8 min 9 Licht aan Limburg kampioen inbraak in schuur ren verantwoordelijk voor een groot deel van de zomerinbraken, weet landelijk projectleider woninginbra ken Sybren van der Velden. Maar ook mobiele bendes vormen een steeds groter probleem. Dat zagen ze ook in Gouda. Oudere jongens die een rijbe wijs hadden, werden gekoppeld aan inbraken in het noorden en oosten van het land. Er zijn zelfs bendes die dieven uit andere werelddelen zoals Zuid-Amerika laten invliegen om hier het vuile werk op te knappen; de nieuwste truc om uit handen van de politie te blijven. Misverstanden Over inbraken en inbrekers bestaan nog steeds veel misverstanden, merkt Van der Velden. Zo denken veel mensen dat vooral luxe villa's het doelwit zijn. „Terwijl de meeste inbraken worden gepleegd in huur huizen in achterstandswijken omdat daar het hang- en sluitwerk vaak slecht is." Ook denken mensen vaak ten on rechte dat er bij hen niet veel valt te halen, dus dat ze ook niets hebben te vrezen. Maar uit onderzoek blijkt dat de hoogte van de buit niet doorslag gevend is of een inbreker toeslaat of niet. „Hij kijkt vooral; hoe kom ik snel binnen en ben hoe ben ik snel weerweg." Wie komende zomer op vakantie gaat, doet er dus verstandig aan het huis goed te beveiligen. Maakt het ze moeilijk; zorg dat een inbreker ten minste drie minuten nodig heeft om binnen te komen. Dat is voor de ge middeld boef te lang, waardoor ze hun poging opgeven en doorgaan naar een minder goed beveiligd huis, blijkt uit onderzoek. Goede sloten zijn daarbij essentieel. Maar met slimme trucs kunnen vakantiegan gers dieven ook op het verkeerde been zetten. Bijvoorbeeld door een bewoonde indruk achter te laten. Laat een paar vieze kopjes op de tafel staan. Schaf ook een paar tijdschake- laars aan voor de verlichting; liefst een die elke dag op verschillende mo menten aan en uit gaat. Al is het maar één lamp die brandt. Inbrekers vin den licht nooit fijn en pakken liever een huis dat helemaal donker is. Ondanks al deze maatregelen waarmee vakantievierders er volgens de politie met een gerust hart opuit kunnen trekken, hoeft het voor slachtoffer Samantha de la Combe al lemaal even niet meer. „Ik durf het gewoon niet meer. Heb ook nog niets geboekt voor deze zomer. Alleen als iemand hier in huis komt slapen, ga ik denk ik nog weg." In die gemeente wordt normaal ge sproken bijna nooit ingebroken, maar in augustus waren er ineens negen tien aangiftes, een stijging van meer dan ïooo procent vergeleken met maanden buiten de schoolvakanties. Een diepgravend onderzoek leerde dat de inbraken, op één na, allemaal voor rekening kwamen van één da der, een 25-jarige man uit Almere. Volgens de politie brak hij vakantie huisjes van bungalowpark De Eem- hof open en ging er met waardevolle spullen vandoor. Uiteindelijk kon hij worden gepakt nadat hij een bedrag pinde met een gestolen pinpas die hij in een van de huisjes had buitge maakt. Roverstocht De reeks inbraken in De Eemhof is een uitzondering, want in de zomer maanden zijn het vooral huizen van vakantievierders die worden leegge roofd. Gouda had er vorig jaar bijzon der veel last van. De stad ging in juli aan kop in de Misdaadmeter met ge middeld zestien inbraken per 10.000 inwoners. Groepen jonge jongens waren hier al een aantal maanden op roverstocht, maar dat bereikte een piek in juli. „Ze hoefden niet naar school, dus hadden nog meer tijd om toe te slaan", zegt operationeel speci alist Frank Mourits van de Goudse politie. De jongens bezochten vooral hui zen in hun eigen buurt. Daar kenden ze de vluchtroutes en wisten ze bij wie ze de gestolen spullen konden verzilveren. Soms waren ze hun buit al binnen twintig minuten kwijt, ontdekten rechercheurs in een on derzoek. Ook hielden ze precies in de gaten wie er wel en niet op vakantie waren. Als ze het toch niet vertrouw den, maakten ze met hun mobiel een foto door de brievenbus om te kijken of er post lag. Zeg maar de moderne variant van het takje tegen de voor deur. De 52 inbraken en pogingen die zo in juli werden gepleegd, waren voor de politie de spreekwoordelijke druppel. Samen met de gemeente en het openbaar ministerie werd een speciaal team opgezet dat zich volle dig richtte op de inbraken. Een eerste analyse leverde zo'n tachtig vermoe delijke daders op die intensief in de gaten werden gehouden. Extra agenten uit andere regio's surveilleerden wekenlang in de wij ken waar de meeste inbraken werden gepleegd, soms zelfs met paarden. Met talloze verkeerscontroles liet de politie zien dat ze nadrukkelijk aan wezig was. In speciale tenten gaf de gemeente bewoners tips hoe ze hun huis beter konden beveiligen. On dertussen verdwenen meerdere veel plegers achter de tralies dankzij het intensieve speurwerk. Het leidde tot een spectaculaire da ling van het aantal inbraken; in heel augustus waren er slechts achttien woninginbraken. Lokale boeven, zoals in Gouda, wa- De meeste inbraken worden gepleegd in huurhuizen in achterstands wijken. Inbraak schuur/garage dinsdag 29 mei 2018 GO Van de tien gemeentes waar per 10.000 inwoners het meest wordt gestolen uit schuurtjes en garages liggen er vier in Limburg: Kerkrade, Vaals. Sittard-Geleen en Brunssum. Vaals kende de grootste stijging: werden in 2016 nog negen schuurtjes open gebroken, een jaar later waren dat er 28. 42 procent van de Ne derlanders geeft aan 's avonds vaak het licht te laten branden wanneer ze niet thuis zijn. Over het al gemeen gebeurt dit minder vaak in de steden dan in niet-stedelijke gebieden. Hoewel het aantal inbraken al jaren daalt, werd vorig jaar elke 8 minuten ingebroken in een woning of in een schuurtje of garage. - Sybren van der Velden per 10.000 inw -40 Kijk op onze site bij /video Een beroeps inbreker laat zien hoe makkelijk het is om in te breken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9