ftft 8 De Russische journalist Arkady Babchenko, die dinsdagavond volgens de politie in Oekraïne werd vermoord, is niet dood, kwam hij de pers zelf vertellen. De journalist zette zijn dood samen met de Oekraïense geheime dienst in scène, zodat huurmoordenaars konden worden gepakt die het op hem hadden gemunt. De dood van de 41-jarige Bab chenko, die bekendstaat om zijn kritiek op Rusland en uit angst voor zijn leven vorig jaar naar Oekraïne verhuisde, ging gisteren de wereld over. Volgens de lokale politie werd hij bij zijn appartement in Kiev meermaals in de rug geschoten en hevig bloedend aangetroffen door zijn vrouw. Even later overleed Babchenko aan zijn verwondingen, aldus de politie. Het was allemaal verzonnen, bekende het hoofd van de geheime dienst in Oekraïne. Hij meldde dat de moordzaak was op gelost en riep tot verbijstering van de aanwezige pers vervolgens de 'dode' journalist zelf binnen. „Ik leef nog", zei Babchenko. Volgens de dienst had Rusland een man uit Oekraïne 40.000 dollar betaald om de journalist uit de weg te ruimen. Die man zou vervolgens een kennis hebben gevraagd Babchenko te ver moorden. Dankzij de actie van de geheime dienst kon de ingehuurde Ik wil vooral mijn vrouw excuses aanbieden voor de hel die ze doormaakte moordenaar worden gepakt. Het is overigens niet duidelijk hoe dat precies is gegaan. Babchenko, dankbaar dat de ge heime dienst op deze manier zijn leven heeft gered, vertelde dat de operatie twee maanden lang was voorbereid. Hij verontschuldigde zich tegenover de dierbaren die niet van het plan op de hoogte waren. „Ik wil vooral mijn vrouw mijn ex cuses aanbieden voor de hel die ze heeft moeten doormaken." Het is niet duidelijk hoeveel zijn echtgenote over de actie wist. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken liet gistermiddag di rect weten blij te zijn dat Bab chenko nog leeft. Het Kremlin ont kende ook maar iets te maken te hebben met de dood van de journa list. Oekraïne zei toen nog te den- ken dat Babchenko was vermoord vanwege zijn kritische houding te genover zijn moederland. Die was ook de reden voor de talloze bedrei gingen aan zijn adres toen hij nog in Rusland woonde. Babchenko werd naar eigen zeggen flink bestookt via sociale media, telefoon en e-mail. Hij vreesde voor de veiligheid van zijn familie, zeker toen zijn adres op internet verscheen. Volgens een be kende van Babchenko gingen de bedreigingen na zijn emigratie door, maar nam hij die niet zo seri eus. Zowel Babchenko als zijn fami lie krijgen bescherming. donderdag 31 mei 2018 'Vermoorde' journalist zette eigen dood in scène Leon van Wijk Oekraïne -Arkady Babchenko Bloemen voor de 'dode' Babchenko. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8