboden zorg, zegt Anna Seijmonsbergen-Schermers, on derzoeker en verloskundige aan het VUmc „Dat het gebruik van sommige interventies bij een be- Ingrijpen bij bevalling 27,4% zh X 319. valling zo sterk verschilt per regio is onwenselijk. Een vrouw die pijnbestrijding wil, zou ongeacht haar woonplaats evenveel moge lijkheden moeten hebben." Ingrijpen bij een bevalling kan noodzakelijk zijn als er sprake is van een medische indicatie. Als dat te veel of te weinig gebeurt, kan dat risicovol zijn voor moeder en kind. „Onnodig ingrijpen bij een bevalling kan ook op de lan gere termijn tot schade leiden." Zo blijkt uit eerder VUmc-onder- zoek dat kinderen die zijn gebo ren met een vacuümpomp, kei zersnede of na opwekking van de weeën, op latere leeftijd vaker gezondheidsproblemen hebben. Ook de inzet van een kinder arts direct na de geboorte ver schilt per provincie. In Limburg, Dat een interventie bij een bevalling zo sterk verschilt per regio is onwenselijk Groningen en Utrecht (60 pro cent bij eerste bevallingen) is dat veel gebruikelijker dan in Noord- Holland (37 procent). Seijmons- bergen noemt dat verschil 'op merkelijk'. „De verschillen in de inzet van pijnbestrijding liggen mogelijk voor een deel aan de voorkeur van een vrouw. Maar de aanwezigheid van een kinderarts hangt af van het beleid en de pro tocollen van een ziekenhuis. In sommige ziekenhuizen komt er bij elke klinische bevalling een kinderarts bij, en bij andere alleen op strikte medische indicatie." Volgens Seijmonsbergen is het wel positief dat bij het inleiden van een bevalling, en met name voor keizersnedes en het gebruik van een vacuümpomp, de regio nale verschillen kleiner zijn. Protocollen Nader onderzoek moet uitwijzen waarom die verschillen soms zo groot zijn. Volgens de onderzoe ker is het belangrijk om te kijken naar de protocollen in ziekenhui zen en de beschikbaarheid van pijnbestrijding. „Wanneer is het stimuleren van weeën nodig? Als we ervoor willen zorgen dat de regio's qua inzet dichter bij elkaar komen, moet duidelijk worden wanneer een bepaalde ingreep nodig is. Blijkbaar zijn zorgverle ners het er niet altijd over eens." Seijmonsbergen pleit ervoor dat zorgverleners kritisch kijken naar grote uitschieters en alleen een ingreep doen die goed me disch onderbouwd is. „Bij 48 pro cent van de vrouwen in Flevoland die van hun eerste kind bevallen, worden de weeën opgewekt. Dat betekent dus dat we bij bijna de helft van de bevallingen vinden dat die niet normaal verloopt. Wanneer is een bevalling nor maal en wanneer moet je ingrij pen? Daar wordt verschillend over gedacht. Misschien is ons idee over wat een normale beval ling is wel verschoven. Dat moet meer worden onderzocht. Ver volgonderzoek is nodig om vast te stellen wanneer een ingreep noodzakelijk is." Soms was de jeuk zo erg dat Inge van Leipzig wel met een vork in haar ogen wilde prikken. Alles om maar af te komen van de ultieme kwelling: hooikoorts. Talloze Ne derlanders zoals zij kijken met angst en beven naar het moment waar de rest van Nederland zich op verheugt. Lekker weer, de na tuur die ontluikt. Voor alle patiënten heeft bioloog Arnold van Vliet van de Universi teit Wageningen slecht nieuws. Dankzij klimaatverandering wordt het alleen maar erger. Stij gende temperaturen zorgen voor een langer durend groeiseizoen. Eind november vorig jaar werden de eerste bloeiende hazelaars al gespot. „Mensen hadden rond Sin terklaas hooikoortsklachten." Belabberd Sommige mensen voelen zich door hooikoorts zo belabberd dat ze zich ziek moeten melden. Twee ontstoken ogen van de jeuk en het wrijven, ter gende jeuk aan het gehe melte, een snotneus die niet wil stoppen. Bij Van Leipzig begon dat allemaal voor het eerst toen ze onge veer t8 jaar oud was. „Ik heb aanleg voor allergieën. Ik heb van de huisarts tabletten ge kregen die wel helpen, maar waar ik ook heel suf van wordt. Dat is met werken niet handig." Daarom zocht ze alternatieven. Bij een fysiotherapeut in Rotterdam kreeg ze tape op haar rug, waar door afValstoffen sneller zouden worden afgevoerd. „Het heeft me verbaasd, maar ik heb veel minder klachten en meer lucht." Internist allergoloog Hanneke Oude Elberink van het Universi tair Medisch Centrum Groningen gooit de behandeling echter op één hoop met bijvoorbeeld hyp nose. „Er is geen enkel bewijs dat medical taping werkt. Wel is be kend dat placebo-effecten bij chro nische aandoeningen groot zijn. Toch heb je meer baat bij echte medicatie." Bioloog Van Vliet ziet ook nog het aantal hooikoortsplanten stij gen door al dat lekkere weer. „Bij voorbeeld ambrosia, één van de ergste hooikoortsplanten. Je ziet ook steeds meer olijfbomen, in het Middellandse Zeegebied één van de be langrijkste veroorza kers van hooi koorts." vrijdag 1 juni 2018 GO Vaker ruggenprik bij Brabantse vrouwen Tonny van der Mee Amsterdam Vrouwen met ruggenprik Landelijk BRON: MIDWIFERY SCIENCE VUMC -Anna Seijmonsbergen- Schermers Slecht nieuws voor hooikoorts patiënten: hun leven wordt door klimaatverandering alleen maar miserabeler. Annemiek Brandriet Carla van der Wal Wageningen Een oogverblindende zonnegloed belicht de noord- en zuid zijde van iconische gebouwen in New York. Het fenomeen staat bekend als Manhattanhenge en is een halfjaarlijks verschijnsel, waarbij de zonsondergang te zien is vanuit de oost-west ge richte straten, foto getty images De werkwijze van ziekenhuizen bij bevallingen verschilt sterk, fotoshodycareman "Another day, AnotherFVT.f"?:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13