BUITEN Europees erfgoed 9 Een combinatie van water en land, veel historie en toerisme en leerzaam bovendien. Dat is wandelen door Kortgene in een notendop. Ons beginpunt is aan de Mo lendijk, ter hoogte van Mo len de Korenbloem. Een prachtig plaatje, dat prima zou passen op een ansichtkaart 'Groe ten uit Kortjeen'. Het is bijna niet voor te stellen dat deze molen het jarenlang zonder wieken moest stellen. Sinds de renovatie en heropening in 2011 staat alles weer in volle glorie te pronken. We slaan het paadje van de Kort- geenseweg in. Tussen de bomen door vallen de twee hoge schoorstenen van de grasdrogerij op. Je snuift hier let terlijk de geur van gras op. Terwijl twee fazanten achter elkaar aanren nen op de grote stukken landbouw grond, zien we een opjaagstation aan de rechterkant van de weg. Navraag bij passanten levert op dat dit gebouw t De klok Suzanne is misschien wel een mooi symbool voor Kortgene dezelfde functie heeft als een waterto ren: het op druk houden van het water in de waterleiding. Net als de molen stonden ook de pompen in het op jaagstation een tijdje stil, maar sinds 1995 zijn ze weer in gebruik. Je leert nog eens wat als je wandelt. We lopen verder over de Prinsen- dijk. Vanaf dit pad hebben we een mooi uitzicht op Kortgene met de molen en de kerktoren als blikvan gers. Na het passeren van enkele boer derijen komen we een picknicktafel met bankjes tegen, waar we even ge nieten van het landelijke uitzicht. Verderop slaan we de Erreboutsweg in. In het polderlandschap zien we vele wandelaars. We steken de Oude- dijk over en lopen richting de Oost- dijk. Hier wandel je letterlijk het dorp Kortgene binnen. De eerste schepen en jachten komen tevoorschijn in de Delta-Marina haven. Wat verder op valt; de bijzondere huizenstijl met blauwe accentenOver de Veerdam lopen we richting de veerpont. Vroe ger was de veerboot naar Wolphaarts- dijk de belangrijkste verbinding met de buitenwereld voor inwoners van Kortgene. Tegenwoordig vaart er in de lente- en zomermaanden een voet gangers- en fietserspontje. Veel fiet sers maken hier de oversteek om het rondje Veerse Meer te fietsen. We houden even halt om te genieten van alle bedrijvigheid, zowel op het water als op de naastgelegen speeltuin. Vervolgens keren we om, slaan linksaf en komen via de Loswal in de Beurtschipperstraat terecht. Het ademt hier 'recreatie en toerisme'. Het meest in het oog springende gebouw is de vijf etages hoge woontoren met signaalblauwe kleuren. Wat woon je daar mooi aan het water. Vanuit de in schatting 'die appartementen kosten minstens een paar ton' lopen we ver der richting de Kaaistraat. Hier komen we langs het opschrift 'Ouwe man- huus', een zithoekje met muurschil deringen van de Zeeuwse vlag en een zeilschip. Op onze laatste meters door het centrum van Kortgene - de enige Noord-Bevelandse plaats met stads rechten - passeren we de Nicolaas- kerk. Naast de kerk staat een informa tiebord over de beroemde kerkklok, 'Suzanne'. De klok overleefde over stromingen eind 17e eeuw en werd in de Tweede Wereldoorlog gestolen. Na de Bevrijding kwam de klok weer te rug naar het dorp. De klok Suzanne is misschien wel een mooi symbool voor Kortgene: ondanks worstelingen, is ze telkens boven gekomen. UIT DE ZEEUWSE KLEI Het is inmiddels wel bekend: 2018 is het Jaar van het Eu ropees Erfgoed. Aanleiding om eens te kijken naar de Zeeuwse archeologie en haar vroegste 'Eu ropese' contacten. Voor de prehis torie en de vroegste geschiedenis zijn geïmporteerde grondstoffen en producten de belangrijkste bron. De oudste importen met een dui delijke herkomst van buiten de Nederlandse grenzen zijn twee soorten harde kwartsietsteen uit de Belgische plaatsen Tienen en Wommersom. In het Mesolithi- cum (8800-6450 voor Chr.) zijn daarvan werktuigen gemaakt. Be werkte stukken zijn teruggevon den in Saeftinghe en Aardenburg. Lavasteen uit het Duitse Eifelge- bied maakt wel de langdurigste in voer in Zeeland uit. Van dit ge steente werden maalstenen ge maakt en fragmenten daarvan zijn in heel Zeeland gevonden vanaf de Late Ijzertijd (200-12 voor Chr.) tot in de veertiende eeuw. Met de komst van de Romeinen en hun goed georganiseerde maat schappij, wegennet en transport routes werden de mogelijkheden voor de aanvoer van goederen en producten sterk verruimd. Terra sigillata - gestempeld aardewerk, een moderne benaming voor een glanzend rood luxe aardewerk - geeft een mooi beeld van produc tie en aanvoer gedurende de Ro meinse periode naar Zeeland. Van de vroegste productie van dit aard werk, vanaf 25 voor Chr. in Italië en Lyon, zijn in Zeeland geen vondsten bekend. Vanwege de noordelijke uitbrei ding van het Romeinse Rijk ver plaatste de productie zich naar Zuid-Frankrijk. Stukken van deze waar kennen we o.a. uit Colijn- splaat, Koudekerke en als oudste vondst uit Aardenburg. Rond 50 na Chr. schuift de productie ver der op naar het noorden, naar Mid den- en Noordoost-Frankrijk en vanaf 80 na Chr. naar het Moezel dal en het Duitse Rijnland. Mid den- en Oost-Gallische producten komen in Zeeland het meest voor. De belangrijkste vindplaats is na tuurlijk Aardenburg. De aanvoer naar Zeeland stopt rond 270 na Chr. woensdag 30 mei 2018 GO Groeten uit 'Kortjeen' Hans Puik Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Kortgene Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Robert van Dierendonck Stempel van potten bakker Minu- tus op terra sigillata-bord uit Trier (175- 250 na Chr.). FOTO SCEZ VV-' "i^on en de woontoren is een blikvanger in 1 opvallende blauwe kleur. FREDERIKSPOLDER OudedïlK Kortgene Kaaidijk 1aartsdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41