Cirkelende lammergier heeft bekijks 'K voelen m'n viengers nog snèrken Een Dagje Wellness voor maar 5,95* Laatste kans! 8 Streektaal re. „Ja! daar gaat-ie!" Een luide stem klinkt op een veldje in het natuur gebied tussen Groot Valkenisse en Dishoek. Een wijzende hand, geklik van camera's en vooral heel vaak 'fantastisch! geweldig! kicken!' Iets over half elf's ochtends. Het land warmt snel op. Ergens vanuit de bosjes is de lammergier opgeste gen. In steeds hogere cirkels gaat het richting Westkapelle. Vroege badgasten zullen vreemd opgeke ken hebben „Hij is lekker aan het thermieken", mompelt een spotter achter zijn kijker. Na enkele minuten is de gier nog maar een stipje in de hemel boven Groot Valkenisse maar Marcel Klootwijk richt toch nog eens zijn kijker. „Mijn hart gaat nog op en neer", lacht hij. Zondag werd de enorme roofvo gel met een spanwijdte van drie meter boven de Walcherse kust ge signaleerd. In de beboste strook tussen Dishoek en Zoutelande koos het een plek om te overnachten. Lammergieren horen thuis in de Pyreneeën of de Alpen en cirkelen doorgaans niet boven strandhuisjes op zoek naar kadavers. De verdwaalde vogel trok flink bekijks van vogelspotters die van veel verder kwamen dan Middel burger Klootwijk. Op de duintop pen, in de polder, langs de akkers, overal stonden wel door kijkers tu rende mannen. Volgens Klootwijk is de gier een jong, verdwaald exemplaar. „Jong is hij wel, klein niet. Wanneer vogels gaan vliegen, hebben ze eigenlijk al een volwassen formaat. Deze heeft wel een spanwijdte van drie meter. Dus da's behoorlijk." Niet alleen de grootte maakt de lammergier bijzonder. Ook dat dit waarschijnlijk een wilde vogel is maakt het voor hem extra bijzon der. „In de Alpen zijn deze vogels uitgestorven en worden ze op nieuw geïntroduceerd. Die vogels worden gemerkt met kleuren of ringen en deze lijkt dat allemaal niet te hebben." Iaor 'n lekker buitje, da zou daorom glad gêên kwaod kunnen, 'öór," zegt de buur man as tie naor m'n vroegen èrpels staot te kieken. Want da mag gezeid wörren, die vroege èrpels die staon d'r schööne bie. 'Êêl schööne zelfs. Alli, da zeggen teminsten ménsen die d'r verstand van 'èn. Die offen 'êêl udder leven in d'èrpels 'èn gezeten. En dao rom durve kik dat udder nao te zeg gen, want anders zouen judder mes- schiens dienken, dank wat op m'n bost stao te slaon. Mao zö is 't glad nie. Die èrpels meugen gezien worren. Noe nog afwachten wat d'r an gaot 'angen. „Jao, da's altied maor afwachten", zegt de buurman, „mao dat gao best meevallen. Ze binnen goed opgekom- men en ze laogen a rap dichte. Zö moet dat gaon." Ik knikken maor 's. Jao, 't is afwachten, dienk 'k bie m'n eigen. Van 't voorjaor d'n 'of goed diepe gesput en flienk wat mis d'r in gebracht. En wurms dat 'r in zaoten. Wurms, da's altied 'n goed têêken. Dan ligt d'n 'of lucht. „Wien is dat toch?" vraogt de buur man an me as t'r 'n klein vintje van 'n jaor of tiene verbie riejt. Ik schudden m'n 'ööfd en zeggen: „Die joenge gas ten, die kèn je nie mêêr." Da's waor ook ee? En as ze dan nog wat groeien, dan moe je d'r maor 'n slag nao slaon. „Da vintje", gaot de buurman vèder, „die reej psede weke deu de straote mee 'n los spetterbord. 'n Lawaoi j oengen. En dochte hie, dat ie afstap pende? Bel nêê, die reej mao deu. Da's noe 's slecht voo je bannen." Ik knik ken en moen gliek dienken aan toen ik ook nog zo'n vintje was. Mee 'n wasknieper, een elestiek en 'n doosje van de boenwas, maokende wudder dan een soort motertje an ons voor wiel. Eigenlijk an de stange van 't spetterbord. Dat stikje wasknieper trommelde op dat leege döösje. Want die wasknieper wier opgelicht deu de spêêken. En dat gaf toch 'n geluid, joeng. Knetterend as de knalpot van een brommer. Alli, da dochten wud der. Nao schooltied vlogen me deu alle straoten van 't durp. Een lawaoi dat dat gaf. Soms wel mee tien, vuuftien joengers. 'n 'Êêle slierte van joenge gasten achter me kaore. 't Zwêêt op ons kop. En mao kieken nao beneejen. Goeng dat döösje schêêf, dan even mee je voet dat döösje goed zetten. Ja, dat prombeerende je toch. Want je mocht nie uut 't peleton lossen. Dat was 'n grööte blamaoge. Mao dat ge beurende toch 's... En ik weet 't nog goed, toen 'k bezig was dat döösje goed te zetten mee m'n voet dan 'k rechts in de goote van de straote terechte kwam en mee m'n 'and tegen de paole van 'n verkêêrs- bord vloog. Van drie viengers was 't vel d'r af. (Dat bord stoeng trouwens dichte bie de schoole. Weet je nog zo'n blauw rechthoekig bord mee 'n wit veld en daorop stoeng ook nog 'School')? Lange tied toen 'k der verbie kwam, most ik nog an m'n 'andje dienken. Vier daogen achter mekaore kon 'k glad nie schrieven op schoole. Op 'n los blaodje mochte kik toen de antwoorden van de sommen schrie ven. Mee potlood. An 'k d'r an dien ken, voele kik m'n viengers nog snèr ken. PZC ONLINE Ga naar pzc.nl/krantsparen S/ dinsdag 29 mei 2018 Voor vogelspotters was het gis teren te doen in Zeeland. Vanuit de verre omgeving kwamen ze naar Walcheren en omsingelden een bosje bij Groot Valkenisse waar ieder moment een lammer gier zou opstijgen. Guido van der Heijden Groot Valkenisse De lammergier boven Groot Valkenisse. Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. FACEBOOK De foto's en videobeelden van de wateroverlast maandagavond in 's-Gra- venpolder houden de ge moederen op Facebook flink bezig. „Jeeeetje, sterkte aan de mensen die er weer aan mogen beginnen om de rotzooi terug op te ruimen", schrijft Belinda van Dorst. „Peter, moet je kijken", re ageert Marije Schrijver. „Hadden wij echt geluk..." Elise Zijderveld zegt tegen Elien Eggebeen: „das wè een bitje vee water voe de plantjes En Linda De Blok zegt met een smiley tegen Sandra: „je had je zwembadje hele maal niet nodig." Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie Hoe werkt het? Ga naar pzc.nl/krantsparen Vul de activatiecode krantsparen in en klik verder Vul uw gegevens in en klik op bestellen U ontvangt uw persoonlijke spaarkaart per e-mail Print de spaarkaart en verzamel 4 originele zegels Deze staan wekelijks in de krant tot en met 2 juni 2018 Spaarkaart vol? Maak uw reservering voor slechts 5,95* op de website van het resort van uw keuze. Volg hiervoor de stappen op uw spaarkaart. U kunt kiezen uit de volgende wellnessresorts: ♦SpaPuur *SpaWell ^ELYjlUM ^SpacSense *VeluwseBron azwaluwhoeve ^Thermen Holiday ^Hezemeer ^SpaWeesp *Voor SpaSense en Hezemeer geldt een toeslag van 3,- p.p. v Reserveringen kunnen gemaakt worden tot en met 31 augustus 2018 o.b.v. beschikbaarheid. Bekijk de algemene voorwaarden op de website. n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40