Zwarte rand om duiksport Wemeldinge wil fietsers langer boeien Romantisch Rijkswaterstaat: nooit schuilen in een tunnel 2 Bernd Roelink van de Koninklijke Marine weet hoe het is om in water naar vermiste mensen te zoeken. „Het is heel onprettig als je als duiker een lichaam als eerste aantreft." DUIKONGEVAL GREVELINGEN Commentaar De duiksport vergt met enige regelmaat slachtoffers in Zeeland. Afgelopen weekeinde kost een diepe duik voor Scharendijke twee mannen uit Zuid-Holland het leven. Dat levert het bekende beeld op. Een stukje verder, op de Brouwersdam, recreëren honderden mensen schijnbaar onbe kommerd. Maar de schepen van de politie en de marine wijzen op het drama. Zo'n fataal ongeluk drukt een somber stempel op Zeeland. Het begint te lijken op de bergsport, ledereen weet dat de meeste hoge pieken een lugubere geschiedenis hebben. Zo is het ook met de diepe putten in de Deltawateren. Ze eisen vrijwel elk jaar hun tol. Moeten er dan geen extra strenge regels komen om nieuwe ongelukken te vermijden? Je zou denken van wel, maar dan ontneem je deze sporters wel de vrijheid om de extre men op te zoeken. In de diepte ligt de uitdaging. Voor Scharen dijke wordt die nog eens versterkt door een scheepswrak. Het is er neergelegd voor de sport. De meeste duikers besteden veel aandacht aan hun veiligheid. Ze duiken doorgaans samen. En ze doen het vrijwel nooit zonder een lange aanloop van opleidingen en oefeningen. Dat is echter niet genoeg om het aantal slachtoffers drastisch te beperken. Het ligt overigens niet altijd aan de vaardigheid van de duikers. Medische problemen spelen ook een rol. Onder water zijn men sen kwetsbaar. Hoe dan ook, de duiksport heeft al jaren een dikke zwarte rand. Het zou fijn zijn als die eens wat dunner werd. Drang van sportduikers om de diepte op te zoeken eist vrijwel elk jaar een hoge tol Op de dijk langs de Oosterschelde worden deze zomer extra banken, een picknicktafel en prullenbakken geplaatst. Daardoor krijgen fietsers meer gelegenheid om langer van Wemeldinge en de aangrenzende Oosterschelde te genieten. Voor de veiligheid wil de gemeente een aantal houten balken plaatsen bij de duikbril. Die zorgen dan voor een veilige fietsoversteekplaats. Hierover wordt overigens nog over legd met het waterschap Schelde- stromen. Bij een aantal kenmer kende plaatsen in het dorp komen cultuurhistorische informatiebor den. Zo valt er straks bij de Vlied berg/Maartenskerk, in de Dorps straat en bij de Jachthaven wat te le zen over verleden (en heden). Ver der komen er bij een aantal fiets- knooppunten borden met platte gronden. Met deze maatregelen Bij een aantal kenmerkende plekken in het dorp komen cultuurhistorische informatieborden moet Wemeldinge sterker worden neergezet als een aantrekkelijke verblijfplaats. ALMANAK Niet gehinderd door de kalen der, die toch duidelijk aangaf dat het maandag wasdag was, ver keerde die Zierikzeeënaar in een romantische stemming. Hij gooide de keukendeur open, deed een stapje naar buiten, snoof zijn longen vol en riep: „Heerlijk, voorjaar! Schat, kom ook naar buiten en ruik eens. Die geur van bloesem, rozen, fantas tisch!" Maar voor haar was het wel ge woon maandagochtend. „Ja hoor", sprak ze nuchter. „Kijk eens links. Zie je die afvoer van de wasdroger? Je staat Robijntje te snuiven, ouwe gek." Gemeente schrijft fotowedstrijd uit Kamerlid houdt Preek van de Leek Geen oordoppen wegens 'herrie' VLISSINGEN Cadeau voor trouwe huurders „Dit zijn dingen, daar kun je je ei genlijk niet op voorbereiden", zegt woordvoerder Bernd Roelink van de Koninklijke Marine. „Je kan oe fenen met een pop, maar op gege ven moment sta je er als jonge dui ker opeens écht voor. En ga jij naar beneden om die dode man, vrouw of kind onder het ijs vandaan of uit een wrak te halen." Roelink was in 2013 als duikleider betrokken bij het onderzoek naar een vermiste duiker, eveneens bij Scharendijke in de Grevelingen. De man, een ervaren specialist van het Korps Commandotroepen, werd vijf dagen later op drie meter diepte gevonden. Een jaar eerder speurde Roelink met zijn marineduikers op veertig meter diepte op de Noord zee het wrak van de Baltic Ace af naar zes vermisten. Binnen het duikteam geldt de af spraak dat de duiker die het li chaam aantreft, dat moment alleen maar waarneemt, de coördinaten registreert en terug naar boven gaat, legt Roelink de standaardpro cedure uit. „De tweede duiker De daadwerkelijke berging van het lichaam laatje over aan duiker twee Tijdens het noodweer van zondag avond, met hoosbuien en hagel, parkeerden automobilisten korte tijd op de vluchtstrook van de Vla- ketunnel. Tot ongenoegen van wegbeheerder Rijkswaterstaat. „Het is onwenselijk als mensen gaan stoppen op de vluchtstrook of, nog gevaarlijker, gaan stilstaan in een tunnel", zegt een woordvoer ster. „Dat is niet veilig." Voorzichtig doorrijden is wat Rijkswaterstaat betreft het devies, ook als het zicht minimaal is. „Lich ten aan, afstand houden en lang zaam rijden. En als je wilt stoppen, doe dat dan op een veilige plek, zo als een verzorgingsplaats. Maar niet op een vluchtstrook, onder een via duct of in een tunnel. Een vlucht strook is alleen voor als je pech hebt of bij een onwelwording en niet om te schuilen of te wachten tot het droog is." Rijkswaterstaat wist zondag avond incidenten te voorkomen door het overige verkeer tijdelijk over de linker rijstrook te laten rij den. dinsdag 29 mei 2018 e? Wemeldinge moet toeristen lan ger zien vast te houden. Teveel fietsers komen wel langs of door het dorp maar zijn er veel te snel weer weg. Om die passanten langer te binden begint de ge meente Kapelle een offensiefje. Willem Adriaansens Wemeldinge Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Tholenaren die van foto graferen houden, kunnen meedoen aan een wed strijd van de gemeente. De makers van de drie mooiste foto's krijgen een VVV-waardebon. Daarnaast worden de fo to's op de omslag van de gemeentegids ge plaatst. Deelnemers kun nen hun foto's aanleveren tot 16 juni via de website van de gemeente. De winnende foto's worden omstreeks september bekend gemaakt. KLOETINGE Tweede Kamerlid Joba van den Berg (CDA) ver zorgt vrijdag tijdens de Geerteskerkdag in Kloe- tinge de Preek van de Leek. Vanaf 20.00 uur spreekt ze in de kerk over het thema 'Samen kom je verder'. Die avond zijn er verder muzikale optredens, een demon stratie abseilen en kunst workshops. Ook kan de toren van de Geerteskerk worden beklommen. Meer op pknkloetinge.nl. VLISSINGEN De gemeente gaat geen oordoppen uitdelen aan de omwonenden van het Bevrijdingsfestival-onder deel Liberty Dance in de Spuikom in Vlissingen. De SGP had daarom ge vraagd omdat volgens hen de herrie voor aan- wonenden zo hard is dat gehoorschade kan ont staan. De vergunning voor Liberty Dance staat op 83 dB(A) bij de hui zengevels. Dan is in huis geen kans op schade, stelt de gemeente. Woningcorporatie Zeeuwland biedt haar trouwe huurders op Schouwen-Duiveland en Walcheren een uitstapje aan. Mensen die vijftig jaar of langer een wo ning van Zeeuwland hebben, mogen mee met een busreisje naar Boon mans wijnmakerij in Nieuwdorp voor een lunch en rondleiding. Hoe stoer je Marcel Modde Scharendijke Omstanders bekeken de zoek tocht naar de twee duikers gis teren met argusogen. FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER -Bernd Roelink, Marine Ook al is het noodweer, automo bilisten mogen niet stilstaan op de vluchtstrook. Schuilen in een tunnel is dan helemaal uit den boze. Rolf Bosboom Vlake

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63