5 Koppige jurist niet snel van stuk gebracht Voormalig IMF-functionaris Carlo Cottarelli zal premier worden. Cottarelli gaf gistermiddag aan dat hij zeer snel een nieuwe regering wil vormen en dat er verkiezingen komen. Wanneer dat precies is, hangt af van de vertrouwensstem- ming in het parlement. Krijgt de regering geen vertrouwen van een meerderheid van het parlement, dan gaan de Italianen direct na de zomer al stemmen. Krijgen ze het vertrouwen wel, dan zijn de ver kiezingen begin 2019. Op het nippertje kreeg Italië niet de door Europa gevreesde populis tische regering van de Vijfsterren- beweging en Lega, de grote win naars bij de verkiezingen in maart. President Sergio Mattarella maakte gebruik van zijn grondwettelijke recht en hield zondag de benoe ming van Paolo Savona als minis ter van Financiën tegen. Savona (82) is een euroscepti sche econoom, die de euro 'een historische vergissing' noemde. Volgens Mattarella riskeerde Italië met zijn benoeming een vertrek uit de euro en werden alternatie ven die hij aandroeg door de par tijen afgewezen. „Ik heb er alles aan gedaan om deze regering mo gelijk te maken", zei Mattarella. De financiële markten reageer den vorige week al erg onrustig op de aanstaande regering. In hun re geerakkoord kondigden de par tijen aan vooral te gaan investeren en te willen afwijken van de strenge begrotingsregels van Eu ropa. De rente op de Italiaanse le ningen schoot omhoog. Mattarella gaf in zijn toespraak zondag aan dat hij moest denken aan de spaar gelden van de Italianen en dat de euro in gevaar zou komen. De actie van de president heeft Italië in twee kampen verdeeld. Een deel noemt Mattarella een held, omdat hij Italië heeft behoed voor een regering die land en de economie in gevaar zou brengen. Elet andere deel, in ieder geval de De volgende stem van de Italianen zal een stem voor of tegen de EU zijn 51 procent die voor een van de twee partijen heeft gestemd, zal het zien als de zoveelste ongewenste be moeienis van Brussel. De partijleiders hebben direct woedend gereageerd op de 'staats greep', zoals zij het noemen. Luigi Di Maio van de Vijfsterrenbewe ging merkte cynisch op dat 'stem men geen zin heeft, omdat het land eigenlijk wordt geregeerd door de financiële markten en de banken'. Hij wil dat er een proce dure komt om Mattarella af te zet ten. Matteo Salvini van de Lega eiste nieuwe verkiezingen. „We hebben keihard gewerkt voor een regering waar de belangen van de Italianen voorop staan. Maar ie mand, ik weet niet wie, heeft 'nee' gezegd! We zijn geen slaven. Italië is geen kolonie." Het is precies wat hun achterban wil horen. Volgens de populisti sche partijen bemoeit Europa zich te veel met Italië, leggen de strenge bezuinigingen de economie lam en staat Italië er alleen voor bij de aanpak van de migratiecrisis. De volgende stem die de Italia nen uitbrengen, zal meer dan ooit ook een stem voor of tegen Europa zijn. Naar verwachting zullen de Vijfsterrenbeweging en de Lega zich nog eurosceptischer gaan pro fileren. Ze zullen bij de verkiezin gen de actie van Mattarella uitbui ten. Omdat beide partijen het nog steeds goed doen in de peilingen, is het zeer de vraag of nieuwe ver kiezingen een andere uitslag ople veren. Een eurosceptische regering is dan onafwendbaar. dinsdag 29 mei 2018 President Sergio Mattarella besloot politicus te worden nadat zijn broer was gedood door de maffia, fotoap Italië compleet verdeeld na actie van president De Italianen gaan opnieuw naar de stembus. In de tussentijd krijgt Italië een tijdelijke techni sche regering. Eveline Rethmeier Rome Luigi Di Maio (Vijfsterrenbeweging) en de nieuwe premier Carlo Cottarelli. foto's ap.getty images Sergio Mattarella (75) lijkt een zachtaardige rechtsge leerde die veiliger is in de studeerkamer dan in de poli tieke arena. Maar de eerste Siciliaanse president van Italië heeft ook de reputatie koppig en hard te zijn. Hij was jurist, maar be sloot politicus te worden nadat de auto van zijn broer Piersanti - gouverneur van Si cilië - in 1980 werd doorzeefd door de maffia. Menig Italiaan kent de foto van Sergio Mat tarella met zijn stervende broer in zijn armen. Als politicus bestreed hij de maffia. Geen man dus die zich laat intimideren door de woe de-uitbarsting van Luigi Di Maio (31). De leider van de Vijfsterrenbeweging eist Mat- tarella's ontslag wegens diens 'ondemocratische' weigering Paolo Savona tot minister van Financiën te benoemen. De altijd naar links leunende Sergio Mattarella zat 25 jaar lang in de politiek, onder meer als minister van Onderwijs en van Defensie voordat hij na een aanvaring met een andere populist, Silvio Berlusconi, te rugkeerde naar de magistra tuur in 2011. Vier jaar later werd de weduwnaar en vader van drie kinderen naar voren geschoven als president.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5