Blij met cricketballen én een bankrekening Rusland is furieus over MH17-toespraak van Blok MIVD waarschuwt opnieuw voor meer dreiging Moskou 9 MAXIMA BEZOEKT INDIA Het enige dat daarbij nog ont breekt is een smartphone om de bankzaken vanuit huis te re gelen in plaats van kostbare uren in de rij te staan voor het loket, zo leert Maxima van vrouwen die de kost verdienen door cricketballen in elkaar te zetten. In de Indiase hitte staat ko ningin Maxima op het dak van het bedrijf waar de sportartike len worden gemaakt. Ze praat met een paar vrouwelijke werk nemers, die haar vertellen dat ze geen vast salaris ontvangen, maar per cricketbal worden be taald. Vier van de zes hebben een bankrekening - maar toch ontvangen ze hun loon liefst cash, vertellen ze. „Het is al heel mooi dat veel vrouwen hier een bankrekening hebben", zegt de koningin even later. Maar de vrouw die ik zojuist sprak, gaat maar één keer per maand naar de bank. Omdat het de enige bank in de regio is, moet ze voor een handeling wel twee uur in de rij staan. Dat kost veel tijd. Tijd waarin ze ook ballen in el kaar kan naaien. Als ze een smartphone zou hebben, zou ze daarmee haar betalingen kun nen doen." Het gesprek raakt de kern van het werk waarvoor ko ningin Maxima in India was. Als speciaal pleitbezorger van de Verenigde Naties adviseert ze over toegang tot financiële diensten, die in grote delen van de wereld nog beperkt is. En dat staat ontwikkeling in de weg. In India is al veel bereikt: in 2014 had nog maar 53 procent van de Indiërs een bankrekening, dit jaar is dat 80 procent. Lening Het cricketballenbedrijf van Dheer Singh en zijn 25 mede werkers heeft de omzet weten te verhogen met behulp van een lening van Aye Finance, een fi nancieringsorganisatie die zich richt op kleine ondernemers. De organisatie geeft leningen aan mensen die bij een regu liere bank niet terecht kunnen. De rente is vrij hoog, 16 procent per jaar, maar daar staat tegen over dat klanten hulp krijgen bij het boekhouden en het af sluiten van verzekeringen. Het is maar één voorbeeld dat laat zien hoe financiering voor steeds meer Indiërs bereikbaar wordt. Nederlandse militairen zijn vanwege de dreiging gestatio neerd in Litouwen, een buur land van Rusland. Ook in andere Baltische sta ten en in Polen zijn Navo-mili- tairen gelegerd. Die missie moet een afschrikkend effect hebben. „De Russische Federatie buit dat uit door te zeggen: de Navo is agressief richting mij, Rus land, want militairen staan aan de grens bij de Baltische staten. Maar dat is een lachertje verge leken met wat er aan de andere kant van de grens staat", aldus Eichelsheim. „Dat is een fors militair vermogen." Volgens de generaal ziet Rus land een versterking van de Eu ropese Unie of de Navo als per definitie slecht voor Rusland. „De Russische Federatie vindt dat het invloed moet kunnen uitoefenen op de periferie van haar grondgebied", zei Eichels heim. Het gaat om de landen die aan Rusland grenzen. De MIVD ziet dat Rusland de wapensyste men moderniseert en nieuwe technologie inzet. „Het conven tionele en nucleaire vermogen van de Russische Federatie stijgt", vertelde Eichelsheim tij dens een openbaar gesprek over het jaarverslag van de MIVD aan Kamerleden. Gesloten deuren Normaal gesproken wordt er vooral achter gesloten deuren over de militaire inlichtingen dienst gesproken. In het jaarver slag over 2017 waarschuwde de MIVD ook al voor de toene mende dreiging uit Rusland. Rusland worstelt met de veran dering van een bipolaire wereld, waarin de twee grootmachten Amerika en Rusland elkaar in balans hielden, naar een multi- polaire wereld, waarin meer dere landen de dienst uitmaken, stelt de inlichtingendienst. „Rusland accepteert niet de onge fundeerde uitkomsten van de ge zamenlijke onderzoeksgroep (JIT, red.)", zei Vasili Nebenzja, de per manente vertegenwoordiger van Rusland bij de VN. Blok deed zijn oproep aan Mos kou dinsdag in de VN-Veiligheids- raad. Nederland wil daarmee, sa men met Australië, Rusland dwin gen tot medewerking aan het on derzoek naar het neerschieten van de Maleisische Boeing op 17 juli 2014 boven het oorlogsgebied in Oost-Oekraïne. Bij de aanslag kwamen alle 298 passagiers en be manningsleden om het leven. On der hen waren 196 Nederlan ders. „Als we zien met welke stompzinnige methoden de afzon- derlijke staten werken, dan kun nen we alleen nog maar onderzoek vertrouwen dat wordt gedaan met medewerking van Rusland", foe terde Nebenzja. Uitkomsten Weekblad Argoementy i Fakty vraagt zich te langen leste maar weer eens af wat nu de nieuwe uit komsten zijn van het onderzoek van het Joint Investigation Team (JIT), onder leiding van Nederland. „Blok heeft op geen enkele manier bewijs aangevoerd voor de betrok kenheid van Rusland bij datgene wat er is gebeurd." De Russische minister Sergej Lavrov van Buitenlandse Zaken uitte gisteren een tegenbeschuldi- ging: de toespraak van Blok kwam met opzet vlak voor het Wereld kampioenschap voetbal, dat op 14 juni in Rusland begint. „Ze willen ons slechts laten toegeven dat het inderdaad onze militaire eenheid en ons BUK-raketsysteem was, dat is alles", zei Lavrov. „Het onder zoek is nog niet voorbij, maar ons aanbod tot assistentie wordt ver worpen." Op de woorden van Nebenzja en Lavrov na, wordt de speech van Blok doodgezwegen. donderdag 31 mei 2018 GO Onder grote belangstelling van de plaatselijke bevolking, rondde koningin Maxima gis teren haar driedaags bezoek aan India af. Mede dankzij haar inzet beschikken steeds meer mensen er over een bankrekening. Saskia Konniger Meerut Een militair conflict tussen de Navo-landen, waar Nederland ook toe hoort, en Rusland is 'zeer onwaarschijnlijk, maar wel voorstelbaar'. Die bood schap herhaalde generaal Onno Eichelsheim, directeur van de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) gisteren in de Tweede Kamer. Hanneke Keultjes Den Haag Rusland heeft het verzoek van de Nederlandse minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken om aansprakelijkheid te erken nen voor de aanslag op vlucht MH17 furieus van de hand ge wezen. „We staan niet toe dat iemand met Rusland praat in de taal van ultimatums." Joost Bosman Moskou/New York M Minister Blok dinsdag tijdens zijn toespraak in de VN Veilig heidsraad in New York. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9