'Dat slaapmutsje was geen oplossing' Antwerpen blijft blusboten betalen Internationale steun voor pulskorvisserij 3 Je hebt weer geweldig liggen snurken vannacht." „Nou, jij ook. Heb je het niet ge merkt, ik heb je nog een por gege ven!" Jarenlang was dit een nor male ochtendconversatie voor Rita Haverbeke (6o) uit IJzen- dijke en haar man Wim. Tot vorig jaar februari. Rita: „Toen werd bij mij het apneusyn- droom vastgesteld, 's Morgens werd ik doodmoe wakker. Dat kwam dus omdat ik 's nachts stopte met ademhalen. Dat gaat ongemerkt. Mijn man en ik zijn allebei geweldige snurkers. We hielden elkaar wakker. Hij zag dat ik steeds ophield met ademen, ik zag het van hem. Op een gegeven moment zijn we samen naar de dokter gegaan en die stuurde ons naar de longarts. Thuis moesten we een formulier invullen met onze slaapgewoontes en daarna een nachtje voor onderzoek in het Slaapcentrum. Ik werd aange sloten op bewakingsapparatuur, overal sensoren: op de zijkant van je onderbenen, op je hoofd, bij het hart, wel twintig, dertig plak- kertjes. Ik legde mijn hoofdkus sen neer en ging, net als thuis, voor het slapen nog even breien en puzzelen. Voor het slapen gaan nam ik twee wijntjes, zoals ik gewend was. Nu weet ik dat het beter is dat niet te doen. Het helpt niet echt bij het slapen en voor je het weet drink je te veel. Dat slaapmutsje is niet echt de oplossing." Naast haar bed staat nu een CPAP: een apparaat met een slang en een masker, dat ze opdoet voor het slapengaan. Het zorgt voor een geringe overdruk, die haar luchtwegen vrij houdt. „Die van mijn man is groter, omdat hij een gro tere neus heeft. Het is voor ons allebei een uitkomst ge bleken. Bij het laatste onderzoek was ik nog maar zes keer per nacht bijna wakker. Ik heb weer energie! Achteraf gezien hadden we jaren geleden al op het idee moeten komen om hiermee naar de huisarts te gaan." Voorafhad een Vlaamse journalist gevraagd waarom het Antwerps havenbedrijf de betaling voortzet. Hoezo geld aan Nederland ge ven? „Uit goed nabuurschap", luidde Van Peels reactie. Hoe anders zag het er in 2010 uit, toen Antwerpen op het punt stond voor het eerst mee te betalen aan de bluscapaciteit op de Wes- terschelde. Staatssecretaris Henk Bleker wilde tot ontsteltenis van Vlaanderen en Antwerpen de ont- poldering van de Hedwigepolder herroepen. Van Peel dreigde niet te tekenen. „En nog straffer", zei hij in Terneuzen, „we dreigden zelfs Zeeuwse mosselen te boycotten." Sinds 2010 wordt geoefend met blusboten op de Westerschelde Het is wat betreft de overeen komst over bluscapaciteit op de Westerschelde goed gekomen. Gistermiddag was het moment om het convenant tussen het Ant werps havenbedrijf en de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) met vier jaar te verlengen. Onder dit stuk ligt een samenwerkingsover eenkomst met de sleepbedrijven Multraship en KotugSmit die drie blusboten permanent beschikbaar houden. Sal Cracau, directeur meldka mer VRZ, vertelde dat dit jaarlijks 120.000 euro kost, waarvan Ant werpen 40.000 euro betaalt. Met een druk op de knop moeten de blusboten beschikbaar zijn. „Het lijkt veel geld", aldus Cracau, „maar het zou onbetaalbaar zijn als wij als VRZ zelf blusboten zou den moeten hebben." Sinds 2010 is met de blusboten geoefend. Tot echte inzetten is het tot nu toe niet gekomen. „Een goed teken", volgens VRZ-voor zitter Jan Lonink. VLISSINGEN Internationale vis serijbiologen, verenigd in Interna tional Council for the Exploration of the Sea (ICES), hebben vastge steld dat de pulskorvisserij beter voor het onderwatermilieu is dan de traditionele boomkorvisserij. Steun Dit blijkt uit een onderzoek dat gis teren is gepubliceerd. Het rapport is een steun in de rug van de ruim tachtig Nederlandse vissers die met elektrisch vistuig werken. De onderzoeksresultaten komen overeen met eerdere bevindingen. De zeebodem wordt met de puls- kor minder aangetast dan met de zwaardere, traditionele boomkor. De bijvangst van kleine, onder maatse vis is ook kleiner. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit kan het onderzoek goed gebruiken in de nog binnen Europa lopende dis cussie. Een totaalverbod waartoe het Europees Parlement begin dit jaar besloot, blijft desondanks als een Zwaard van Damocles boven de vloot hangen. De introductie van pulskorvisse rij, waarmee tot de helft brandstof wordt bespaard, was de reddings boei voor veel Nederlandse vissers. Dat is nog steeds zo, zeker nu de gasolieprijs voor vissers weer flink is gestegen, tot 54 eurocent per li ter. donderdag 31 mei 2018 vallen moeilijk in slaap „Een CPAP is voor mijn man en mij een uitkomst gebleken", aldus Rita Haverbeke. fotos boaz timmermans Het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen blijft meebetalen aan de veiligheid op de Wester- schelde. Havenschepen Mare Van Peel was gistermiddag in Terneuzen om dat opnieuw vast te leggen. Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31