Roadtrips moo Dit jaar al elf sterfgevallen Walcheren Kies uw eigen weg voordeel Kras.nl/roadtrips Hoe zag de misdaad erin 1980 in Nederland uit? Dat blijkt uit cijfers die deze krant bij het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) heeft opge vraagd over meningokokken type W. Nederland stevent af op een record aantal besmettingen dit jaar. Nu al evenaart het aantal doden het totaal van 2017. In de eerste vier maanden van 2017 werden 27 mensen in het ziekenhuis opgenomen. In dezelfde periode van dit jaar waren dat er 50. In de jaren voor 2015 ging het om zo'n 4 besmettingen per jaar en overleed er niemand. Sinds oktober 2015 zijn er 28 pa tiënten doodgegaan. Waar eerder vooral ouderen getroffen werden, worden nu ook kinderen ziek. Vorige week overleed een 14-jarig meisje uit Wijk bij Duurstede aan meningo kokken. De meningokokbacterie leeft in keel- en neusholten en verspreidt zich via kleine druppeltjes door de lucht. De meeste mensen worden er niet ziek van. Maar als je afweersys teem iets verzwakt is, kan de menin gokok zich razendsnel verspreiden, bloedvergiftiging veroorzaken en het hersenvlies aantasten. „Binnen 24 uur kan iemand komen te overlij den", zegt hoofd van het Nederlands Referentielaboratorium voor Bacte- riële Meningitis Arie van der Ende. Blijvende schade Van der Ende noemt de situatie 'zor gelijk'. „Wat opvalt is de hoge morta liteit: de sterfte ligt met 15 procent erg hoog." Hij benadrukt dat tiental len mensen in levensgevaar waren. „Deze mensen houden blijvende schade over aan die infectie. Dat kan hersenschade zijn, of bijvoorbeeld armen of voeten die afsterven als ge volg van bloedvergiftiging." Om de verspreiding van het type W tegen te gaan, besloot het ka- Wat opvalt is de hoge mortaliteit: de sterfte ligt met 15 procent erg hoog binet in september om zowel baby's van 14 maanden als 14-jarigen hier ook tegen in te enten. Maar door een tekort aan vaccins moeten 14-jarigen tot oktober wachten voor zij hun inenting krijgen. Symptomen van een besmetting zijn plotselinge hoge koorts, sufheid, misselijkheid, diarree of een stijve nek. Van der Ende: „Wat vaak voor komt is nekstijfheid, het niet de kin op de borst kunnen krijgen. Bij sepsis moet je letten op vlekjes op de huid die niet wegdrukbaar zijn." P11 Nieuwsmedia per persoon est KRAS Hoek begint met 1-0-winst Zaterdag return voor plek in finale nacompetitie Weer water in de straat Onweer treft Kruiningen, Hansweert en Schore Dodelijke meningokok rukt snel op Het aantal besmettingen met de levensgevaarlijke meningokok- bacterie type W neemt snel toe. Dit jaar zijn er 57 personen op de intensive care beland en 11 men sen overleden. Marcia Nieuwenhuis Bilthoven LLES WAT U MOET WETEN OVER BLOKKER Blokker, een verhaal over glorie, generatiestrijd en verval www.amboanthos.nl/blokker Q0QI3QDD i£t" Otili»T_ —Arie van der Ende, laboratorium woensdag 30 mei 2018 Onstabiel en warm 26°C weer pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 x of bel 088-0885 886 Zie kras.nl/actievoorwaarden Anouk Akkerdaas, Aletta Nolen en Tess Sie- belink (vlnr) laten er geen gras over groeien. Meteen na het laatste examen aan de Neha- lennia Stedelijke Scholengemeenschap in Middelburg pakken ze hun koffers om een week lang feest te vieren in Chersonissos op Kreta. Even geen schoolstress, even geen huiswerk, maar zon en disco. Of ze echt ge slaagd zijn, is niet belangrijk, dat horen ze wel na hun vakantie. „Ik ben zo toe aan een weekje met vriendinnen!" foto ruben oreel ZEELAND2 ZEELAND10 ZEELAND4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1