€30,- 13 Bijzonder: hof geeft uitleg over vonnis van Michael P. Transitie van transgenders gestopt na faillissement LAST MINUTES Geen tbs, maar twaalf jaar cel. Dat is wat Michael P. in hoger beroep kreeg opgelegd, nadat hij in 2010 twee meisjes gruwelijk verkrachtte in Nij- kerk. In een open brief afgelopen za terdag stelde vader Wim Faber dat de dood van zijn dochter het gevolg is van het 'falen van de rechtsgang.' Doordat het 'hof achterover leunde', liep P. al vrij rond en kon hij zijn dochter verkrachten en vermoorden. Het Gerechtshof Arnhem publi ceerde gisteren, uiterst ongebruike lijk, een reactie. Rechters spreken via hun beslissing en moeten er daarna over zwijgen. Maar omdat de verwij ten van de nabestaanden dit vonnis overstijgen, kwam president Fred van der Winkel van het gerechtshof toch met een verklaring. Hij vindt dat de voormalige rechter Rinus Otte geen fouten maakte in het proces bij P. Voor tbs moet de rechter een psychische stoornis vast stellen. Maar zowel P. als zijn omge ving werkte niet mee. „De ernst van de misdrijven en de manier waarop deze zijn gepleegd, zijn op zichzelf ontoereikend voor het opleggen van tbs", schrijft Van der Winkel. Toch vragen veel mensen zich ook na deze uitleg af waarom de rechters Waarom kreeg Michael P. in 2012 geen tbs? En moeten de rechters daar niet op terugkomen, nu hij Anne Faber zou hebben gedood? „Ik snap de aarzeling van rechters", zegt de deskundige. Rechters doen hun werk heel grondig, zeker in Nederland geen tbs hebben opgelegd. Rechts psycholoog Peter van Koppen (64) snapt de aarzeling bij deze rechters om dat niet te doen. „Voor tbs is een helder advies van een psychiater en psycholoog nodig", zegt Van Kop pen, die onderzoek deed naar rech terlijke dwalingen. „Zo'n advies was er nu niet. Rechters kunnen dan als nog tbs opleggen, maar dan doen ze dat op eigen waarneming en daar zijn ze heel terughoudend mee. Ze kunnen niet het zekere voor het on zekere nemen, dat zou de geloof waardigheid van ons rechtssysteem raken. Er moet een basis zijn waarop je iemand veroordeeld." „De manier waarop we tbs opleg gen, zou anders kunnen. Nu kijken gedragswetenschappers terug naar hoe iemand was ten tijde van het de lict en welke invloed dat had op het gepleegde misdrijf. En dan kun je ei genlijk alleen maar afgaan op wat een verdachte daar zelf over zegt. Minder meegewogen wordt hoe een ver dachte zich in de toekomst gaat ge dragen. Het zou veel logischer zijn dat rechters eerst vaststellen of ie mand iets heeft gedaan, en dan pas laten onderzoeken wat er psychisch moet gebeuren. Dan nog is het lastig psychopaten aan te pakken. Die heb ben de gave om zich voor te doen als een doodnormaal iemand." „Dat rechters excuses gaan maken, lijkt mij staatsrechtelijk niet verstan dig. Dat leidt alleen maar tot ellende, want er is altijd iemand die ontevre den is over een uitspraak en een straf te hoog of juist te laag vindt. Rechters doen hun werk heel grondig, zeker in Nederland. Maar als we van ze verlan gen dat ze feilloos zijn, kunnen ze nooit meer een uitspraak doen. Er is altijd een risico dat er iets fout gaat." „Ik vind het curieus en gevaarlijk. Het adagium dat het vonnis voor zich spreekt, is er niet voor niets. Nu voegt de president van het gerechtshof daar informatie aan toe, maar waar moeten wij nu op afgaan? Op zijn informatie of het arrest? Ik vind het geen goede ontwikkeling." Begin april werd Pil op aanvraag van het personeel failliet verklaard, omdat er langere tijd geen loon was uitbetaald. 500 cliënten werden el ders ondergebracht, maar voor de 130 transgenders die onder behan deling staan, is tot op heden geen oplossing gevonden. Volgens Tanja van Hengel, eige naresse van Pil, zit het grootste ge deelte van de transgenders op de helft van de transitie. „Nu de be handelingen niet meer gegaran- i Aanmelden bij een andere instelling is erg lastig: er zijn lange wachtlijsten deerd kunnen worden, doorbreek je het proces waarin de transen ver keren. Dit kan verkeerd aflopen." Na aanleiding van een blog van cliënte Rianne Volkering (55), die alleen nog psychische begeleiding van Van Hengel krijgt, is op fora voor transgenders commotie ont staan. Volkering: „Alles is onduide lijk. Waar moeten de cliënten naar toe en wat gebeurt er met hun pri- végegevens?" Een van de cliënten: „Ik heb een behoorlijke opdonder gekregen. Het is al een lang en ingrijpend pro ces en er zit een maximum aan wat je geestelijk aan kan." Andere instellingen voor de tran sitie kampen met lange wachtlijs ten. Wie zich bij het VU Medisch Centrum aanmeld, moet twee jaar wachten. Een periode die voor de cliënten van Pil niet te doen is, vol gens Van Hengel. De curator Amos Kroll is op zoek naar een overname kandidaat zodat de behandeling voortgezet kan worden. Van der Weijden zwemt de Elfstedentocht Nederlandse militair overleden op Curagao Langste lijnvlucht van Singapore naar Newark M Vlieg- en busreizen \>l 749,- 1499,- donderdag 31 mei 2018 Raymond Boere Utrecht Bloemen in Zeewolde ter nagedachtenis aan Anne Faber. foto ruben schipper Peter van Koppen, rechtspsycholoog Is er dan geen manier om de maatschappij te beschermen te gen de Michael P.'s van deze wereld? Had een excuus van de rechters hier niet op zijn plaats geweest? Rechters lichten hun vonnissen nooit publiekelijk toe. Zou dat niet vaker moeten gebeuren? De transitie van tientallen trans genders is gestaakt na het fail lissement van Psycho Informa Instellingen (Pil). Cliënten zijn ten einde raad: ze zijn vaak hal verwege hun behandeling en verkeren in grote onzekerheid. Marloes Nuijten Schoonhoven LEEUWARDEN Oud-topzwemmer Maarten van der Weijden gaat op een bijzon dere manier geld inzamelen voor kankeronderzoek: hij zwemt van 18 tot en met 20 au gustus langs de route van de Elfstedentocht. Van der Weij den hoopt de afstand van 200 kilometer non-stop af te leg gen. „Ik zwem gemiddeld 3,5 ki lometer per uur dus ik heb zeker 2,5 dag nodig." Mensen kunnen een stuk meezwem- men. Voorwaarde is dat ze zich laten sponsoren. Van der Weij den won tien jaar geleden olympisch goud bij de 10 kilo meter in open water en is zelf oud-kankerpatiënt. DEN HELDER Een medewerkster van de Ko ninklijke Marine is om het leven gekomen op Curagao. Haar lichaam werd 21 mei 's nachts gevonden in een zwembad. On derzocht wordt nog wat zich precies heeft afgespeeld. De eveneens bij de marine wer kende echtgenoot is aangehou den. Hij wordt verdacht van na latigheid of betrokkenheid bij de dood van de vrouw, aldus het Openbaar Ministerie op Curagao. Onderzocht wordt of drugs en alcohol de doodsoor zaak kunnen zijn. Het stoffelijk overschot van de vrouw is vol gens het OM gisteren in Neder land aangekomen. NEW YORK Singapore Airlines komt met de langste lijnvlucht ter wereld. Passagiers kunnen vanaf okto ber iedere dag in bijna negen tien uur rechtstreeks van Sin gapore naar de Amerikaanse stad Newark vliegen. De rechtstreekse vlucht is naar verwachting vooral interessant voor zakenreizigers. Zij zijn vol gens Singapore Airlines uren sneller uit dan wanneer ze een tussenstop maken. De langste lijnvlucht ter wereld gaat momenteel van Auckland (Nieuw-Zeeland) naar Doha (Qatar). Reizigers zijn dan ze ventien uur en veertig minuten onderweg. Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 14 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. tot wel I00.- korting p.p. boekt/ml«ul1 Kleurrijk Sicilië 8-daagse vliegreis - vertrek I I juni I Grand Tour Schotland 14-daagse busrondreis - vertrek 5 juli 30,- korting p.p. en gegarandeerd vertrek o.a. vulkaan Etna, Palermo, zoutpannen Trapan i van 779,- oad.nl/VRIT32 voor 100,- korting p.p. en gegarandeerd vertrek o.a. Hebriden, Isle of Skye, Scone Palace, Dunrobin Castle oad.nl/BRGB44 van L599,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13