Marjan Berk Gebiedsverbod voor imam Fawaz blijft gehandhaafd 4 15 Frankrijk is bang voor nieuwe aanslagen Stuur ze direct door naar preventiecentra Deze prediker is hiermee beperkt in zijn toegang tot vatbare jongeren I ojuist geprobeerd een nieuwe draaikop op mijn elektrische tan- denborstel te installe- Iren. Eerst moet ik pro beren het plastic omhulsel van de draaikop open te maken. Probe ren ja! U leest het goed! Want dit nieuwe draaiborsteltje zit ver pakt in een hermetisch gesloten plastic omhulsel. Ik probeerde dit open te scheuren, dat ging niet. Vervolgens nam ik mijn nagel schaartje, een héél scherp nagel schaartje. Met de scherpe punt, waar tegen geen kalknagel be stand is, beukte ik op het omhul sel... Néé! Het lukte niet. zijn plastic harnas op de brood plank en zette mij met de zaag in de hand in stelling. No way... Ver geet het maar. Het omhulsel was niet om dóór te komen. Ten einde raad zette ik mijn fy sieke kracht in, door het object in mijn mond te nemen en met mijn rechter onder- en boven- hoektanden het ding vast te klemmen om er nu een gat in te bijten. Ik veranderde in een dol gedraaide foxterrier, schuddend met zijn kop en de bek met daarin de zo goed verpakte tan- denborstelkop... Ooit was ik jong. Op school feesten was ik 'het meisje, dat met haar tanden een bierflesje kon openen'. Maar dat is heel Ik veranderde in een dolgedraaide foxterrier, met in zijn bek de zo goed verpakte tandenborstelkop lang geleden. Toen kocht je nog drop in een papieren zak. De melkboer verkocht melk in fles sen. En soms goot hij iets uit een grote tinnen bus óver in een pan van je moeder. Een voddenman nam de spullen mee, die je nu naar de kringloopwinkel brengt. Bij genoeg vodden kreeg je een ballon... Dan de pepermuntjes uit een bakje bij de kassa. Die zijn na de ontdekking dat er negentien soorten urine op die snoeperij zat, ook per stuk in plastic ver pakt!!! Ik zit nu een beetje moedeloos met een niet los te wrikken nieuw borsteltje voor de elektri sche tandenborstel op mijn schoot. Om mijzelf op te monte ren, besluit ik dan maar met on gepoetst gebit naar de Ako te ver trekken, waar ze alle aankopen in papieren zakken verkopen. Heer lijk bruin papier. Alleen jammer dar ze geen nieuwe tandenbor stelkoppen verkopen. En je kunt er natuurlijk de klok op gelijk zetten dat, wanneer alle plastic verpakkingen uit de wereld zijn en alles uitsluitend wordt ver kocht in prachtig bruin pakpa pier, er een grote actie zal ont staan tegen het kappen van bo men die gebruikt worden voor onder meer de prachtige papie ren zakken van de Ako... Want zo ging het met plastic ook! Iedereen was blij met dat wondermateriaal. De mogelijk heden voor gebruik waren einde loos. The sky was the limit. Tot vandaag. Nu plastic ons de neus uitkomt. Maar alle oplossingen voor alle problemen kan je altijd vinden in de titels van populaire liedjes. Wat dacht u van 'What goes up, must come downV.' In de jaren 2020 tot en met 2024 hebben nog eens zo'n 70 van die ra dicale gedetineerden in Frankrijk hun straf uitgezeten, heeft het Ana lysecentrum voor terrorisme (CAT) berekend. Ook zij mogen dan weer gewoon de straat op. In Frankrijk is daarover grote on rust ontstaan. Frankrijk wordt sinds januari 2015 geplaagd door een serie van terreuraanslagen door extremisten. Daarbij vielen al meer dan 200 doden. De vrees bestaat dat veroordeelde terroristen en mos limradicalen na hun vrijlating (nieuwe) aanslagen plegen. „Deze mensen moeten onmid dellijk na hun vrijlating worden op gesloten in preventiecentra. Daar moet geëvalueerd worden of en hoe gevaarlijk ze zijn", aldus Guillaume Peltier, vice-voorzitter van de rechtse oppositiepartij Les Répu- blicains. Aanleiding voor alle com motie zijn uitlatingen van open baar aanklager Francois Molins. Hij noemde de vrijlating van geradica liseerde moslims deze week 'een groot gevaar'. „Dit zijn niet altijd mensen die spijt hebben. Het zijn juist mensen bij wie het risico be staat dat ze gehard zijn in hun over tuigingen toen ze in de cel zaten", aldus justitietopman Molins. „Er moet veel meer worden overlegd over hoe deze mensen moeten wor den gevolgd." Volgens specialisten wordt de aanpak bemoeilijkt, doordat de ra dicale gedetineerden zich steeds vaker bewust zijn van de risico's die ze lopen. Vroeger lieten ze in de ge vangenis hun baard staan, veran derden ze hun kleding en weiger den ze bijvoorbeeld een televisie. Dat doen ze steeds minder vaak. Ze proberen hun politiek-religieuze overtuiging te verbergen. „Deze gevangen weten dat ze straks op straat gevolg worden door inlichtingendiensten. Dus alles wat er op kan wijzen dat ze radicaal of fundamentalistisch zijn, wordt ver wijderd. Ze laten niks meer zien", aldus onderzoeker Farhad Khos- rokhavar op de Franse televisie. In de Franse Tweede Kamer zijn inmiddels vragen gesteld over de vrijlating van moslimextremisten en veroordeelde terroristen - bijna 20 dit jaar. Premier Edouard Phi- lippe bezwoer dat de regering er al les aan doet om gevaar te voorko men. Veiligheidsdiensten goed sa men, zei hij. Maatregelen „We hebben een hele serie maatre gelen genomen waardoor we die mensen kunnen volgen, vanaf het moment dat ze uit de gevangenis komen", verdedigde minister van Justitie Nicole Belloubet zich op de radio. „Al tijdens hun detentie wor den zeer gedetailleerde documen ten over ze opgemaakt. Op het mo ment dat ze worden vrijgelaten, gaan die documenten naar inlich tingendiensten en naar de binnen landse veiligheidsdiensten." Vervolgens worden de ex-gevan- genen gevolgd door die diensten, als ze hun straf dus al hebben uit gezeten, aldus de minister. Boven dien hebben overheidsdiensten, zoals prefecturen en scholen, toe gang tot 'zwarte lijsten' waarop bij voorbeeld geradicaliseerde mos lims staan, ook na detentie. De minister van Justitie is er geen voorstander van dat lokale politici weten wie van hun inwoners op zo'n zwarte lijst staan. President Macron zinspeelde op zo'n moge lijkheid. Maar dat zou haaks kun nen staan op 'de persoonlijke vrij heden die wij hebben te waarbor gen', aldus minister Belloubet. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald in de beroepszaak die de imam tegen het gebiedsverbod had aangespannen. De toenmalige mi nister Blok van Veiligheid en Justi tie besloot vorig jaar dat Fawaz Jneid niet in de Haagse wijken Transvaal en Schildersbuurt mag komen. Hij zou daar een radicalise rende invloed kunnen hebben op jongeren. De imam hield onder meer preken in een boekwinkel an nex moskee die een aan hem geli eerde stichting had gekocht. De imam zelf woont in Leidschendam. De Raad van State vindt de zor gen van de minister terecht. „Fawaz Jneid kan op grond van zijn gedra gingen in verband worden gebracht met de ondersteuning van terroris tische activiteiten. Uit zijn optre den kunnen toehoorders conclusies trekken in de zin dat zij een gewa pende strijd moeten aangaan uit naam van de islam, of dat zij die strijd moeten ondersteunen", aldus de Raad. Dat maakt dat de aanwe zigheid van Jneid in Transvaal en de Schilderswijk 'een bedreiging voor de nationale veiligheid kan vor men'. „Hoewel het gebiedsverbod de vrijheid van meningsuiting en godsdienst beperkt, is die beper king in dit geval gerechtvaardigd." De minister en de gemeente Den Haag vinden dat 'het verspreiden van de jihadistische boodschap van de imam het plegen van terrorisme kan bevorderen' en wil hem daarom niet zien in de twee 'kwets bare wijken'. De afgelopen vijfjaar vertrokken er vanuit Den Haag en omgeving tientallen jongeren als ji- hadist naar Syrië en Irak. De Haagse burgemeester Pauline Krikke vindt het 'signaal' dat de Raad van State afgeeft door het ge biedsverbod in stand te houden be langrijk. „Het gebiedsverbod is een effectief middel gebleken, omdat deze prediker hiermee in zijn toe gang tot vatbare jongeren uit deze wijken is beperkt." Volgens de prediker is er sprake van 'censuur' en wordt er met twee maten gemeten door de overheid. Jneid stelt 'een vreedzame bood schap' te verkondigen. Hij was niet bij de uitspraak aanwezig. donderdag 31 mei 2018 GO Plastic De broodzaag. Ik legde het on schuldig ogende borsteltje in o-Z"1, Wat doet terrorist na zijn vrijlating? In Franse gevangenissen zitten op dit moment zo'n 500 moslim terroristen vast en nog eens 1200 geradicaliseerde moslims. Van die laatste groep komen er dit jaar en volgend jaar in totaal 40 op vrije voeten. Frankrijk houdt zijn hart vast. Frank Renout Parijs -Guillaume Peltier, Les Republicains Het gebiedsverbod voor twee Haagse wijken voor de salafisti- sche prediker Fawaz Jneid blijft in stand. De minister heeft te recht verboden dat de funda mentalistische imam preekt in die twee 'kwetsbare wijken'. Cyril Rosman Den Haag - Pauline Krikke, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15