14 ZEELANI TAAL LEESTEKENS EN EM0TIC0NS Het gebruik van meerdere vraag- en uitroeptekens is een 'verrijking' voor de taal en komma's heb je bijna nooit nodig om een tekst te begrijpen. Dat meldt de Taalunie. Oké, de taal is een levend en dynamisch fenomeen, maar er zijn grenzen. ij het lezen van de visie op leestekens en emoti- cons van Hans Bennis, secretaris van de Ne derlandse Taalunie BN DeStem, 7 mei) viel ik bijna van mijn stoel van verbazing en ellende. Vol gens Bennis kunnen emoticons ook prima in serieuze krantenartikelen worden gebruikt omdat het herken nen van bijvoorbeeld ironie voor le zers zo moeilijk is. Het gebruik van meerdere vraag- en uitroeptekens is een 'verrijking' voor de taal en kom ma's heb je bijna nooit nodig om een tekst te begrijpen. Verbazing en el lende. Als taaltrainer Nederlands bij een taleninstituut coach ik dagelijks hoofdzakelijk, maar niet uitsluitend, buitenlandse professionals, van jong tot ouder, bij het verwerven van en het effectief communiceren in het Nederlands, zowel mondeling als schriftelijk. Mijn twintigjarige ervaring in de advocatuur is daarbij een pluspunt. Wij vragen onze cursisten bij het bepalen van hun leerdoelen met wie, en waarover, ze willen kunnen com municeren. Sociaal gebruik van het Nederlands, met collega's bij het kof fieapparaat, vraagt een ander aanbod dan het professioneel kunnen verga deren in het Nederlands. Het schrij ven van korte e-mails vraagt iets an ders dan het kunnen schrijven van meer complexe verslagen. Het zijn verschillende taaisegmenten. Tegen deze achtergrond kan ik zeg gen dat ik me terdege bewust ben van het feit dat taal een levend en dy namisch fenomeen is. Het is niet meer dan logisch dat taal zich ontwikkelt op het getij van veranderende tijden en dat nieuwe communicatiemiddelen een nieuw gebruik van de taal meebrengen. Dat laat onverlet dat differentiatie in taalgebruik noodzakelijk blijft en dat het niet alleen gemakzuchtig is om alles op één hoop te gooien maar ook naïef. Het is ook bepaald niet be vorderlijk voor effectieve communi catie. Komische voorbeelden De opmerking van Bennis dat onder andere komma's bijna nooit nodig zijn om een tekst te begrijpen, vind ik, met name gezien zijn functie, bijna niet serieus te nemen. Er zijn talloze komische voorbeelden van wat er met een zin kan gebeuren bij verkeerd gebruik van een komma: 'Schiet op Griekenland!' (in het kader van het Griekenland manen tot spoed bij het aflossen van schulden aan de EU), 'Time to eat children' (bij een introductie tot het eten van in secten), 'I lovefucking college guys!' (bij het uiten van blijdschap over de universiteit). Komma's vergroten dus niet alleen het leesgemak maar zijn ook mede bepalend voor de betekenis van een zin. Bij de huidige redactie van een zin als De meester zei Pietje is een etterbak!!!!!!!!! is het bijvoorbeeld on duidelijk of de meester Pietje een et terbak vindt (De meester zei: 'Pietje is een etterbakof Pietje de meester ('De meester', zei Pietje, 'is een etterbak'). Een ander bekend voorbeeld is het volgende: - de arts zei mij, nog eens een foto te laten maken; - de arts zei mij nog, eens een foto te laten maken; - de arts zei mij nog eens, een foto te laten maken. Door het verplaatsen van de komma hebben alle drie de zinnen een andere betekenis. WhatsApp Dat in het WhatsApp-verkeer geen leestekens worden gebruikt, lijkt me geen probleem nu de communicatie via WhatsApp zich doorgaans be perkt tot korte, praktische berichten. WhatsApp is een specifiek taaiseg ment dat een ander gebruik van het Nederlands vraagt dan meeromvat tende teksten. Het laten verdwijnen van de komma in andere, meerom vattende, teksten lijkt me ronduit on zinnig. Het is een problematische be perking die iedere taalgebruiker ver oordeelt tot jip-en-janneketaal: heel korte zinnen die door hun simpel heid geen komma's nodig hebben. Datzelfde geldt voor dubbele punten. Het door Bennis genoemde 'nieuwe' gebruik van vraag- en uit roeptekens is wat mij betreft bepaald geen 'verrijking' maar een regel rechte verarming. Ik vergelijk het met de ontwikke ling van de staande ovatie na een cul turele voorstelling. Tot een aantal jaar geleden gaf een publiek na een voor stelling een staande ovatie om te la ten zien dat men de voorstelling uit zonderlijk goed of mooi had gevon den. Bij een niet heel bijzondere voorstelling werd geapplaudisseerd en uit het enthousiasme waarmee dat gebeurde, kon het gezelschap af leiden hoe het publiek de voorstel ling had gewaardeerd. Tegenwoordig is het publiek al uit de stoel opge sprongen voor het doek is gevallen of de laatste noot is gespeeld en klapt men zich zonder uitzondering wezenloos. Ik trotseer met enige re gelmaat dodelijke blikken wanneer ik niet opsta omdat ik de voorstelling niet bijzonder vond, wat ik overigens geen enkel probleem vind omdat niet alles in het leven bijzonder hoeft te zijn. Door deze ontwikkeling is het moeilijk geworden om te laten blij ken dat je een bepaalde voorstelling daadwerkelijk uitzonderlijk vond. Ik heb me maar aangewend om, staande, luid 'Bravo!' te roepen. (Wellicht als gevolg daarvan wordt soms al in het programma aangege ven wat de toegift zal zijn waarbij er dus, nogal voorbarig, vanuit wordt gegaan dat het publiek wel behoefte aan een toegift zal hebben.) Ook in het spraakgebruik is deze ontwikkeling te zien: superlatieven zijn gemeengoed geworden. Veel mensen kunnen blijkbaar geen ge noegen nemen met zaken die 'ge woon' mooi, leuk of interessant zijn. Alles is 'fantastisch', 'heel bijzonder', 'geweldig', 'waanzinnig' of'uniek'. Dat leidt ertoe dat iedere middelma tigheid wordt verheven tot uitmun- Komma's vergroten dus niet alleen het leesgemak maar zijn medebepalend voorde betekenis van een zin tendheid en dat er, letterlijk, geen woorden overblijven om aan te ge ven dat iets echt bijzonder of daad werkelijk uniek is en dat is objectief gezien een verarming. Precies datzelfde geldt voor het gebruik van meerdere vraag- of uit roeptekens. De functie van een uit roepteken is toch als zodanig al het nadruk geven aan een zin of een mededeling? Hoeveel vraag- of uit roeptekens zijn er nodig om welke mate van verwondering en verbijs tering uit te drukken? En we zijn toch niet altijd heel erg verwonderd of verbijsterd? Soms toch ook ge woon verwonderd of verbijsterd? Ik adviseer mijn schrijfcursisten standaard om zich te onthouden van een overkill aan vraag- en uit roeptekens omdat dit de geloof waardigheid van de afzender aan tast. Op dezelfde manier waarop dat gebeurt wanneer advocaten aanvoe ren dat iets 'volstrekt' of'apert' on juist is. Iets is juist of onjuist en wordt door de genoemde toevoe gingen niet méér onjuist. Tenslotte het gebruik van emoti cons. In het Whatsapp-segment is het gebruik daarvan standaard en dat is niet onlogisch. Bij WhatsApp gaat het, nogmaals, doorgaans om uit zichzelf korte en praktische be richten en daar zijn emoticons prima voor. (Daarbij is overigens vaak sprake van een overkill aan emoticons wat helaas zelden iro nisch bedoeld is.) In meeromvattende segmenten, zoals het door Bennis genoemde in terview in een krant, vind ik het ge bruik van emoticons ronduit een zwaktebod en daarbij denigrerend en infantiliserend, zowel voor de schrijver als voor de lezer. Doe maar geen moeite om bij het redigeren van de tekst tot uitdrukking te brengen dat iets ironisch is bedoeld, plak er maar gewoon een leuke emoticon tussen. De lezer zal de ironie toch wel niet begrijpen dus zet er maar een smiley achter. Sprakeloos Ik sluit af met een cliënt uit mijn advocatentijd die zeer nadrukkelijk 'sprakeloos' was over ongeveer ie dere beweging van het universum waarbij hij zijn zin niet kreeg. Hij was dus bij voortduring 'sprake loos', ook over de werknemer die niet zonder slag of stoot zijn dienst verband wilde opgeven. In zijn cor respondentie met de werknemer was hij herhaaldelijk 'sprakeloos' met, inderdaad, de nodige uitroep tekens. Ook tijdens de rechtszitting benadrukte hij 'sprakeloos' te zijn. De advocaat van de werknemer leunde op enig moment geamu seerd achterover in zijn stoel en zei, met een knipoog, dat die voortdu rende sprakeloosheid wel lekker rustig was. De ironie ontging mijn cliënt volledig. Wellicht had een smiley daar ver andering in kunnen brengen. Dit is ironisch bedoeld hoor donderdag 31 mei 2018 .ZV De komma blijft. Punt! Marjolein Kuperus GASTOPINIE Marjolein Kuperus uit Vught is taaltrainer Nederlands bij een taleninstituut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42