10 TRANSGENDERS FAILLISSEMENT KLINIEK Enkele tientallen transgenders zijn ten einde raad. Na het faillissement van Psycho Informa Instellingen (Pil) kan hun transitie niet doorgaan. Als ik tot mijn 72ste moet wachten, heeft het leven geen zin meer arion ter Meer (69) is radeloos. De gepensio neerde Rotter damse wachtte 67 jaar op het moment dat haar grote droom werkelijkheid zou worden: de transformatie tot vrouw. Ze had 16.000 euro gespaard voor een operatie in Thailand en gewacht tot ze met pensioen was, 'omdat mijn collega's mijn transitie vast niet had den geaccepteerd'. Uiteindelijk was daar dan de noodzakelijke verwijzing van GZ-psychologe Tanja van Hen gel, eigenaresse van Psycho Informa Instellingen (Pil). Daarmee kon ze in het HagaZiekenhuis terecht voor on der meer hormoonbehandelingen. Een euforisch moment. Het liep allemaal anders. De klinie ken van Psycho Informa Instellingen voor geestelijke gezondheidszorg gingen failliet. Eerder constateerde de inspectie Gezondheidszorg en jeugd er diverse tekortkomingen. De gevolgen zijn voor Ter Meer bijna niet te overzien. „Ik heb er altijd van gedroomd om voor mijn 70ste tot vrouw te transformeren. Ik liep al een tijd in vrouwenkleding, mijn vrouw wist daarvan. Ik droeg mail lots als we op wintersport gingen, sliep 's nachts in nachthemden en op een gegeven moment ben ik vrou wenondergoed gaan dragen. Als het faillissement betekent dat ik tot mijn 72ste of 73ste moet wachten, heeft het leven voor mij geen zin meer." Ter Meer is niet de enige die de wanhoop nabij is nu blijkt dat hun psychologe Tanja van Hengel de be handeling niet kan voortzetten. Van Hengel begeleidde, naast 370 andere patiënten, ook 130 transgenders in hun proces van man naar vrouw of andersom. Het grootste deel van hen bevindt zich ergens halverwege de transitie, maar de behandeling is nu stopgezet. Zomaar ergens anders aanmelden, is niet mogelijk. De wachtlijsten zijn bij andere instellingen zijn ellenlang, variërend van bijna vier maanden bij de vernieuwde GGZ-instelling Step- work tot aan twee jaar bij het VU Me disch Centrum. Lisa Heins (44) noemt het een lij densweg. Via een forum voor trans genders kwam ze erachter dat Pil failliet is, en zocht alternatieven. „Ik wilde uit de ellenlange wachtlijsten van het VU blijven, maar nu zit ik er middenin. Woensdag hoorde ik ook dat de verwijzing vanuit Pil voor hormoontherapie in het HagaZie kenhuis nietig is verklaard." Een drama voor Heins, die nu niet aan de noodzakelijke hormoonbe handeling kan beginnen. De trans vrouw piekert zich suf. „Er hangt continu een donkere wolk boven mijn hoofd en ik raak oververmoeid door alle gedachten. Ik moet het geestelijk even parkeren want anders kost me dit mijn gezondheid." Enkele transgenders die in behan deling waren bij Tanja van Hengel hadden het proces al grotendeels doorlopen. Rianne Volkering is één van hen. Zij kwam nog voor psychi sche begeleiding in de kliniek. Toch is het nieuws ook haar rauw op het dak gevallen. Op haar website opentopvrouw.com schreef ze een blog over de problemen. „Ik mis het contact dat ik had met Tanja. Ze heeft ontzettend veel voor mij gedaan. Ik denk dat we allemaal het beste af zijn als ze terugkomt." Naar aanleiding van haar blog staan fora voor transgenders bomvol reacties. De één hoopt dat Van Hen gel haar werkzaamheden zal voort- Theo Pouw, de grote baas van de Supportersclub Oranje, vindt het volkomen logisch dat de suppor tersclub blij ft vechten voor de ruim 30.000 leden die zij nog heeft. „Een onafhankelijke supportersclub die de kaartjes verdeelt, is en blijft hard nodig. Omdat je dan tenminste ze ker weet dat niet 70 procent van de kaartjes naar sponsors gaat. Nu is er geen schaarste, omdat Oranje niet presteert, maar als we ons weer plaatsen voor een EK of WK, wie controleert dan of de KNVB niet bijna alle tickets weggeeft aan sponsors? De KNVB heeft vaker la ten zien dat ze erg commercieel denkt." Supportersclub Oranje fun geerde jarenlang als een soort dis tributiekantoor voor de tickets van Oranje. Wie lid was van de SCO kon voorrang en korting krijgen op tickets die je ook via de SCO be stelde. Vier jaar geleden besloot de voetbalbond een deel van die kaart verkoop zelf in eigen hand te ne men via 'Ons Oranje'. Toch waren tot voor kort 'slechts' zo'n 7000 mensen lid van Ons Oranje en nog steeds ruim 30.000 van de SCO. Bij de laatste is het lid maatschap duurder, maar daar krijg je ook onder meer feesten en het Oranjemagazine bij. Deze week liet de KNVB weten de kaartenverkoop geheel bij Ons Oranje neer te leggen om op die manier het volledige adressenbe stand aan fans in de wacht te sle pen. Lid blijven van de SCO kan ook nog steeds, maar dan zou je dat alleen nog doen voor bijzaken als de feesten. SCO gaat in de tegenaanval. Van daag krijgen alle leden een mail of brief waarin onder meer staat dat de SCO 20 procent korting gaat ge- ven voor (maximaal drie) thuis wedstrijden van Oranje per jaar. „Dus je koopt straks je ticket bij de KNVB en bij ons krijg je een deel van je geld terug", zegt Pouw. „Dat betalen we onder meer van het geld dat we nu moeten afdragen aan de KNVB voor de ClubCard, maar dat hoeft vanaf 1 juli dus niet meer." De SCO gooit meer voordeeltjes in de strijd, zoals korting bij aange sloten bedrijven en Oranjecafés bij thuis- en uitwedstrijden. De SCO blijft wel in gesprek met de KNVB over de wedstrijdtickets. „Een voordeel is: we doen niet mee aan het WK, dus we hebben nog twee jaar", zegt Pouw. „Maar als we straks weer op een groot toernooi zijn, staan de sponsors in de rij." vrijdag 1 juni 2018 GO Gestrand, ergens tussen Marloes Nuijten Rotterdam -Marion ter Meer Kijk op de site bij /video voor het verhaal van trans genders Marion en Rianne De strijd om de Oranjefan barst los De Supportersclub Oranje gaat haar leden voor wedstrijdtickets van het Nederlands elftal méér korting geven dan de KNVB. Dit als reactie op het besluit van de voetbalbond om de kaartver koop volledig in eigen hand te nemen. Victor Schildkamp Utrecht ▲Theo Pouw danst op het 'Oran jeplein' in Salvador in 2014. MARION TERMEER LISA HEINS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10