tt met gratis installatie én extra WiFi-punt 10 ZE Terneuzens zand naar Knokke IAIDO TERNEUZENAAR BEOEFENT JAPANSE KRIJGSKUNST Terneuzenaar Cor Moelker (56) woont al heel zijn leven in Nederland, praat Nederlands en heeft een Nederlands paspoort. Toch kun je hem gerust een halve Japanner noemen. Ontelbare keren is hij al naar het land van de reizende zon afgereisd. De hoofdreden: het beoefenen van iaido, zijn grote passie. Weinig mensen kennen Iaido, erkent Cor. Dus legt hij graag uit wat het is. „Het gaat om een Japanse krijgskunst, die voortkomt uit de traditie van de samoerai. Je gebruikt een zwaard, dat je zo vloeiend en zui ver mogelijk dient te hanteren. Het is geen sport in de zin van het woord zoals wij dat kennen. De stijl die ik beoefen is niet lou ter een fysieke aangelegenheid, maar heeft ook een spiritueel as pect. Het is onder andere nauw verbonden met het zenboed dhisme." Ruim veertig jaar geleden kwam Cor voor het eerst in aan raking met Japanse krijgskun sten. Iaido is niet de enige disci pline die hij heeft beoefend. „Ik heb fanatiek aan judo, karate en taekwondo gedaan. Daarnaast ben ik nog steeds heel intensief bezig met jiujitsu. Drie keer in de week geef ik les in jiujitsu, naast mijn reguliere werk. Iaido doe ik nu een jaar of tien." Het gebruik van het zwaard fascineerde Cor. „Toen ik merkte dat er in Neder land niet veel leraren waren die hier meer over kunnen vertellen, kwam ik in contact met een le raar in Tokio." Sindsdien reist hij minstens één, maar vaak ook meerdere ke ren per jaar af naar Japan. Om te trainen, maar ook deel te nemen aan wedstrijden. „In april ben ik weer naar Japan gegaan, voor tweeënhalve week. De eerste twee weken heb ik non-stop ge traind bij mijn leraar in Tokio." Cor trekt er dan ook op uit, maar niet naar de toeristische hot spots. „Het centrum mijd ik lie ver. Ik zoek vooral de rustige wij ken op. Ik sta nog steeds versteld van hoe mooi, groen en rustig een stad met 36 miljoen inwo ners kan zijn." Bamboebos Na twee weken van intensief trainen reisde Cor af naar Kyoto om mee te doen aan een prestigi eus examen en een wedstrijd. „Die vonden plaats op een beto verende plek, verscholen in een bamboebos op de top van een berg. Samen met een leerling van We zijn tweede geworden. Om als westerlingen zo hoog te eindigen, is geweldig me en een Zwitserse vriend vormden we een team bij de wedstrijd. We zijn uiteindelijk tweede geworden. Daar ben ik echt trots op. Er worden jaarlijks maar twee wedstrijden op dat ni veau gehouden. Er doen vooral Japanners mee. Om als wester lingen dan zo hoog te eindigen, is echt geweldig." In de afgelopen jaren heeft Cor al meerdere enthousiaste volge lingen in Terneuzen gekregen. „Ik beoefen de sport met een aantal van mijn leerlingen. Ik deel graag mijn passie met men sen die er interesse voor hebben. Iaido is geschikt om tot op hoge leeftijd blessurevrij te beoefenen. Wat het zo mooi maakt? Dat is moeilijk in woorden uit te druk ken. Je moet het gewoon eens meemaken." KNOKKE-HEIST De Vlaamse re gering trekt 17 miljoen euro uit om het strand van Knokke-Heist stormbestendig te maken. Het zand dat daarvoor gebruikt wordt, komt grotendeels uit Terneuzen. Bij een béétje storm is het de laatste tijd steeds raak in Knokke: het strand waait overhoop en flinke zandkliffen ontstaan. Het kost veel tijd en geld om daarna het strand weer vlak te maken. Tijd voor een permanente oplos sing, vindt Vlaanderen. Er is een kleine 5 miljoen kuub zand nodig. Drie kuub daarvan wordt net voor de kust, onder water, aangebracht. Daarvoor wordt zand gebruikt dat vrijkomt tijdens het graven van de Nieuwe Sluis in Terneuzen. Nu 4 maanden voor 30,- p.mnd, daarna v.a. 52,50 p.mnd Probeer nu 6 maanden Delta Interactieve TV gratis, daarna 3,50 p.mnd Makkelijk overstappen met gratis monteur delta.nl/pakketten a DELTA donderdag 31 mei 2018 Voor Cor is zijn zwaard een deel van zijn lichaam Cor Moelker in actie tijdens de wedstrijden in Japan, fotokenjuebisawa Bas Dingenouts Terneuzen -Cor Moelker Alles-in- keer goe geregeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66