Dorpsraad Bru voelt zich ors genomen' 7 CONCERTSERIE KEET IN DE KERK De kinderconcertse rie Keet in de Kerk in Zierikzee bestaat al zolang, dat verrassen haast onmogelijk is geworden. Denk je. Maar dan heb je de nieuwste voorstelling nog niet gezien. Die is écht anders dan alle vorige edities. Lekker swishen met z'n al len. Het razendpopulaire - uit Amerika overgewaaide - dansje werd door heel wat scholieren gisteren moeite loos nagedaan in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Da's andere koek dan de dansen die werden uitgevoerd aan het hof van Zonnekoning Lo- dewijk de Veertiende in 1710. En dat was precies wat de jongste pro ductie van kinderconcertserie Keet in de Kerk liet zien. „Elke tijd heeft z'n moderne muziek." Na tig Keets in de Kerk is de for mule nog altijd niet sleets. „Dit is mijn lievelingsvoorstelling tot nu toe", oordeelde Thijs Jans (9) van de Jan Wouter van den Doelschool na afloop van de voorstelling 'Ver- sailles'. Hij heeft er met zijn klas genoten de afgelopen jaren al wel vier bezocht. Het leuke aan deze editie? „Het dansen", zei Thijs. Met als klapstuk de kans om als publiek ook zelf nog even de dans vloer op te gaan. Terwijl de hof- dansers hun voor die tijd frivole rondes draaiden, sloegen scholie ren aan het breakdancen en swis hen. Dat laatste is een dansje dat door de Amerikaanse vijftienjarige Russell is bedacht en wat hem een plekje op het podium bij Katy Perry opleverde. En 'volgelingen' dus, tot in Nederland aan toe. In die tijd van de Zonnekoning was Versailles helemaal hot. „We lopen voorop. Iedereen probeert ons na te doen", zei een bepruikte Mar van der Veer - in zijn rol als hofmusicus - vanachter een prachtig beschilderd clavecimbel. In het door Nelleke Tamerus ge schreven en geregisseerde 'Versail les' belandt een hedendaags Elke tijd heeft z'n moderne muziek Zeeuws gezinnetje met twee pu bers in het paleis van Versailles van een paar eeuwen geleden. Hofdansers uit die tijd mengen met dansers van de balletschool van Elly Geelhoed, waarbij Papa- outai van Stromae en barokke mu ziek elkaar in een steeds sneller tempo afwisselen. Daar zitten heel wat repetitie-uurtjes in, vertelde danseres Nora de Vos (10) tussen de verschillende voorstellingen door. Nora is leerling van de Johan Louis de Jongeschool én van Elly Geelhoed. „Het afwisselen van Pa- paoutai met die klassieke muziek was echt heel moeilijk om te leren. Maar wel erg leuk." De kinderconcertserie Keet in de Kerk komt jaarlijks met een nieuwe productie. „Een combina tie van educatie en plezier", vatte Van der Veer de missie van het project samen. Leren gaat onge merkt, merkte Thijs. Terwijl hij al leen maar zat te genieten, stak hij heel wat op over de barok. Het pa leis van Versailles uit die tijd van de Zonnekoning herleefde voor even in de Zierikzeese kerk. Com pleet met een rondleiding op scherm, die liet zien dat daar - net als in Zierikzee - een kikkerfon tein is te vinden. Cathy Kotoun gidste samen met Van der Veer het publiek moeiteloos van de ene naar de andere eeuw. De voorstel ling werd gisteren vijf keer opge voerd. 's Ochtends voor scholen, 's middags voor bewoners van Schouwen-Duivelandse zorgcen tra en in de avonduren voor alle andere belangstellenden. Van der Veer: „Elke productie is weer even spannend. Je weet nooit hoe het op het publiek overkomt." De dorpsraad van Bruinisse voelt zich 'fors genomen door hun volks vertegenwoordigers'. „En wat nog veel erger is: de inwoners zijn in de kou gezet." Dorpsraadvoorzitter Nico de Danschutter maakte woensdag op de jaarlijkse openbare vergadering van zijn hart geen moordkuil. Het chagrijn komt voort uit de gemeentelijke woningmarktana lyse die half december het licht zag. De conclusie luidde dat Schouwen- Duiveland de rem op nieuwbouw moet zetten en zich bovendien dient te focussen op uitbreidings plannen in Zierikzee. Eind decem ber leek er voor de lang verwachte herinrichtingsplannen in Bruinisse nog geen vuiltje aan de lucht. Maar volgens De Danschutter heeft de gemeenteraad toen met betrekking tot die plannen 'willens en wetens een besluit genomen waarvan in tern al bekend was dat het door de zelfde gemeenteraad zou worden teruggedraaid'. Op 28 juni blijkt hoe heet die soep daadwerkelijk wordt gegeten. Dan hakt de gemeenteraad de knoop door over de nieuwe koers die ze op basis van de herijkte woonvisie gaat volgen. Dan wordt duidelijk of er nog rek zit in de ge noemde grens van 245 nieuw bouwwoningen voor de komende jaren. En of kernen als Bruinisse binnen die visie wat ruimer be deeld worden. De Danschutter voerde de druk woensdagavond flink op. „De dorpsraad houdt z'n hart houdt over hoe het nu verder moet met het Gezondheidscen trum. Wij vrezen dat de initiatief nemer door al dat getreuzel de De dorpsraad houdt z'n hart vast over hoe het nu verder moet handdoek in de ring gooit. En dan zitten we zonder. Dag voorzienin gen! Hoe lang de Kevergarage de entree van ons dorp nog mag ont sieren? Wie het weet, mag het zeg gen." Het herinrichtingsplan omvat onder meer de bouw van 42 appar tementen boven nieuwe winkels en 13 huizen in het gebied Kerk plein, Deestraat, Oudestraat, Nieuwstraat en de Dreef. Die nieuwbouw is beslist niet voor leegstand, betoogde De Danschut ter. „Er is behoefte aan betaalbare woningen. Zeker voor de jeugd, want die trekt anders weg." De dorpsraad heeft een enquête uitge zet om te peilen hoe nijpend het probleem is en waar precies vraag naar is. De resultaten van dat lokale onderzoek zijn voor eind juni be kend, aldus initiatiefnemer Irene Mens. De gemeente gaat ondertussen wel verder met de uitwerking van de herinrichtingsplannen voor de openbare ruimte. Het Kerkplein wordt omgebouwd tot 'verblijfsge- bied', met ruimte voor spelen, een waterpartij en terrassen. Door een slimme reconstructie kan het totale aantal parkeerplaatsen in het dorpshart en de aansluitende we gen worden uitgebreid. De uitvoering staat voor halver wege 2019 op de rol en zou een goed jaar later klaar moeten zijn. donderdag 31 mei 2018 Swishen op klanken uit de barok Esme Soesman Zierikzee De Zonnekoning wordt in bad gedaan door zijn bediendes. Mar van der Veer (I) achter het clavecimbel. foto dirk--jan gjeltema - Mar van der Veer Marcel Modde Bruinisse - Nico de Danschutter, voorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62