El MISDAADMETER -15% 8 Weinig te halen op de Wadden Alarm! Nog een paar weken en dan trekt half Nederland er weer op uit voor de zomervakantie. Een moment waar niet alleen reizigers reikhalzend naar uitkijken, maar ook inbrekers. In juli en augustus vorig jaar sloegen zij opvallend vaak toe, blijkt uit de Misdaadmeter. De twee dagen vakantie die we nog hadden, voelden ineens als weken had, ging op aan praktische zaken re gelen zoals het inlichten van de ver zekering en de woningbouwvereni ging. En piekeren. Heel veel piekeren. „Ik wilde alleen maar weten wat ze precies hadden weggenomen. De twee dagen die we nog hadden, voel den ineens als weken." De la Combe was afgelopen jaar ze ker niet de enige die berooid thuis kwam van vakantie. In juli en augus tus sloegen dieven bijna 8ooo keer toe, een opvallende stijging vergele ken met de maand ervoor en erna. Opgeteld was het toen 6520 keer raak. De inbraakhausse is volgens landelijk projectleider woninginbraken Sy- bren van der Velden goed te verkla ren. „Veel huizen staan leeg doordat mensen op vakantie zijn." Al zijn het niet altijd de leeg staande woningen waar de inbrekers dankbaar van gebruikmaken. Som mige vakantieverblijven blijken juist een grote aantrekkingskracht op die ven te hebben, weten ze in Zeewolde. Even lekker bijbruinen op het Griekse eiland Kos. Dat was het plan afgelo pen zomer van Samantha de la Combe uit Ter Heijde. Normaal gaat ze met haar twee dochters niet zo ver. Deze keer was anders. Haar opa en oma gingen ook mee. Omdat opa niet heel lang meer te leven had, wilde ze hem trakteren op een onvergetelijke reis. Maandenlang spaarde ze als alleenstaande moeder hard om geld bij elkaar te krijgen voor een verblijf in een luxe resort. Maar ter wijl zij op een strand- bedje genoot van alle weelde, ruïneerden in brekers thuis in Ter Heijde haar vakantie. Twee dagen voordat ze zou terugkeren, stonden ze met een koevoet bij haar achterdeur. Die braken ze open, waarna ze werkelijk alles overhoop haalden. Kleding uit kasten lag op de grond, lades waren omgekeerd, ma trassen afgehaald en zelfs in de keu kenkastjes bleef niets staan op de plek waar het hoorde. Toen haar vader belde om het slechte nieuws te vertellen, wist De la Combe niet wat ze meemaakte. „Ik raakte in paniek. Wilde zo snel mo gelijk terug, maar dat ging natuurlijk niet." Waren de erfstukken van haar overgrootmoeder er nog, was het eerste wat ze wil weten. Nee, dus. De gouden armban den en ringen hadden de dieven meegenomen. Net als een tablet, spelcomputers, een fotocamera, geld en een laptop waar de babyfoto's nog op stonden. Zelfs de spaarpotten van de kinderen waren omgekeerd. Niet alleen was De la Combe haar spullen kwijt, ook haar vakantie was volledig verpest. De tijd die ze nog dinsdag 29 mei 2018 In twee gemeenten werd vorig jaar geen enkele woninginbraak gemeld: Schiermonnikoog en Ameland. Ook op de andere Waddeneilanden hou den inbrekers zich gedeisd. Op Vlie land werd twee keer ingebroken, op Terschelling 7 keer en op Texel 8 keer. Slechts 13 procent van de Nederlan ders beschikt over een alarminstalla tie. Dat blijkt uit de Veiligheidsmonitor van het CBS. Buitenverlichting en extra sloten en grendels zijn de meest voorko mende veiligheidsmaatregelen. Respec tievelijk 76 en 65 van de Nederlanders beschikt hierover. Niet alleen woningen, schuren en auto's waren minder vaak doelwit van inbrekers, ook bij bedrijven en in stellingen werd afgelopen jaar minder ingebroken. Van 26.756 in 2016 naar 22.804 aangiftes en meldingen afgelo pen jaar, een afname van 15 procent. Inbrekers vergallen vakantie van duizenden Nederlanders -Samantha de la Combe, slachtoffer van inbraak Coördinator woninginbraken Sybren van der Velden. FOTO ERIK VAN 'T WOUD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8