Kim Jong-ura stuurt topadviseurs vooruit Stagiair Denk weg na steun aan IS 12 De stagiair meldde in augustus vorig jaar tijdens een woorden wisseling op Facebook dat hij Nederland en de Nederlandse bevolking 'rotzooi' vindt en dat hij het gezag van de politie niet erkent. Hij verwijst in het be richt naar de bekende Neder landse IS-strijder Marouane B., die vorige maand door de recht bank in Rot terdam bij verstek ver oordeeld tot 6 jaar cel straf. „Ik ben met trots aanhanger van IS en ik steun mijn broeder Marouane, iedereen mag dat weten", schreef hij. Denk zegt niet op de hoogte te zijn geweest van de uitingen van de stagiair toen hij werd aangenomen. „Hij heeft infor matie achtergehouden", re ageert tijdelijk fractieleider in de Tweede Kamer, Farid Azar- kan. „We vinden zijn uitspra ken volstrekt verwerpelijk en onaanvaardbaar en hebben zijn stagecontract meteen ontbon den." De PVV heeft Kamervragen ingediend bij minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veilig heid, CDA). De partij vraagt om Denk te laten verbieden 'zodat Nederland gevrijwaard wordt van politiek islamitisch jiha- disme'. Azarkan noemt dat een 'sneue en kansloze actie'. PVV wil verbod op Denk na foute uitspraak op Facebook Niets staat Volkert van der Graaf (48), de moordenaar van Fortuyn, nog in de weg om Nederland te verlaten. De reuring is verstomd. Hij was ons Tandje toch wel aardig zat'. Dus nu zijn meldplicht is op geheven, kan Volkert van der Graaf - zoals hij wil - aan een nieuw le ven gaan bouwen in een ander land 'binnen de EU'. De moordenaar van Pim Fortuyn liet weinig los over zijn toekomst plannen, gesloten als hij was tegen de reclassering. Zelfs is onduidelijk of zijn vriendin en hun tiener dochter mee zullen gaan. Sinds 2014 leefde hij vooral in de luwte. Van der Graaf loopt nu en dan een halve marathon, terwijl hij teert op een bijstandsuitkering van 900 euro per maand. Hij woont in Apeldoorn, maar slaapt ook gere geld bij zijn gezin. Hij heeft een 'dagbesteding', maar daarvan is weinig meer bekend dan dat hij 'hier en daar wat klusjes doet'. Voor een echte baan was het 'te druk in zijn hoofd', zei hij eerder. Maar nu hij lijkt te gaan emigre ren, zal dat er toch van moeten ko men. Nederland staakt dan im mers zijn uitkering. En een vang net voor inkomsten lijkt er behalve zijn vriendin niet te zijn. Van der Graafs ouders zijn overleden, vriendschappen verwaterden en of er nog contact is met zijn enige broer, is ongewis. Ophef weggeëbt Vraag is of in bijvoorbeeld Duits land, een land dat hij ooit genoemd zou hebben, wel een werkgever op hem zit te wachten. Verhuizen binnen de EU kan in principe zo lang hij geen gevaar voor het land oplevert. Maar werk is een tweede. Duitsland - en ook andere EU-lid- staten - kennen een systeem waar bij een werkgever een soort Ver klaring Omtrent Gedrag kan eisen. Dan komt zijn veroordeling zeker aan het licht. „Tegelijk moeten we vaststellen dat ook in ons land veel ophef is weggeëbd", zegt Peter van der Laan, hoogleraar reclassering. „Als zijn zaak in het nieuws komt geeft dat reuring, maar al stukken min der dan voorheen. Dat zal in bui tenland wellicht nog minder zijn." Over welk type baan hij ambi eert, liet Van der Graaf in het openbaar niets los. Zijn voorliefde voor natuur is evident, als afgestu deerd milieukundige en voorma lig milieu-activist. Vanuit zijn cel ontplooide hij zich verder als ama teurjurist. Zat hij vóór zijn celstraf boeren dwars met bezwaarschrif ten over de ammoniak in hun mest, in de cel hielp hij medegede tineerden. Zo stond hij seriemoor denaar Koos H. bij, toen die wilde klagen over het gevangenisregime. Het is al 16 jaar geleden. Veel jongeren voelen geen emotie bij de moord Zijn bajesmaatjes vonden zo'n pri- véadvocaat maar wat handig. En kwam zijn starheid - hij heeft een obsessieve compulsieve persoon lijkheidsstoornis-van pas. Net als zijn ICWan 150. Dat hij nu een nieuw 'plan' moeten hebben, is hem helder, zei hij tegen een kennis in een gesprek dat door Brandpunt stiekem werd opgenomen. „Want je kan niet naar Griekenland of Italië gaan en zeggen: kom maar met de poen." Suriname Duitsland is een meer aannemelijk omdat hij dit ooit zelf als optie noemde. Al weten bekenden van Van der Graaf dat hij het ooit erg naar zijn zin had in Suriname. Hij was daar tijdens het huwelijksfeest van zijn broer. Hoe dan ook kan Van der Graaf hopen op een anoniem bestaan, denkt Van der Laan. Werd vier jaar geleden nog gedacht dat de moor denaar bij zijn vrijlating moest vre zen voor zijn leven, nu lijkt de weg naar een tweede leven wijd open. „Het is ook alweer 16 jaar geleden. Veel jongeren voelen geen emotie bij zijn gepleegde misdaad." Op straat waande hij zich daarom ook niet in gevaar. Hooguit zette Van der Graaf de afgelopen jaren een petje of muts op naar zittingen. De schuilnaam Fred de Winter zette hij alleen in voor inschrijvin gen bij hardloopwedstrijden. Het belangrijkste is de aankomst van Kim Yong-chol in New York. Hij geldt als de meest vertrouwde adviseur van president Kim Jong- un. Kim Yong-chol was ook de man die de Noord-Koreaanse delegatie leidde die op het laatste moment kwam opdraven bij de Olympische Winterspelen in het Zuid-Kore- aanse Pyeongchang. Gesprekken zijn voorzien met Mike Pompeo, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Inzet: een tijdslijn uitstippelen voor de nucleaire ontwapening van Noord-Korea. Volgens ontwape ningsexperts kan dat wel twintig jaar in beslag nemen. Het is waar schijnlijk dat Trump daar zijn handtekening onder zet. Noord- Korea doet er vooral vaag over. Het land heeft weinig te winnen met een harde deadline voor het wegge ven van het enige wapen waarmee het serieus kan terugslaan. Media in Singapore hebben intus sen ook Kim Chang-son gespot. Hij is de zeer discrete stafchef van Kim Jong-un. Waar de Noord-Kore- aanse president zich vertoont, heeft Kim Chang-son altijd het water getest. Samen met de eveneens in Singapore gearriveerde Joe Hage, plaatsvervangend stafchef van het Witte Huis, zou hij de veilig heid testen van de di verse locaties waar de delegaties kunnen samenkomen. Vol gens The New York Times zouden Kim en Hage zelfs kijken naar mooie plekjes in de stadstaat, want hun bazen houden ervan te poseren op een spec taculaire locatie. Op de grens van Noord en Zuid-Korea, in de gede militariseerde zone, scha ven diplomaten van beide landen plus Amerika nen aan een moge lijke slotverklaring. Volgens ingewij den zou die erop neerkomen dat Kim belooft dat hij zijn nucleaire wa pens opgeeft en Trump zich in ruil daarvoor niet be moeit met binnen landse aangelegen- heden van Noord-Korea. Wat zou betekenen dat Washington geen punt maakt van alle schendingen van mensenrechten in het land. De Noord-Koreanen zouden een non agressiepact eisen van Trump en ook het stoppen van de Ameri- kaans-Zuid-Koreaanse militaire oefeningen langs de grens. Bij dat alles is er ook achtergrond- overleg gaande tussen Noord-Korea en China en Rusland. De Russi sche minister van Buitenlandse Za ken Lavrov reist vandaag naar Py- ongyang. Het Witte Huis maakte ook bekend dat de Japanse premier Abe op 7 juni een bezoek brengt aan Washington. Hij bespreekt dan de voorbereidingen voor de mogelijke top van de VS en Noord-Korea. donderdag 31 mei 2018 GO Denk heeft per direct een stagiair van het landelijke partijbureau weggestuurd nadat hij zich in een post op Facebook 'trots aanhanger van IS' heeft genoemd. „Zulke uitspraken zijn vol strekt verwerpelijk en onaan vaardbaar." Maarten van Ast Rotterdam Tobias den Hartog Den Haag waa A Volkert van der Graaf arriveert bij de rechtbank in Den Haag. FOTO KOEN VAN WEEL - Peter van der Laan, hoogleraar Op verschillende plaatsen in de wereld wordt er hard aan ge werkt om het treffen tussen de presidenten Trump en Kim op 12 juni in Singapore voor elkaar te krijgen. Bob van Huët Rotterdam/Singapore M Kim Yong-chol. FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12