Megaschuld verdeelt waterschap 'Staatssecretaris, stop de stroperigheid' Het weer in Zeeland was in mei extreem zacht Hoge strafeisen voor inbrekers Mediamarkt 4 Zorgen bij fracties: 'Uiteindelijk zal iemand ervoor moeten opdraaien' m Op dit moment heeft Scheldestro- men een schuld van rond de 240 miljoen euro. Daar blijft het niet bij, want de komende jaren neemt het bedrag alleen maar toe. Vol gens de jongste prognoses zal de schuld in 2021 boven de 300 mil joen uitkomen. Het dagelijks bestuur vindt dat nog 'aanvaardbaar'. Vergeleken met andere waterschappen loopt Scheldestromen niet al te zeer uit de pas. Bovendien zijn de financi ële risico's gering. Het bedrag kan wel omlaag wor den gebracht, maar dat zou bete kenen dat de belastingtarieven sterker moeten stijgen dan de 2,5 procent per jaar die is afgesproken óf dat er moet worden geschrapt Scheldestromen heeft rond de 240 miljoen euro schuld, dit zal de komende jaren toenemen in de investeringsplannen. Beide opties zijn wat het dagelijks be stuur betreft ongewenst. Niet alle fracties kunnen zich daarin vin den en maken zich zorgen. „Dit is echt een risico", zei Paul Weemaes (PvdA). „Als je moet ingrijpen, dan is het meestal te laat." Ook de VVD vond dat het waterschap de problemen te ver voor zich uit schuift. Water Natuurlijk zei liever de tarieven te zien stijgen dan de schuld. „Uiteindelijk zal iemand ervoor moeten opdraaien", aldus Frans van Kollem. Gert-Jan Min- derhoud (Partij voor Zeeland) zei wel mogelijkheden te zien om minder te investeren en noemde als voorbeeld de baggerprojecten. Dagelijks bestuurder Denis Steijaert vond dat er nu een goed evenwicht is tussen een accepta bele schuld, een gelijkmatige stij ging van tarieven en het uitvoeren van alle taken. „Grote investerin gen zijn voor de lange termijn. Dat Als je moet ingrijpen, dan is het meestal te laat betekent dat we geld lenen en de kosten over meerdere generaties uitsmeren." Kwijtschelding Een poging van Water Natuurlijk om de normen voor kwijtschel ding van waterschapsbelastingen aan te passen, liep op niets uit. De fractie had geconstateerd dat de eisen om daarvoor in aanmerking te komen anders zijn dan die bij het aanvragen van een bijstands uitkering. Bij een uitkering mag iemand niet meer eigen vermogen hebben dan 12.040 euro (de helft voor al leenstaanden). Bij kwijtschelding is dat een complexe optelsom, maar in elk geval minder. Water Natuurlijk, gesteund door de PvdA en de Algemene Water schapspartij, stelde voor dat gelijk te trekken. Steijaert noemde die suggestie 'sympathiek', maar wees erop dat de eisen gebaseerd zijn op ver schillende wetten. Daar kan het waterschap niet aan tornen. „Het mag dus gewoon niet." Met de handtekening die Keijzer in Vlissingen kwam zetten, komt bijna 15 miljoen euro van Rijk, pro vincie en Impuls Zeeland beschik baar om startende en groeiende be drijven te helpen bij risicovolle in vesteringen. De staatssecretaris be sloot meteen een kijkje te nemen bij het college techniek en design van Scalda. Ook ging ze bij DOK 41 in gesprek met ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf. Het gaat goed met kleine Zeeuwse bedrijven, kreeg ze daar te horen, mede door de inspanningen van Impuls en diverse financiële re- Van procedures wordt zoveel zorgvuldigheid geëist datereen angstcultuur is ontstaan gelingen, maar de voorsprong die innovatieve bedrijven hebben op buitenlandse concurrenten wordt nogal eens teniet gedaan door de el lenlange procedures van de Rijks dienst voor Ondernemend Neder land (RVO). „Daarvan wordt zoveel zorgvul digheid geëist dat er een angstcul tuur is ontstaan", hield Nick Sinke van kruidenboerderij Biosfeer Groede de staatssecretaris voor. „Een mix van lichte overspannen heid, overbelasting en angst die ons niet helpt." Gedeputeerde Jo- Annes de Bat pleitte er bij Keijzer voor de beoordeling van subsidie aanvragen meer per regio te orga niseren. Keijzer toonde zich duidelijk on der de indruk van de start-ups bij Dok 41 en de link die bij het Tech- num van Scalda, mede met geld van haar ministerie, wordt gelegd tus sen het onderwijs en het bedrijfsle ven. In Westdorpe werd het gemid deld 15,6 graden. Ook dat is een tweede plek, want in 2008 was het gemiddeld 15,7 graden. Wilhelmi- nadorp evenaarde met 15,5 graden de meimaand van 2008. Of dat een record is, is niet zeker, want het station was van 2014 tot en met 2017 niet operationeel. Westdorpe kende acht zomerse dagen (25 graden of meer): een evenaring van het record uit 1992 en 2017. Het aantal zomerse dagen komt in Vlissingen uit op vijf. In 1998,1922 en 1917 kwam het ook tot vijf zomerse meidagen. Tro pisch warm (30 graden) werd het in Zeeland nog niet. Zonrecords zijn in mei niet gebroken: op som mige dagen verdween de bewol king niet. Mei was niet alleen warm, maar op sommige plekken ook nat. In Breskens viel de meeste regen: 76 Behalve warm, was mei in Zeeland op sommige plaatsen ook erg nat millimeter. Kapellebrug was met 27 millimeter de droogste plek. Vandaag komt er waarschijnlijk nog veel neerslag bij. MIDDELBURG Drie leden van een dievenbende lopen in België het risico op forse celstraffen voor een reeks inbraken, vooral in fili alen van de Mediamarkt, onder meer in Middelburg. Bij die laatste poging in Zeeland liepen ze tegen de lamp. Ze werden veroordeeld tot lichte celstraffen, maar in Bel gië lijken ze veel langer te moeten zitten. De bendeleden lieten zich steeds insluiten in een winkel naast de Mediamarkt. Ze boorden 's nachts een gat in een tussen muur. De buit liep soms op tot meer dan een half miljoen euro. In Middelburg ging het in fe bruari 2016 mis. Toen de Roeme nen niet door de dikke muur in Middelburg kwamen, vluchtten ze. Dankzij een tip van de Belgi sche politie kon een arrestatie team ze op de A58 arresteren. De bendeleden lieten zich steeds insluiten in een naastgelegen winkel Tegen de leider is in hoger be roep in België tien jaar cel geëist. Tegen twee andere leden eiste het Openbaar Ministerie vijfjaar cel, waarvan twee jaar voorwaardelijk. donderdag 31 mei 2018 Het bestuur van Scheldestro- men blijft bakkeleien over de oplopende schuld. Zes van de dertien fracties stemden gister avond tegen de wijze waarop het waterschap daarmee wil omgaan. Rolf Bosboom Terneuzen - Paul Weemaes, PvdA Als kersverse aandeelhouder van het Investeringsfonds Zee land kreeg staatssecretaris Mona Keijzer (CDA, economi sche zaken) gisteren meteen een niet mis te verstane bood schap mee van Zeeuwse bedrij ven: doe wat aan de stroperig heid in Den Haag. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Nick Sinke, Biosfeer Mei verliep extreem zacht in Zeeland. Met een gemiddelde van 15,4 graden was het in Vlis singen anderhalve graad war mer dan normaal. Alleen in 2008 was de meimaand nóg warmer (15,8 graden). Dat blijkt uit cijfers van Weeronline. Cornelleke Blok Vlissingen Uitspraak op 26 juni. Staatssecretaris Mona Keijzer in gesprek met Scalda-studenten Robin d'Hullu, Laurian van Hal en Ruben van der Wekken (vlnr). fotorubenoreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32