Pensioen is van de deelnemers Circus en festival bij Hof Keizersweel Koppijn Zeeuwse snackverkoper krijgt schadevergoeding 2 Bij het Slaapcentrum in Oost burg is het aantal bedden uitgebreid. Maar ook die zijn snel gevuld. APNEU MEER PATIËNTEN Commentaar Werkgevers en werknemers hebben een denkrichting voor een nieuw pensioenakkoord. Dat lekte gisteren uit via De Telegraaf en het was meteen nieuws, want de sociale partners worden het al jaren niet eens. Nu zou het gaan om een concept waarmee de overheid als derde partner nog moet instemmen. De belangrijkste wijziging is dat werkne mers wel een vaste pensioenpremie betalen, maar dat zij moe ten afwachten wat dat uiteindelijk oplevert. Dat betekent onze kerheid. Deze keuze heeft grote gevolgen. Werknemers kunnen zich er alleen tegen indekken met een hoger loon. Om zelf een buffer te maken. Dat zal de arbeidsmarkt geen goed doen. Werkgevers en werknemers koppelen een akkoord aan de AOW. Zij willen dat de leeftijd voor het staatspensioen minder snel stijgt. Dit is nodig om het plan aan de achterban te verko pen. Deze koppeling is gevaarlijk. Eén kabinetscrisis is genoeg om alles weer ter discussie te stellen. Werkgevers en werkne mers kunnen beter een pensioenstelsel bedenken dat bestand is tegen Den Haag. De twee onderhandelingspartners mikken kennelijk op een collectief stelsel, inclusief zzp'ers. Dus niet het individuele pen sioenpotje uit het regeerakkoord. Dit is heel verstandig. De hui dige politieke moraal is niet het enige richtsnoer voor de toe komst. Bovendien is het pensioen niet van de regering maar van de deelnemers. Den Haag moet vooral aandacht hebben voor een goede, tijdige AOW. Werkgevers en werknemers moeten stelsel bedenken dat bestand is tegen Den Haag Het internationale circus Bossle slaat volgende week zijn tenten op in Wemeldinge. Op 9 juni is de eerste voorstelling, waarin veel dieren meedoen. De paarden, po ny's, ezels, alpaca's en dwerggeit jes van het circus verblijven ook op het terrein van Hof Keizers weel. Op 17 juni valt daar de laatste voorstelling te bewonderen. Tijdens de circusweek wordt er nóg een evenement gehouden bij Hof Keizersweel. Op vrijdag 15 juni vindt daar het Fit Hit Festi val plaats. Dit festival is bedacht en opgezet door de leerlingen van de openbare basisschool Wemel dinge. Zij kwamen begin maart als winnaar uit de bus bij de kinder gemeenteraad. Daar streden zes De obs Wemeldinge kreeg 2.500 euro van de gemeente voor het Fit Hit Festival (school)fracties om het leukste gezonde plan van de gemeente. De school uit Wemeldinge kreeg een budget van 2.500 euro voor het festival, waar bewegen en gezonde voeding de hoofdmoot vormen. ALMANAK De redactiechef is niet te benij den. 's Morgens als eerste bin nen, 's middags altijd als laatste weg. En daartussen hangt hij voortdurend aan de telefoon, vraagt iedereen alles aan hem, beoordeelt hij verhalen en verga dert hij zich suf. Je zou er koppijn van krijgen. Wat van de week dan ook ge beurde. Een uur eerder dan ge woonlijk ging hij naar huis, met bonkend hoofd, hopend dat hij daar in de watten werd gelegd. Dat was buiten zijn zoontje gere kend, die verbaasd vroeg: „Wat doe jij hier!?" Gisteren ging hij weer als laatste weg. Raad buigt zich over speerpunten Vragen D66 over de Cornelia Buurtzorg viert eerste lustrum TERNEUZEN Vragen PVV over intocht Sinterklaas Longarts Werner Clarenbach ziet steeds meer patiënten met slaappro blemen. Het is nog maar kort gele den dat het aantal bedden van Slaap centrum ZorgSaam werd uitgebreid van drie naar vijf. Toch zijn ze elke nacht bezet. „Vorig jaar hadden we op deze afdeling 170 patiënten. Dit jaar zijn het er nu al honderd", zegt longverpleegkundige Silvia van Straten van de afdeling osas (ob structief slaap apneu syndroom). De kliniek van ZorgSaam behoort tot de top van de Nederlandse slaapcentra. Ook het Centrum voor Slaap- en Waakstoornissen van het ADRZ ziet een toename van het aantal mensen met slaapproblemen. „Ze ker ook op het gebied van slaapap- neu. Mensen zijn zich meer bewust geworden van het bestaan van deze aandoening. Huisartsen en cardio logen zijn er ook alerter op. Boven dien zijn mensen de afgelopen tien jaar zwaarder geworden, één van de oorzaken van slaapapneu", aldus woordvoerder Mirjam van Zuilen. Bij osas, een van de meest voorko mende oorzaken van slaapstoornis sen, stokt de adem tijdens de slaap. Daardoor daalt het zuurstofniveau in het bloed. De slaper schrikt in een reflex weer (bijna) wakker - vaak zonder het te merken en vele malen per nacht. De oorzaak kan in de her senen liggen of een fysieke oorzaak hebben, zoals overgewicht. „De toe name van het aantal patiënten heeft zeker iets te maken met het feit dat er steeds meer mensen zijn met overgewicht", weet Van Straten. „Daarvan heeft 70 procent osas. Lan delijk gezien komen er jaarlijks 45.000 osas-patiënten bij. Ik denk wel eens bij mezelf: hebben we ze in Zeeland nu niet eens gehad? Maar ze blijven maar komen. Vooral man nen tussen de 40 en 70 jaar oud." Jongeren vormen een opvallende, nieuwe groep patiënten. Van Stra ten: „Die zien we steeds meer. Voor jongeren met apneu is het vaak wel een hele stap om te gaan slapen met een masker dat je luchtwegen vrij houdt. Zeker als ze net verkering hebben en dat tegen hun nieuwe liefde moeten vertellen. Maar ja, je knapt er wel enorm van op, want ie mand kan wel zestig apneu's per nacht hebben en de hele nacht wak ker worden put behoorlijk uit. Als je Vorig jaar hadden we op deze afdeling 170 patiënten. Dit jaar zijn het er nu al honderd twintig jaar getrouwd bent, is je vrouw alleen maar blij als je eens naar de huisarts stapt en niet meer snurkt, maar rustig blijft ademen." Verpleegkundige Sylvia Schie man leest de slaapdagboeken die patiënten moeten invullen en ziet waar de groei vandaan komt. „Je moet dan denken aan schermstoor- nissen: tot diep in de nacht op de tablet en smartphone bezig zijn. Ze wachten nog op een berichtje, de slaap blijft uit, ze liggen te waken. Vooral bij de jeugd is die groep enorm toegenomen. De oplossing is betere slaaphygiëne. Minstens een uur voor het slapen gaan niet meer tv of andere schermen kijken. Elke dag op tijd naar bed, met maximaal één uur verschil. En zes uur slaap per nacht is echt te kort. Dat gaat zich wreken." De gemeente Den Haag moet de Middelburgse snackverkoper Henk Geschiere een schadevergoeding van 1.928 euro betalen. Dit besliste de Raad van State gisteren in hoger beroep. Het bedrijf Poppendamme Pro- ductions van Geschiere kreeg geen standplaatsvergunning voor een snackkraam tijdens het Bruce Springsteenconcert op het Malie veld in Den Haag op 14 juni 2016. Een concurrent die veel later een aanvraag bij de gemeente indiende, kreeg de vergunning wel. Volgens de Raad van State klopt dat niet. Den Haag moet Poppendamme de ge miste omzet van een dag vergoeden. „Ik ben blij. De uitspraak schept duidelijkheid voor de volgende keer", reageert Geschiere. Hij vindt het jammer dat de gemeente zo moeilijk overtuigd kon worden. „Het was gewoon een administratief ongelukje bij de gemeente. Het lijkt wel of ze de plattegrond onderstebo ven hebben gehouden." Hij vindt het 'te gek voor woorden' dat de ge meente de fout niet eerder toegaf. De Zeeuw wilde op de hoek Prin- sessegracht en Korte Voorhout staan maar dat mocht niet van de wegbe- heerder van de gemeente. De con current die later kwam met zijn aan vraag, mocht daar ook niet staan, maar kreeg een alternatieve plek. donderdag 31 mei 2018 II Het wordt druk bij Hof Keizers weel. Vanaf volgende week geeft Circus Bossle een week lang voorstellingen in de wei aan de Wemeldingse Hoogeweg. En op vrijdag 15 juni wordt daar ook nog eens het Fit Hit Festival gehouden. Willem Adriaansens Wemeldinge Tip? redactie@pzc.nl WISSENKERKE Wat zijn de speerpunten van de Noord-Bevelandse gemeenteraad voor de komende vier jaar? Hier over buigen de raadsle den zich tijdens een aan tal themabijeenkomsten. Daaruit moet het raads- programma 2018-2022 voortkomen. Informateur Harrie Nuijten begeleidt de bijeenkomsten, die openbaar zijn. De eerste is vanavond om 19.30 uur in de raadszaal van het gemeentehuis in Wissen- kerke. ZIERIKZEE De fractie van D66 stelt raadsvragen over de bouwplannen voor ver pleeghuis Cornelia in Zie- rikzee. De partij wil weten waarom de nieuwbouw 27 appartementen min der telt dan de huidige Cornelia. D66 wil ook weten of er over de plan nen is overlegd met toe komstige bewoners, de adviesraad Sociaal Do mein, het Seniorenplat form, de buurt en buur man Mitthem van concur rent Eilandzorg. KAPELLE Buurtzorg Kapelle be staat vijf jaar. Om dit eer ste lustrum te vieren wordt een feestje ge vierd. De organisatie heeft alle cliënten uitge nodigd bij Bloemkwekerij Otte in Kapelle. Op 5 juni wordt daar een high tea verzorgd. Cliënten mogen allemaal een in troducé meenemen. Het buurtzorgteam zal de rol als gastheer op zich nemen en drankjes en hapjes verzorgen. Waarom heeft Terneu- zen zich teruggetrokken voor de nationale in tocht van Sinterklaas? Raadslid India Zandman (PVV) wil dat weten van het college van B en W. In schriftelijke vragen verbaast ze zich over het besluit, vooral omdat imagoschade als reden is gegeven. Kos ten spelen ook een rol. Zeeuwen Ondine van der Vleuten Oostburg - Silvia van Straten, longverpleegkundige Jan van Ommen en Bas Bareman Den Haag/Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63