Provincie vooral dankzij erfgoed tweede op landelijke ranglijst Het water staat Scheldestromen aan de lippen Masterclass Transfer Voor de aller- aller- allerlaatste keer gingen de pluggen in de gitaren in het Vlissingse poppodium De Piek tijdens de laatste jamsessie. Na 48 jaar is het over en uit. Voor sommige jonge muzikanten, zoals Gernardo Dorleijn (I) was het de eerste keer op de Piekse planken en meteen de laatste. Hij jamde samen met Virgil Piqué. P7 Filmmaker Paul Ruven gaat niet voor de middelmaat Oud-Kloetingespeler Julius Bliek speelt nu voor Go Ahead Eagles Tot die verrassende conclusie komt de Atlas voor Gemeenten, die giste ren is gepresenteerd. De Atlas ver gelijkt elk jaar de vijftig grootste ge meenten op vijftig punten. Deze keer is ook gekeken naar het cul tuuraanbod in heel Nederland. Dat heeft onder meer geleid tot een cultuurindex voor de provin cies. Daarbij staat Groningen bo venaan, gevolgd door Zeeland en Noord-Holland. Flevoland is hek kensluiter. De index is gebaseerd op het aan bod op het gebied van erfgoed (mu sea, monumenten), podiumkun sten (theaters, festivals), beeldende kunst (musea, galeries, kunstcen tra, cultuureducatie), letteren (bi bliotheken, boekwinkels) en film (bioscopen, filmhuizen). Historisch centrum De uitkomst is gedeeld door het aantal inwoners. Mede daardoor gooit Zeeland hoge ogen, zegt Ro- derik Ponds, senior onderzoeker bij de Atlas voor Gemeenten. „Maar de belangrijkste factor is dat Zeeland heel erg goed scoort op het gebied van erfgoed. Dat heeft vooral te ma ken met het feit dat veel steden en stadjes een historisch centrum heb ben." Ook het aantal boekhandels en bibliotheken is in Zeeland naar verhouding groot. Verder speelt een rol dat het cul tuuraanbod in Zeeland verspreid is over de hele provincie. Dat is anders dan in Noord-Holland bijvoor beeld, zegt Ponds. „Amsterdam heeft een enorm aanbod, maar daaromheen zijn juist veel gemeen ten met weinig aanbod. In provin cies zoals Groningen en Zeeland hebben de kernen buiten de grotere steden vaak ook iets te bieden. Het beeld dat als je voor een ruim cul tuuraanbod per inwoner altijd in de Randstad - en het liefst in Amster dam - moet zijn, wordt daarmee wel enigszins ontkracht." De aanleiding voor het onder zoek is de landelijke discussie of het cultuurbeleid per regio zou moeten worden georganiseerd. De Raad voor Cultuur heeft daarvoor ge- Het beeld datje in de Randstad moet zijn, wordt wel enigszins ontkracht pleit. Het kabinet wil met maxi maal zestien regio's zaken gaan doen. De Atlas voor Gemeenten neemt daar een voorschot op, door het land in samenhangende gebie den te verdelen. Om niet boven de zestien uit te komen is Zeeland samengevoegd met West-Brabant tot één cultuur regio. De onderzoekers zouden het echter logischer vinden om daar twee aparte gebieden van te maken, waarmee het aantal cultuurregio's op zeventien zou uitkomen. Debat Ponds hoopt dat het onderzoek bij draagt aan het debat over het cul tuurbeleid. „Overal speelt nu de discussie: moet je niet veel meer op regionaal niveau organiseren? Is het nodig dat elke stad bijvoorbeeld zijn eigen theater heeft of kun je dat beter in gezamenlijkheid doen? Wij willen de discussie helpen door de feiten te tonen, door te laten zien wat het huidige aanbod is." It donderdag 31 mei 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl P4 »P5 THERMENWF* ^TERMEN BUSSLOO i Sk S JSIOO P12 'Niets mis met cultuuraanbod' Zeeland heeft naar verhouding een opvallend goed cultuuraan bod. Na Groningen scoort de provincie zelfs het hoogst, dus beter nog dan bijvoorbeeld Noord-Holland. Rolf Bosboom Vlissingen - Roderik Ponds, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29