Gedraal met ggz-wachttijd 3 dagen Giethoorn 'Waar hebben we het over?' Test zonder gevolgen 7 Geluid van testvlucht wordt vanaf de grond wisselend ervaren Belevingsvlucht Een Boeing 737-800 heeft gisteren alle naderings- en vertrekroutes van vliegveld Lelystad gevlogen. Deze belevingsvlucht was bedoeld om bewoners op de routes de geluidshinder te laten ervaren. Zorgwaakhond NZa heeft de meldplicht ingesteld omdat het voor aanbieders, zorgverzekeraars en vooral patiënten in psychische nood belangrijk is te zien waar ze zo snel mogelijk een behandeling kunnen regelen. Navraag van deze krant leert echter dat momenteel slechts 65 tot 70 procent van alle zorgaanbieders zich aan de regels houdt. Regeringspartij VVD is verbijs terd over die lakse houding. „Dit is heel slecht", stelt Kamerlid Leen- dert de Lange. „Het moet nu echt eens afgelopen zijn met het gelazer met die wachttijden binnen de ggz. Ik krijg nu verhalen van zorg verzekeraars die zelf Excel-sheets moeten bijhouden met wachttij den zodat ze hun verzekerden aan de juiste behandelplek kunnen helpen." De Lange wil nu dat per 1 juli alle zorgaanbieders hun gegevens maandelijks aanleveren. „Open baar na het verstrijken van deze deadline de aanbieders die nog in gebreke zijn gebleven en stel, zo nodig, deze organisaties onder ver scherpt toezicht. Want dan is daar gewoon iets mis." Volgens GGZ Nederland vergt het tijd, administratieve- en ICT aanpassingen om de gegevens op de juiste wijze aan te leveren. „Dit geldt met name voor aanbieders met tientallen of zelfs honderden locaties." Van alle leden van GGZ Neder land levert 90 procent de gegevens over wachttijden inmiddels aan. Acht leden doen dat nog niet, maar gaan dit zo snel mogelijk doen. De organisatie onderstreept het be lang voor patiënten om inzicht in de wachttijden te hebben. 3 dagen Brabant HP 3 dgn Den Helder/Texel www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 zocPg incl. diner donderdag 31 mei 2018 Lelystad, Schiphol Gisteren werd langs routes van en naar Lelystad Airport het geluidsniveau gemeten. 'Dit is geen goede weergave' Belangstellenden in Klarenbeek zoeken het luchtruim af naar het 'Lelystad-toestel'. FOTO MAARTEN SPRANGH Paolo Laconi KLARENBEEK In Klarenbeek raakten de kippen niet van de leg, maar in Hoonhorst viel de term 'bak herrie'. Er is wisselend gereageerd op de belevings vlucht van Lelystad Airport, gis teren. „Ik vond het in Klarenbeek goed hoorbaar, zonder dat de kippen nu meteen van de leg raakten", zegt Joost van Wijk van actiegroep Red de Veluwe. „Maar in de zomer komt deze vlucht tig keer per uur over, 's ochtends vroeg. Daar wordt niemand hier blij van." Daar is Gea de Wit-Verweij, woordvoerster van actiegroep HoogOverijssel het mee eens, zei ze na het aanhoren van het geluid van de belevingsvlucht: „Ja, op basis hiervan viel het misschien mee. Geef ik toe. Maar dit is geen goede weer gave. Straks zullen er meer vliegtuigen zijn, met piekmomen ten, kort achter elkaar." Zo'n 30 kilometer verderop in Klarenbeek, bij Apeldoorn, kwam het lawaai pas goed binnen toen de Boeing 737 voor de tweede keer overvloog. Koren op de molen van de tegenstanders. „En dit was een leeg vliegtuig", aldus Joost van Wijk, voorzitter van Red de Veluwe. „Moet je na gaan." Bij HoogOverijssel-boegbeeld Leon Adegeest in Hoonhorst kwam het testvliegtuig zelfs drie keer over. Hij is geschrokken en spreekt van een 'bak herrie'. „Een vervelende, hoge fluittoon die ook nog eens lang aan houdt." Al zijn er natuurlijk ook altijd nuchtere reacties van voorbij gangers zoals Theo Jansen (78) uit Wezep: „Ik mag ook graag het vliegtuig pakken, op vakan tie. Dan moet je niet moeilijk doen als zo'n zelfde toestel overvliegt. Rondom Schiphol verliezen de mensen nog net de schoorsteen niet door overvlie gende machines. Waar hebben we het hier dan over?" Op sociale media werden hon derden reacties, foto's en video's gedeeld van de vlucht. Ook veel politici uit Den Haag kwamen naar deze regio om de Lelystad- vlucht met eigen ogen te zien. Volgens CU-Kamerlid Eppo Bruins ligt de bal nu bij de minis ter. „Wij willen hier de zekerheid dat met de herindeling de laag vliegroutes verdwijnen." GroenLinks-Kamerlid Suzanne Kröger is kritisch: „Eén vliegtuig dat één keer de routes vliegt, dat zegt niets over de werkelijke overlast." Vooraf was de belevings vlucht al omstreden. Een keer een vliegtuig laag over is heel wat anders dan tientallen keren per dag, zeiden critici. Het ministerie van Infrastruc tuur en Waterstaat, organisa tor van de vlucht, gaf dan ook grif toe dat het niet om een representatieve test ging. De vlucht gaf een inkijkje in de toekomstige situatie. Door het mooie weer was het vliegtuig goed zichtbaar en op veel plekken ook hoorbaar. Inwo ners hebben zo een klein beetje een beeld gekregen hoe laag de laagvliegroutes nu werkelijk liggen. Maar meer is het ook niet. Al is het maar omdat minister Van Nieuwenhuizen op voor hand aangaf geen politieke consequentie aan de bele vingsvlucht te verbinden. Wel heeft het ministerie op vijftien plekken onder de routes het geluid gemeten. De resultaten worden de komende dagen gepubliceerd. Zo wordt duide lijk of het geluid overeenkomt met de decibellen in het om streden milieueffectrapport van Lelystad Airport. Aanbieders in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) moeten al sinds 1 januari de wachttijden melden waar psychische pa tiënten tegenaan lopen. Nu, vijf maanden later, blijkt dat een derde van alle zorgaanbieders verzuimt maandelijks gegevens aan te leveren. Edwin van der Aa Den Haag 4* Hotel de Druiventros (8,0) 3* Hotel Wienerhof (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x 3-gangen diner QC lx welkomstdiner CO Gratis parkeren en wifi ö3iB Incl. bootkaartje Texel Dy»- Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Op fietsafstand van Giethoorn, de Weerribben en het Drents-Friese Wold. 2 nachten incl. ontbijt in 3* Holland Inn Wolvega (8,2) 1 keer een welkomstdiner, gratis parkeren en wifi Incl. rondvaart van 1 uur door Giethoorn Prijs jul. t/m sept. 69,50. Betaal pas bij aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7