Nieuwe poging verbod Hells Angels Helft kinderen lijdt onder discriminatie, armoede of conflict EUWS 11 net van Catharina de Grote, de Russische keizerin. En belandde in de inboedel van de Italiaanse koning Victor Emmanuel II, groot liefhebber van blingbling. Zelfs Peter Carl Fabergé, de ma ker van die grootse peperdure versierde eieren, had hem tijde lijk onder zijn neus. Maar voor dat Fabergé de parel voor tsarina Alexandra in een van zijn crea ties kon verwerken, viel het vor stenhuis tijdens de Russische re volutie. Herman Dommisse is samen met wat andere mannen in bonis de laatste eigenaar: zij kochten hem samen met wat an dere juwelen uit de nalatenschap van de Amsterdamse juweliers familie Van Kooten. Dommisse: „Het ging ons in eerste instantie eerder om die andere edelstenen dan om deze parel: we wisten er eigenlijk niks vanaf." Zij lieten er de afgelopen decennia behoorlijk wat onder zoek naar doen; tot een scan in Zwitserse laboratoria aan toe. „Toch blijven er nog wel wat raadsels. De exacte locatie waar hij is opgedoken bijvoorbeeld." En hoewel verzamelaar Dom misse op een nieuwe Chinese ei genaar hoopt - eentje die het ju weel misschien zelfs in het open baar wil tentoonstellen - is de Amsterdammer eerlijk over de inzet van de veiling die via live- stream op de site van het Vendu ehuis te volgen is. „Ik ga dat ding natuurlijk niet weggeven. Daar ben ik dan weer niet rijk genoeg voor, ha! Hij gaat uiteindelijk ge woon naar de hoogste bieder." Volgens het OM behoren de Hells Angels tot de zogenoemde t pro cent motorclubs waarvan bekend is dat ze veelal handelen in strijd met de openbare orde. Bij het ver zoekschrift leverde het OM een dossier van vele honderden pagi na's waarin beschrijvingen wor den gegeven van de activiteiten van de club en zijn leden. „De intimiderende en vaak ge welddadige wijze waarop de club Hells Angels zich in de samenle ving manifesteert en de agressieve wijze waarop die zich afsluit voor overheidscontrole - en deze zelfs actief tegengaat - creëert een sub cultuur van wetteloosheid", meldt het OM. „Hierin wordt zware criminaliteit, waaronder het plegen van geweld, drugsmis- y- drijven, wapenmisdrijven en afpersing gestimuleerd en ge faciliteerd." Het Openbaar Minis terie deed in 2009 al een poging om de Hells Angels te ver bieden, maar dat r'l mislukte. Het ver zoek gaat nu over een verbod op de gehele club: de bui tenlandse corpora tie de Hells Angels Motorcycle Club en de Nederlandse onder afdeling Hells angels MC Holland. Het verbod op die afdelingen staat los van de lopende strafzaak tegen individuele leden van de Haarlemse afdeling. In november vorig jaar verbood de rechter zowel motorclub Bandidos als Catervarius. Het hoger beroep te gen de uitspraak over Bandidos loopt nog. Ko mende maand doet de rechter uitspraak in de zaak tegen Satudarah. Aan de vooravond van de Interna tionale Dag van het Kind, 1 juni, geeft het rapport 'De Vele Gezich ten van Uitsluiting' een mondiaal overzicht van factoren die kinderen van hun jeugd kunnen beroven. Vooral meisjes worden op veel plaatsen getroffen omdat ze niet naar school mogen, verplicht moe ten trouwen en jong kinderen krij gen terwijl ze er vaak lichamelijk of geestelijk niet rijp voor zijn. Save the Children wil een actuele graadmeter bieden die beleidsma kers steeds onder de neus zal wor den gehouden, zegt Pim Kraan, di recteur van de Nederlandse tak van de organisatie. Ook het halen van de zogeheten Duurzame Ontwik kelingsdoelen (in het Engels afge kort SDG's), die binnen de Ver enigde Naties door 193 lidstaten zijn onderschreven, kan met het rap port worden getoetst. „We beloof den dat in 2030 ieder kind veilig moet zijn, moet kunnen overleven en leren. 2030 is dichtbij", zegt Kraan. De donoren van de SDG's mogen, gezien de resultaten tot nog toe, van hem wel een tandje bijzet ten. „Ja, de problematiek is enorm divers. Maar dezelfde dingen ko men steeds terug. Zie de noodzaak van de veilige scholen waar Save the Children zich hard voor maakt. Veilig leren is essentieel." Kraan is blij dat de Nederlandse re gering problemen als opvang van vluchtelingen in de regio, kind huwelijken en het wegwerken van de onderwijsachterstand van meis jes concreet aanpakt. Het beeld in het rapport geeft ook reden tot hoop. 95 landen tonen vooruitgang in de kinderrechten. Daar tegenover gaan 40 achteruit op dit terrein. Zo lijkt de campagne tegen kindhuwelijken aan te slaan in delen van Afrika, maar tegelijk is er het nieuwe probleem dat Syri sche meisjes nu uit economische noodzaak heel jong worden uitge huwelijkt. In 2030 moet ieder kind veilig zijn, kunnen overleven en kunnen leren Het rapport bevat ook de End of Childhood Index, die voor het tweede jaar op rij verschijnt; deze ranglijst bestaat uit 175 landen waar kinderen het minst en het meest bedreigd worden door conflicten, armoede of discriminatie. Neder land staat met een gedeelde zesde plaats aan de goede kant. Ierland en Zweden kwamen langszij. Kraan: „Dat zit hem in het aantal kinderen dat niet naar het la ger middelbaar onderwijs is ge gaan. Het zijn de drop-outs waar van minister Arie Slob (Onderwijs) erkent dat er een probleem ligt. Pas send onderwijs is hoegenaamd ge flopt. Daar spreken we ministers op aan want het is te gek voor woorden dat Nederland om die reden zakt op de lijst." Het rapport wordt vandaag overhandigd aan minister Hugo de Jonge (VWS). volgende keer weer! f€ 349 Heidelberg en het Odenwald Zwarte Woud en de Elzas Dresden, Leipzig en Weimar Kust en kunst in Vlaanderen De Ardennen, de Champagne streek en Reims Reiscode: ebboi02 f€ 349 f€ 399 Sauerland Torquay aan de Engelse Rivièra www.dejongintra.nl/busreizen *^^19,50^^0*., donderdag 31 mei 2018 GO BOBBELS Als u denkt 'wat-nou-parel', heeft u best een punt. Maar het gaat hier ook niet om zo'n ronde gladde Lady Di-achtige parel, maar om een 'blister pearf, een 'blaren parel' met bobbels en hobbels. Niet ge schikt voor een ketting, meer een ding om in een blinkende vitrine tentoon te stellen zoals een kostbare steen. Uv Een Posterne l?a ar el, weecrende ^S.Cnraat. Een gravure van de parel, inclusief leeuwenkop. LAAGJE Bij de egale parels is het lastiger te zien, maar hier zie je duidelijk dat deze parel zich laagje voor laagje in een zoetwater mossel heeft gevormd: uit kalk en het hoornachtige stofje conchyne. MUIL Het vraagt een beetje fantasie, maar wie zich inspant, ziet een wollig hangend oor, twee dichte ogen en opengesperde muil. Onze voorvaderen doopten het kleinood De Slapende Leeuw. OLIFANTJE Ziet u er door dit 'slurfje' ei genlijk een oli fantje in? U bent volgens Philomeen van 't Hooft van veilinghuis Vendue de enige niet. Maar het dier tje aaien is ten strengste ver boden: het ju weel vraagt om fluwelen hand schoentjes. Kijk op de site bij /video Directeur Venduehuis vertelt over de parel Het Openbaar Ministerie heeft een verzoek ingediend om de Hells Angels te verbieden en de vereniging te ontbinden. Karolien Koolhof Den Haag De toekomst van meer dan de helft van alle kinderen op aarde wordt bedreigd door geweld, ar moede of ongelijke behandeling, armoede of discriminatie, aldus een nieuw rapport van Save the Children. Bob van Huët Den Haag Reiscode: eblud03 Reiscode: ebendOö 5-daagse busreis 6-daagse busreis 6-daagse busreis nu 25 korting p.p.! (4/6) 5-daagse busreis 6-daagse busreis Reiscode: ebwin02 Reiscode: ebglc02 vanaf 359* Reiscode: eboseOI vanaf€ 399 6-daagse busreis vanaf 459 i 7-daagse busreis Reiscode: ebtrq03 vanaf€ 549 p.p. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen scn en€2,50Calamiteitenfonds Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11