WK: 'Onzichtbaar zijn onze wens' 23 vormgeven in de oefenwedstrijden tegen Slowakije en Italië •iifwflm1ÈÉI valbeurt. Vooral op het middenveld en in de aanval wil Koeman nog meer combinaties van spelers uit proberen. In het doel spelen Jasper Cillessen en Jeroen Zoet allebei één wedstrijd. Wie nu niet keept, doet dat maandagavond in Turijn. De kans is groot dat Virgil van Dijk en Georginio Wijnaldum in Trnava rust krijgen na hun verloren Cham- pions League-finale. Wie speelt zich nog in Koemans kader? Dat het snel kan gaan be wees de man die gisteravond naast hem aanschoof bij de persconferen tie. Davy Pröpper viel twee jaar ge leden nog buiten de boot toen Oranje een nieuwe start maakte. Maar in de herfst van 2017 gooide Dick Advocaat hem in de ploeg als nummer 10 en meteen scoorde Pröpper tegen Bulgarije. Afgelopen maart tegen Portugal was hij onder Koeman zelfs de beste man, nu als controleur voor de verdediging. „Of Portugal mijn beste interland was? Zeg ik niet graag over mezelf. Maar het ging wel heel lekker toen." Vormer, Kongolo, Elia; zij zullen hopen dat het hen ook lukt Koeman We hebben ook vaak getraind, twee keer per dag. Dat zal voor sommige spelers wennen zijn geweest te overtuigen. Zijn eerste indruk van de 'nieuwkomers' in deze week? „Van Kongolo zie ik op de trainingen al dat hij zich echt heeft ontwikkeld vergeleken met de tijd toen ik hem had bij Feyenoord. Hij heeft er goed aan gedaan naar Hud- dersfield te gaan en daar elke week te spelen. Ook Vormer is gegroeid, vooral ook in zijn persoonlijkheid. En Elia is de Elia zoals-ie was. Kan heel goede periodes hebben, maar ook periodes dat-ie zijn focus ver liest. Ik ben aan het kijken wat goede keuzes zijn voorin. Ook qua back-up achter de eerste elf." Als je zo kijkt als Koeman, dan worden het tegen Slowakije en Ita lië toch nog twee oefenduels met waarde. In een voor het grote pu bliek verder loze week. gebruik wordt gemaakt van een vi- deoscheidsrechter (VAR). Sinds vorig jaar maakt Team Kuipers overuren om die samenwerking te optimaliseren, al verandert er vol gens Kuipers niet veel. „Het enige is dat ik gecorrigeerd kan worden bij een cruciale fout en dat we iets later voor buitenspel vlaggen en fluiten. We moeten zorgen dat de afstem ming met de VAR goed is." Zorgen maakt Kuipers zich niet, extra spanning is er ook niet. „Want die ene grote cruciale fout maken we dus niet. Het doelpunt dat niet gegeven is, een honderd procent penalty die niet wordt toegekend; het komt niet meer voor. Een situ atie als bij Frankrijk - Ierland jaren geleden, met die handsbal van Thierry Henry voor het beslissende doelpunt, is ook verleden tijd. Daarvoor zit er iemand achter de knoppen. Verder moeten we on zichtbaar zijn, dat is onze grootste wens. De sterren de sterren laten zijn. Niet opvallen. En als je opvalt moet dat met de juiste beslissingen zijn." Met acht internationale finales en vier eindtoernooien heeft Team Kuipers inmiddels een behoorlijke naam, maar de WK-finale ont breekt nog op het palmares. Op de vraag of zijn carrière compleet is zónder die wedstrijd antwoordt 's lands bekendste supermarkton dernemer met 'een dikke ja'. „Ook zonder finale, of als dit toernooi niet loopt zoals we willen. Maar we steken niet onder stoelen of banken dat we die finale willen leiden. Dat is tenslotte de droom van iedere jonge scheidsrechter." NIET SCHRIKKEN ALS... donderdag 31 mei 2018 GO de gunst van Koeman BBgaa» Terence Kongolo (m) in de rondo. Hij krijgt waarschijnlijk vanavond speeltijd, fotoanp -Ronald Koeman Mogelijke opstelling Oranje: Cillessen; Janmaat, De Ligt, De Vrij, Aké, Van Aanholt; Pröpper, Vormer, Vilhena; Promes, Memphis. Slowakije - Nederland is van avond live te zien op Veronica en FOX Sports 1. Björn Kuipers straks plotseling, een minuut na een overtreding buiten zijn zicht, alsnog rood trekt. De scheidsrechter kan dit WK in een later stadium op advies van de VAR rood uitde len. Een vrije trap wordt dan niet meer gegeven. U het straks een honderd procent penalty vindt, maar Kuipers en zijn video-assistent toch besluiten geen strafschop te geven. Kui pers: „Het blijft interpretatie. Bij hands kunnen we ook na zes keer kijken nog discussie hebben en moet de scheidsrechter in een split second be slissen. Elke wedstrijd op het WK met fifty-fifty- momenten gaat discussie opleveren." Het even wat langer duurt voordat Kuipers' assistent de vlag in de lucht steekt voor buiten spel. Normaal zou de vlag direct in de lucht gaan en zou er gefloten worden, nu laten scheidsrech ters even doorspelen - en dus misschien een doelpunt maken. Dan wordt er pas gevlagd en gefloten, zodat de videoref ernaar kan kijken en het doelpunt kan goed- of afkeuren. Björn Kuipers en zijn team gaan voor de tweede keer naar een WK. FOTO GETTY IMAGES REFtRtf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23