Lidl 'toont lef' en stopt met verkoop tabak II 3 Schutter in Luik pleegde een vierde moord MOEDER VERMOORDE AGENTE VERSLAAFDE De afgelopen jaren nam Lidl al di verse maatregelen om de verkoop van sigaretten te ontmoedigen. Zo heeft Lidl in 2017 de rookwaren in alle filialen uit het zicht geplaatst. Het stoppen van de sigarettenver- koop gaat in fases. Lidl geeft als belangrijkste argu ment dat de verkoop steeds verder achteruit liep. „Daarom is het voor ons een logische stap om de ver koop van sigaretten nu gefaseerd af te bouwen", aldus Marlijn Simons- Somhorst, manager van Lidl Ne derland. Lidl heeft ruim 400 filialen in Nederland. Lidl is daarmee na Al- bert Heijn en Jumbo de grootste su permarktketen. In buitenlandse fi lialen van Lidl blijft de sigaret nog wel te koop. „In Nederland is de an tirookbeweging zo groot geworden. Dat merken we aan alles. De men sen, de klanten, willen dit ge woon", aldus Simons-Somhorst. Over de omzetdaling van de siga- rettenverkoop doet Lidl geen uit spraken. Bekend is wel dat sigaretten in veel supers tot de best verkopende pro ducten behoren. Marlboro en Ca mel zijn topproducten van grote ketens als Albert Heijn en Jumbo. Lidl verkoopt die merken echter niet. Lidl wil niet zeggen hoe be langrijk de verkoop van hun eigen- merksigaretten wél is. Ook bij de AH en Jumbo wordt In Nederland is de antirookbeweging zo groot geworden. Dat merken we aan alles nagedacht over de toekomst van ta bak in het schap. Maar beide ketens lieten al eerder weten voorlopig niet te stoppen met de verkoop. Zij willen een totaalaanbod van pro ducten aan hun klanten leveren en willen geen klanten aan de concur rent verliezen door te stoppen met tabak. Voor Lidl is dat besluit dus iets makkelijker, omdat het geen topmerken verkoopt. Lidl is weliswaar de eerste super markt, maar niet de eerste grote winkelketen die stopt met tabak. Kruidvat en Trekpleister kondig den begin dit jaar al aan met de ver koop van sigaretten te stoppen. Verslavingskunde Nederland juicht de stap van Lidl toe: „Dit ge tuigt van visie en lef." Met een zakdoekje fijngeknepen in haar vuist zakte Bernadette Hennart gisteren door de knieën op de plek in Luik waar drie mensen werden vermoord. Voor dochter Soraya heeft ze ver der niets dan mooie woorden. „Ze hield van haar kinderen. Ze hield van haar werk. Ze heeft te veel van haar werk gehouden. Ze wilde hard werken, maar ze is er niet voor beloond." Op de plaats van het overlijden kwamen ook agen ten van het korps in Luik rouwen, met en zonder uniform. Terreurbeweging Islamitische Staat heeft de aanslag gisteravond opgeëist. De beweging heeft dat via het persbureau Amaq gemeld, aldus Belgische media. „De dader is een soldaat van Islamitische Staat en heeft de operatie uitge- Ze hield van haar kinderen en van haar werk. Ze is er niet voor beloond voerd in antwoord aan de oproe pen om landen van de coalitie te gen IS aan te vallen", luidt de ver klaring. Terrorisme Het Belgische Openbaar Ministe rie bestempelt de schietpartij als een terroristische daad. Het OM onderzoekt of Herman alleen han delde. De Belg uit Rochefort wordt ook verdacht van een vierde moord, die hij pleegde in de nacht vóór de moordpartij in Luik. Het slachtoffer is de 30-jarige drugs dealer Michael W, met wie hij een cel had gedeeld. Herman was veroordeeld voor relatief kleine vergrijpen - diefstal, drugs en geweld tegen de politie - maar kreeg al vele malen verlof. De man verliet de gevangenis maandagochtend voor een verlof van 36 uur, waarna hij al snel de eerste moord pleegde. Na de schietpartij in Luik gij zelde Herman een schoonmaak ster in een school. Zij werd door hem gespaard. Herman had haar gevraagd of ze moslim is en mee doet aan de ramadan. Toen ze dat bevestigde, verzekerde de 31-jarige dat hij haar niets zou aandoen. De vrouw, Darifa, vertelde dat aan de Franstalige zender RTBF. „Ik zei tegen hem dat hij op de ver keerde piekwas. Dit is een school, hier zijn veel kinderen." Toen Herman naar de speelplaats liep begon Darifa te huilen en schreeu wen, waarna ze hem vroeg zich over te geven aan de politie. „Wat ik doe, moest gebeuren", zei de schutter toen volgens de vrouw. Herman vroeg haar de deur open te doen, waarna agen ten hem doodschoten in een vuurgevecht. „Ik denk dat hij wist dat het voor hem gedaan was." Minister van Binnenlandse Za ken Jan Jambon heeft de vrouw dinsdag gesproken en prees haar moed. „Ze heeft misschien meer slachtoffers kunnen voorkomen." De moeder van de 45-jarige agente kuste een roos en raakte met haar hand de straatste nen, waar de politie met een krijt een cir kel had getrokken. Hier, op deze plek, was de kogel te recht gekomen die haar dochter fataal werd. De dader, de Belg Benjamin Herman (31) viel dinsdag plots twee agentes in de rug aan en stak hen neer met een mes. Hij pakte van één van hen het dienstwapen af en vuurde ermee op de twee vrouwen, die weerloos op de grond lagen. Herman doodde ook een student (22), die in een passe rende auto zat. Altaar Op de moordplek liggen intussen tientallen bloemen en is een soort altaar opgericht. Daar zakte Berna dette Hennart gisteren door de knieën. „We willen weten waar het gebeurd is. We willen het zien", zei ze. „Ik wil de dingen kunnen bevatten." De moeder heeft haar dochter niet meer ge zien, na haar dood. „Ze hebben ons weinig verteld. Via de media hebben we vernomen dat het niet mooi was. Ik mag haar niet zien, ik mag geen afscheid nemen." donderdag 31 mei 2018 GO 'Ik wil zien waar mijn dochter is gedood' BRUSSEL De Luikse schut ter Benjamin Herman, die dinsdag twee politieagentes en een student doodde, heeft nóg een moord gepleegd. Vlak voordat hij naar Luik trok, bracht hij in Marche-en-Fa- menne een 30-jarige drugs verslaafde om het leven, die eerder samen met hem in de gevangenis zat. Minister van Binnenlandse Zaken Jan Jambon beves tigde dat gisteren in Fransta lige Belgische media. Intus sen, aldus het parket, spitst het justitiële onderzoek zich toe op de vraag of Herman al dan niet alleen handelde. Toegetakeld Het eerder onbekende vierde slachtoffer, de alleenwonende Michael Wilmet, was zodanig toegetakeld dat de politie aan vankelijk niet wist of hij door een schot om het leven was gekomen of dat zijn hoofd werd ingeslagen. „Zijn gezicht was onherkenbaar, vol bloed. Voor mij had hij een gat in zijn hoofd", zo verklaarde Sabrina Chasseur, de buurvrouw die het lichaam van Michael Wil met vond, tegenover RTL-TVi. Later doken in Franstalige media berichten op dat Wil met met een hamer het hoofd is ingeslagen. Hij stond bij het gerecht bekend als drugshan delaar. Lidl Nederland gaat als eerste supermarkt stoppen met de ver koop van sigaretten. Uiterlijk in 2022 zijn de rookwaren in alle fi lialen van de supermarktketen in Nederland uit het schap. Lidl verkoopt overigens alleen eigen merk sigaretten. Victor Schildkamp Huizen -Marlijn Simons-Somhorst, Lidl De tabak gaat eruit, fotoanp Joeri Vlemings Bernadette Hennart in Luik op de plek waar haar dochter werd vermoord, fotosafp - Bernadette Hennart, moeder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3