3 dgn Arnhem HP 7 'E-bike snel terug naar het fietspad' De o, zo schuwe roofvogel kan soms hard toeslaan. ROOFVOGEL AANVAL OP MENSEN Plots was er een dreun, een pijnscheut, bloed langs haar wangen. Suzanne van Vugt .werd tijdens haar rondje hardlopen te grazen genomen door een suizende buizerd.1 Voor de Brabantse mag het totaal onver- V (wacht zijn: zo'n aanval rfdKs niet uniek. Volgens 's «w lands bekendste voge laar Nico de Haan (Vogelkijkcen trum Nederland) is er elk jaar zo'n buizerd incident. „Het gaat dan bijna altijd om mensen die in de buurt van een buizerdnest rennen of fietsen en door de vogel met hun vleugels of klauwen worden verjaagd." De aanvallen spelen zich ook bijna altijd in mei of juni af, een delicate tijd voor buteo buteo (de la- tijnse naam) en nageslacht. De Haan: „In die maanden zijn de ei eren uitgekomen en leren de jon gen vliegen, maar dat gaat niet van de ene op de andere dag: buizerd paren zijn dus extra alert op moge lijke gevaren en, ja, soms enigszins aanvallend." Om de buizerd daarom tot ter- rorbird uit te roepen: dat gaat De Haan te ver. „Die is er uiteindelijk alleen op gebrand mensen weg te jagen, niet om te verwonden." Bo vendien is het volgens Marieke Dijksman (Vogelbescherming Ne derland) maar één enkeling op een grote groep. „We hebben in onze buitengebieden zo'n 20.000 bui zerds en er zijn er altijd maar twee of drie die jaarlijks dit soort gedrag vertonen. De buizerd is eigenlijk nogal schuw, schuchter." Eigen theorie Omdat het aanvalsgedrag zo uit zonderlijk is, heeft De Haan er zijn eigen theorie over ontwik keld. „Er is nooit wetenschappelijk onderzoek naar gedaan, maar ik denk dat de vogels die zich zo op merkelijk gedragen juist eerder wél in aanraking met mensen zijn geweest - misschien zaten ze vroe ger in de vogelopvang. Gewoonlijk zouden deze vogels namelijk héél ver bij mensen wegblijven." Dijksman maant lopers en wiel renners zich vooral niet af te laten Meestal is het een aanval in de buurt van een nest schrikken. „Het gebeurt namelijk écht heel weinig en als het ge beurt, dan bijna altijd op dezelfde plekken: let op de meldingen en blijf in deze periode bij die plaat sen vandaan." Mochten mensen onverhoeds tóch in Suzannes ne telige positie komen, moeten ze hun hoofd met hun handen be schermen en, als het lukt, het ge zicht naar de buizerd toe draaien. Dijksman: „Vogels schrikken als ze ogen zien. Daarom dragen voge laars ook weieens een petje met getekende ogen aan de achter kant." Suzanne is er volgens de dokter genadig van afgekomen. Oké, ze heeft een gat ter grootte van een winkelhaak in haar achterhoofd, maar had de buizerd zijn aanval iets anders getimed, dan was haar oor misschien wel verwond. Of haar oog. Het ongeluk zoekt ze voorlopig liever niet op. Ze loopt een ander rondje en checkt iets va ker dan anders het luchtruim. De 44-jarige /j Suzanne van Vugt - uit het Brabantse Ber- kel-Enschot rent graag over de stille landweg tussen de akkers van boerengehuchtje Heukelom. Lekker rustig, lekker stil, één met de natuur. Maar op een van haar avondjes komt die natuur wel erg dichtbij - té dicht bij. Een krachtige vogel duikt opeens achter haar op, klapt tegen haar aan, raakt haar met zijn klau wen. Nauwelijks bekomen van de schrik, zet het grote bruine ge vaarte nogmaals een duikvlucht in. Suzanne klapwiekt met haar ar men maar dat schrikt het dier - een buizerd, denkt ze - nauwelijks af. Hij blijft haar, terwijl ze de sok ken erin zet, vanuit de bomen vol gen, van tak naar tak hoppend, en zet nog een derde attaque in. Ze grijpt ten slotte maar haar mobiel: of haar man haar nü ophaalt. De extra snelle elektri sche fiets moet zo snel mogelijk terug naar het fietspad. Daarvoor pleit brancheorganisa tie Bovag, die een doorbraak van de speedfiets ziet uitblij ven. Bovag geeft de schuld aan de ver keersregels. In Neder land moeten de fiet sen, die ruim 40 kilo- meter per uur kunnen, binnen de bebouwde kom op de rijbaan rij den. Dat schrikt po tentiële kopers af, stelt Bovag, en leidt tot ge vaarlijke situaties met het autoverkeer. Zonnespray schiet tekort Papierwinkel zorg dijt nog uit www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Halfpension Belgische Ardennen Vakantiepark Brabant dinsdag 29 mei 2018 Erik Luiten en Eefje Oomen Si. r ■>-" Terror vogel of bange buizerd Suzanne van Vugt werd flink toegeta keld. -Nico de Haan (vogelaar) BUNNIK De speed pedelec. FOTO FRANS NIKKELS ONDERZOEK Zonnebrandsprays met factor 30 bieden niet allemaal de be loofde bescherming, blijkt uit onderzoek van de Consumen tenbond. Van de vijf tien sprays hadden er twee factor 15 en 19. Een scoorde onvol doende, omdat het middel niet genoeg tegen uvA-straling beschermt. Zeven bevatten allergenen, twee een hormoon- verstorend ingrediënt dat de EU afraadt. UTRECHT De administratieve taken voor werkne mers in de langdurige zorg, nemen nog steeds toe. Zorgpro fessionals zijn nu 30 procent van hun tijd kwijt aan de pa pierwinkel. In de twee jaren hiervoor was dit een kwart. Dat blijkt uit onderzoek van ad viesbureau Beren schot. „En medewer kers die administratie als belastend erva ren, overwegen vaker andere baan." Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Sfeervol hotel bij Arnhem gelegen. Tip: De wandelroute Veluwezoom-Posbank. 2 nachten incl. ontbijtbuffet in 3* Hotel Gieling (7,8) 2 keer een diner (plateservice) Gratis parkeren, wifi en wandel- en fietsroutes Aankomsten t/m augustus. Betaal pas bij aankomst! 4* Cocoon Hotel Du Commerce (8,4) Roompot Bospark 't Wolfsven, Mierlo 2 nachten incl. ontbijt en wellness Midweek, weekend of week verblijf lx 3-gangen diner ft ft Pr'js 4-persoons bungalow a Gratis parkeren en wifi W#™ Incl. zwembad animatie Ov

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7