Kritische D66'ers willen meer inspraak burgers 10 VEILING DE SLAPENDE LEEUW Vindt u er weinig aan? Kijk dan nog eens goed. Het is niet zomaar een dingetje, maar 's werelds grootste zoetwaterparel. Vandaag wordt hij in Den Haag geveild en brengt misschien wel een half miljoen op. oals altijd in het kunstwereldje, waar the rich and famous elkaar af troeven op de meest exquise be leggingsobjecten, is er al van alles gaande rond de 'De Slapende Leeuw'. Zo heeft het Venduehuis, het veilinghuis in Den Haag, de afgelopen dagen al flink wat aanloop uit Azië en de oliestaten gehad. Niet van de potentiële kopers zelf: die blijven liever anoniem. Wel van hun 'verkenners' die precies willen weten wat de rij ken der aarde in huis halen met deze zoetwaterparel die 240 jaar in particulier bezit is geweest. Is-ie de half miljoen euro waar het veilinghuis 'm op inschat waard? Of moeten ze nog dieper in de buidel tasten? Eerder wer den wel miljoenen op dit soort joekels geboden. Herman Dommisse, de 77-ja- rige Amsterdamse eigenaar van de parel, hoopt stiekem een beetje op een koper uit China. Dat zou het verhaal namelijk 'wel heel mooi rond maken'. Want een verhaal hééft deze pa rel. Een verhaal, waar een thril- lerschrijver als Dan Brown wel raad mee zou weten. Zo'n drie eeuwen geleden heeft een Chi nese parelduiker hem uit een ri vier gevist, misschien wel uit de legendarische Pearl River. Vanuit China is hij toen in Batavia (hui dig Jakarta) terechtgekomen. Hoe is onduidelijk, want parels van uitzonderlijke grootte moes ten eigenlijk stante pede bij de Chinese keizer worden ingele verd. Ene Hendrik Coenraad Sander kocht 'm in Nederlands- Indië voor het astronomische be drag van 4500 Engelse ponden. Die Sander kon dat wel lijden: hij bulkte als hoofd boekhouding van de VOC van de pecunia. Vervolgens maakte het juweel, dat in de 18de eeuw al De Sla pende Leeuw werd genoemd, al lerlei bijzondere omzwervingen. Zo straalde hij in het kunstkabi- Gisteren verscheen in de Volkskrant een ingezonden brief van oud-Ka merlid Boris van der Ham en enkele andere D66'ers in het land. De schrijvers hebben zich met enkele tientallen anderen verenigd onder de naam 'Opfrissing'. Zij willen dat partij weer werk maakt van demo cratische vernieuwing, een van de kroonjuwelen. Door afspraken in het regeerak koord - zoals de afschaffing van het raadgevend referendum - en uit angst dat vernieuwing populisme in de hand werkt, is D66 volgens de critici weggedreven van de eigen idealen. „Inspraak van burgers moet niet worden afgeschaft, maar juist verdiept", zegt Van der Ham. Hij is positief over de inbreng van zijn partij in het kabinet. „Het is een hartstikke goede tijd om D66'er te zijn, op milieu en onderwijs heeft de partij veel binnengehaald. Maar op het punt van democratie moet je kritisch zijn. We komen met alter natieven. Zo ligt er een voorstel om kiezers het recht te geven naast een 'ja' of 'nee' bij een referendum met eigen voorstellen te komen." Kamerlid Rob Jetten reageert na mens D66 op het pleidooi van de critici. Hij meldt het juist goed te vinden dat zijn club een debatpartij is. „Deze weken zijn we met leden in het hele land in gesprek over nieuwe ideeën om de democratie te versterken." In de wandelgangen van de Tweede Kamer wordt lauw gerea geerd. „We kennen Boris al wat lan ger", zegt een D66-bron. „Hij heeft dit soort dingen al vaker gezegd. Het is prima dat we interne discus sies omarmen, maar wakker liggen we niet van deze protestactie." Een andere initiatiefnemer, Franca Eurlings (D66 Maastricht) wil juist niet spreken over een pro test. „U moet het vooral zien als een signaal richting de top. Er mag scherper constructief overleg plaatsvinden. Leuk dat we ko mende tijd naar avonden kunnen om onze mening te geven, maar de vraag is of dat tot iets leidt." Daniël Boomsma schreef het boek De keuze van D66 en werkt voor het wetenschappelijk bureau. Hij ziet dat er twee partijlijnen zijn die kriskras door elkaar lopen: de radicaal democratische lijn (demo cratische vernieuwing) van Hans van Mierlo en de sociaal-liberale lijn (milieu en sociale vraagstuk ken) van Jan Terlouw. Boomsma: „Het is een misver stand dat D66 geëvolueerd is van rebellenclub tot pluchepartij. De genoemde partijlijnen zijn twee kanten van dezelfde medaille. Het is steeds zoeken naar een balans. Ie dere partijleider legde afgelopen decennia de eigen accenten." Volgens Eurlings zit D66 tegen woordig in 'een spagaat' omdat de afspraken met regeringspartners betekenen dat de partij zich niet vrij genoeg kan bewegen richting democratische vernieuwing. „Ter wijl het essentieel is dat we breder gaan kijken naar onze idealen." donderdag 31 mei 2018 GO Is het geen pareltj e? Eefje Oomen Herman Dommisse met zijn kleinood, foto reuters KLAUW Gespierde achterpoot plus klauw van de leeuw. GLANS Achter lijkt-ie wat gladder dan van voren, maar er is in de loop van de eeuwen niks aan deze parel ver bouwd, geschuurd of geschaafd. Pa rels kan je niet slijpen. Dan verliezen ze letterlijk hun glans. ROZE Even wat vak jargon: de glans van een parel heet 'lustre' en bepaalt (mede) de waarde. VOORPOOT Langgerekte voorpoot van de leeuw. Deze heeft een lichtgele, soms wat roze gloed. ZWAAR Het is een behoorlijke homp: 7 centimeter lang en bijna 120 gram zwaar. SOKKEL Het vergulde doosje (zo'n 250 jaar oud) is speciaal gemaakt om de parel in te bewa ren. Als het dekseltje wordt omgekeerd, functioneert het ook als een soort sokkeltje. Een groep van kritische D66'ers wil dat de discussie over demo cratische vernieuwing bij de re geringspartij nieuw leven wordt ingeblazen. „U moet het vooral zien als een signaal richting de top." Edwin van der Aa Den Haag Boris van der Ham. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10