Derverse prikke 16 PSYCHOLOGELD Najaren van onderhandelen gloort er eindelijk een pensioenakkoord, zónder persoonlijke pensioenpotjes en mét uitstel van de verhoging van de AOW-leeftijd. Maar of het kabinet daarmee akkoord gaat... Een stand van zaken. PENSIOEN UITGELEKTE NOTITIE BB et is bedroevend te lezen hoe make- laars met hun klanten omgaan', re- m ageerde een lezer op een artikel van mijn hand over makelaars die woningzoeken den tegen elkaar op laten bieden. Het is een van de trucs die de beroepsgroep inzet om de prijs van een woning op te stuwen in deze oververhitte woningmarkt. En met succes. Deze week bleek dat de huizenprijzen in vijf jaar tijd gemiddeld 25 procent zijn gestegen, in de grote steden zelfs met 40 procent. Het is onterecht om de huizenzeepbel alleen in de schoenen van makelaars te schuiven. De belangrijkste oorzaak is het grote woningte kort, daar kunnen makelaars niks aan doen. Toch houd ik ze wel medeverantwoordelijk voor de bubbel. Daar waar de woningmarkt al oververhit is, poken sommige makelaars het vuurtje nog eens op door massabezichtigingen te houden, snel een bod af te dwingen en geïn teresseerden tegen elkaar op te laten bieden. Misschien kun je het ze niet eens kwalijk ne men. Makelaars zetten al die trucs in omdat ze een betere boterham verdienen als er een hoge prijs wordt betaald. Het bedrag dat de verkoper moet ophoesten is vaak een percentage van de uiteindelijke verkoop prijs, meestal tussen de 1 en 2 procent. Er bestaan ook makelaars die je per uur kunt betalen, of per deeldienst (adverteren op Funda, bezichtigingen, opstellen koopcontract). Maar het gros van de ma kelaars berekent nu de kosten op basis van de prijs waarvoor hij de wo ning verkoopt. In mijn ogen een per verse prikkel. Het lijkt erop dat makelaar en verkoper hetzelfde belang hebben, namelijk zoveel mogelijk vangen voor de woning. Maar dat is schijn, want dezelfde verkoper wil ook graag weer in een huis wonen en staat dan als koper aan de andere kant. Op lange termijn is een huizenbubbel niet in het belang van con sumenten. Ook niet van makelaars, maar dat lijken er veel niet te beseffen. 'De overheid laat steken vallen', concludeerde dezelfde briefschrijver. Ik weet niet of het goed is om altijd maar naar de overheid te kijken als er iets misgaat. Maar een courtageverbod zou ik een goed idee vinden, waarmee ik bedoel dat makelaars hun kosten niet meer mogen ba seren op de verkoopprijs. Een vooraf vastge stelde prijs is transparanter, eerlijker en maakt een einde aan de foute prikkel. De overheid maakte een paar jaar geleden met het provisieverbod al een einde aan een andere perverse prikkel in de financiële we reld. Daarvoor kregen tussenpersonen provisie van de bank of verzekeraar als ze hun produc ten aanbevolen. Hierdoor raadde adviseurs nogal eens een product aan dat gunstig was voor hun eigen portemonnee, en niet die van de klant. Soms is het nodig om dingen zo te regelen dat het niet loont om het verkeerde te doen. Zaken zo regelen dat het niet loont om het verkeerde te doen Altice Shell Arcelor Mittal Heineken Nog niks. Vakbond FNV en werk geversorganisatie VNO-NCW spreken sussend over een 'notitie' die is uitgelekt. Toch is de inhoud opvallend: daarin staat onder meer dat de AOW-leeftijd pas in 2025 wordt verhoogd naar 67 en niet langer automatisch meestijgt als de levensverwachting van Neder landers toeneemt. Daarnaast wil len beide dat er opnieuw regelin gen voor vroegpensioen komen, dat er geen pensioenstelsel komt met persoonlijke potjes en dat zzp'ers automatisch gedwongen worden pensioen op te bouwen. Omdat er al zowat een decennium wordt onderhandeld over een pensioenakkoord. Een deal tussen FNV en VNO-NCW zou de dis cussie kunnen beslechten. Het ka binet kijkt dan ook reikhalzend uit naar overeenstemming in de pol der. Niet voor niets gaf minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) de sociale partners eerder meer tijd om te onderhandelen binnen de Sociaal Economische Raad (SER) over een pensioenakkoord. Hij houdt zijn lippen stevig op el kaar, maar echt blij zal Koolmees niet zijn geworden van het gelekte compromis. De hoofdlijnen van de notitie druisen op een aantal pun ten regelrecht in tegen de afspra ken uit het regeerakkoord. Daar naast hebben de sociale partners een paar heikele kwesties die veel geld kosten als een hete aardappel op het bordje van de politiek ge schoven. Uitstel van verhoging van de AO W-leeftijd - waar de sociale partners helemaal niet over gaan - zorgt voor miljarden euro's aan ex tra uitgaven waar dit kabinet geen rekening mee heeft gehouden. Bo vendien willen FNV en VNO- NCW vasthouden aan een collec- Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O m donderdag 31 mei 2018 De Franse ka belaar was we derom de groot ste stijger in de AEX. Het olie- en gas- concern her stelde zich op het Damrak. Het staalconcern leverde ietsjes in gisteren. De bierbrouwer dook ook in de rode cijfers. o Een akkoord, ja. Maar is het de doorbraak? Laurens Kok Wat is er besloten? Waarom is er zulke grote opwin ding over? Kan Koolmees tevreden zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16