tt Griekenland slaagde er al in om de Europese leiders nachtenlang uit hun slaap te houden. Wat moet dat wel niet worden als het veel grotere Italië uit de pas blijft lopen? De impact van een eventueel Italiaans bankroet zal vele malen ingrijpender zijn. 4 ECONOMIE GEVOLGEN EUROZONE Italië staat al aan de afgrond. Het is logisch dat de markten sceptisch zijn riekenland en Ita lië: het zijn echt twee verschil lende grootheden. Economisch ge zien is Grieken land een dwerg. Het staat wereldwijd niet eens in de top 50, qua nationaal inkomen, en moet bijvoorbeeld Bangladesh, Viet nam en Portugal voor zich dulden. Probeer eens een Grieks bedrijf te noemen, uit de losse pols. Lukt niet. Dan Italië. Dat staat negende, voor reuzen als Rusland en Indonesië. Met zo'n 1600 miljard euro is het na tionaal inkomen ongeveer tien keer dat van Griekenland. Fiat, Eni, Ar- mani... Grote bedrijven in overvloed. Alleen aan Nederland exporteert Ita lië, de derde economie van de euro zone, al voor meer dan to miljard. Niet zo gek dus, dat alle alarmbel len afgaan nu het Zuid-Europese land een nogal hobbelig pad bewan delt. Ongeveer alle angsten die acht en zes en drie jaar geleden voor Grie kenland golden, gelden nu voor Ita lië - maar dan in veelvoud. In kale euro's gemeten is de Itali aanse overheidsschuld bijvoorbeeld zeven keer zo hoog als de Griekse. Denk je eens in, dat Italië in de toe komst een steunpakket nodig heeft dat zeven keer zo groot is als dat van de Grieken. Die kregen bij elkaar op geteld meer dan 300 miljard euro van lidstaten, uit noodfondsen en van het IMF. Vooraleer dat geregeld was, scheerde Europa enkele keren akelig dicht langs de afgrond. Hoe regelt een nog steeds verdeeld Europa ooit 1 of 2 biljoen voor de Italianen? Het is amper voor te stellen. Onrustig Zover is het gelukkig nog lang niet, weet ook Maartje Wijffelaars. Maar de senior econoom van Rabobank, gespecialiseerd in de probleemlan- den van de eurozone, ziet ook dat de markten onrustig worden. De rentes op Italiaanse staatsobligaties lopen op, en dat heeft alles te ma ken met de onvoorspelbare ont wikkelingen. „De situatie in Italië wijzigt constant." De laatste gebeurte nissen: de Vijfsterren- beweging (populistisch links) en de Lega (po pulistisch rechts) wil den een regering vor men maar zagen hun kandidaatminister van Financiën geve- tood worden door de Italiaanse presi dent Mattarella. Die €279 miljard Banken kwetsbaar benoemde een technocraat als pre mier om orde te scheppen. De kans bestaat echter dat de Vijf- sterrenbeweging en Lega hun meer derheid gebruiken om dit tegen te houden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Die zouden op zijn vroegst dit najaar plaatsvinden. Beide partijen hopen dan nog sterker uit de strijd te komen, met een euroscepti sche campagne als belangrijke troef. Veel uitgeven „Ze zeggen niet dat ze uit de euro willen stappen", zegt Wijffelaars. „Maar ze willen wel minder rekening houden met de regels van de euro zone, om hun eigen beleid te voeren." Dat beleid komt in het kort neer op: meer uitgeven, minder be lasting heffen. „Hun agenda is ge woon veel en veel te duur. Ze hebben wel wat maatregelen genoemd om de hogere uitgaven te compenseren, maar te weinig. Als ze die plannen echt uitvoeren, loopt het begrotings tekort op en daarmee ook de schuld." Hier even het doemscenario. Boven staande gebeurt echt, en de Italiaanse overheid moet geld ophalen om de gaten te dichten. Financiers zijn hui verig, en vragen meer rente. Gevolg: het Italiaanse tekort wordt nog ho ger, en de overheidsschuld dus ook. In gewone mensentaal: het loopt gierend uit de klauwen. Er zijn dan een paar mogelijkheden: Optie één: keihard bezuinigen. Dat gaan de Italianen waarschijnlijk niet doen, want dat is juist wat ze niet willen. Optie twee: Europese steun, uit noodfonds ESM bijvoorbeeld. Ook hierbij is het de vraag hoe kansrijk hij is. Aan steun zijn voorwaarden verbonden - lees: bezuinigen - en dat willen de partijen die het nu in Italië voor het zeggen hebben niet. Optie drie: de Europese Centrale Bank (ECB) koopt zoveel mogelijk Italiaanse schuld op, om de rente te dempen. In theorie is die mogelijk heid er, maar ook de ECB kan in ruil bezuinigingen eisen. Bovendien heeft de centrale bank al een scheepslading aan schuldpapier op de balans staan: waar houdt het op? Optie vier: de Italianen laten de boel klappen, kiezen voor een euro exit, en gaan over op de lire. De gevolgen van die laatste stap zijn niet te overzien, noch voor Italië, noch voor de eurozone. In zo'n situa tie moet er afgeschreven worden op de schuld van de Italiaanse overheid, en banken zouden daarvan het voor naamste slachtoffer zijn. Zowel voor de kwetsbare Itali aanse banken, die voor 143 miljard aan staatsobligaties op de balans hebben staan, als voor banken in Frankrijk, Spanje en Duitsland - die ook tien tallen miljarden aan Italië hebben geleend - zou het een mokerslag zijn. Kort en goed zijn de alternatieven stuk voor stuk onaantrekkelijk en/of onhaalbaar. Het opent de poort naar een hete zo mer, waarin Europa de Italianen tot rede zal willen brengen, met zachte dan wel harde hand. Volgens Wijffelaars hebben de Ita lianen niet echt een poot om op te staan. „De overheidsschuld is ge woon veel te hoog, al decennia lang. Als je een lage schuld hebt, kun je misschien nog eens wat proberen en later op de rem trappen. Maar ze staan al aan de af grond, die ruimte is er niet. Het is logisch dat de markten sceptisch zijn." donderdag 31 mei 2018 GO Wat als Italië valt? Sander van Mersbergen Rotterdam/Rome —Maartje Wijffelaars, Rabobank De Italiaanse staat heeft €279 miljard aan schulden uitstaan bij grote Europese banken. Blootstelling aan Italiaanse schuld Frankrijk 49 Spanje 29 Duitsland 24 Overig EU 32 Nederland €2 miljard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4