Forse schade bij fruittelers door hagel 4 Noodweer treft opnieuw bewoners in 's-Gravenpolder „De hagel zat precies in de strook Ovezande- Nisse-'s-Gravenpolder-Kapelle. Daar zit heel veel fruitteelt en daar is zeker schade. Wij zijn zelf ook verhageld, niet met alle percelen, maar wel de huiskavel waar tien hectare ap pel staat. Ook is er wateroverlast." Naar de precieze omvang is het gissen. „Of het nou 20,50 of 70 procent schade is, kun je nog niet zeggen, maar het is in elk geval niet goed. Peer kan zelf nog wat herstellen, maar bij appel hangt het ervan af hoeveel vruchtjes je hebt. Dan kun je nog wat uitdunnen. Daar zit dus wel wat extra zorg aan." Van 't Westeinde probeert te redden wat er te redden valt. „We doen een rondje met de gewasbescher ming, om te proberen de wond jes wat af te dekken. Het is net als bij een mens die een wondje heeft. Daar doe je jodium op. Wij doen dat met een schim melmiddel." Hagelkanonnen hebben niet alles kunnen voorkomen. „Ze zullen nooit 100 procent risico afdekken. Tegen sommig na tuurgeweld is geen kruid gewassen, wat je ook doet. Dan helpt zelfs een hagelnet niet." Vorig jaar vernietigde late nachtvorst een derde van de appeloogst. „Nu hebben we dit", sombert Van 't Westeinde. „Op een ge geven moment denk je: waar doe je het nog voor? Een beetje ondernemers risico hoort erbij, maar dit is wel heel pijnlijk. Je bent er al drie maanden voor aan het zor gen en in een tijd van een half uur wordt het kapotgemaakt. Dat is het trieste." Het gevaar is nog niet gewe ken. Deze week wordt meer slecht weer voorspeld. „We ho pen dat we de komende dagen gespaard worden." In een tijd van een half uur wordt het kapotgemaakt Gewonde bij botsing met scootmobiel Opvarende onwel op rondvaartboot Jonge automobilist vlucht voor politie De laminaatvloer is verlo ren. „We zijn zondag uren bezig geweest om het water naar buiten te krijgen", zegt Cor-John. „Met vijf man. Maar het water op straat stond even hoog als op mijn erf. Het kon niet weg." Clarie vult aan: „Je kon er pootjebaden." Verschuure ge bruikte zijn groene rolcontainer en kunststof zandbak als opslagtank. Het water erin wordt nu wegge pompt door zijn schoonvader Wim Jacobusse. Nu kan het wel weer het riool in. Verschuure, Debets en andere buurtbewoners wijzen op de riole ring. Die zou verouderd zijn, en niet meer toereikend sinds het dorp ge groeid is. De gemeente Borsele on derschrijft dat echter niet, laat een woordvoerder weten. „Het riool is goed onderhouden. Er is jaar lijks onderhoud aan de kolken en het riolerings systeem. En in de stra ten wordt tien- tot twaalf keer per jaar ge veegd. Daarmee wordt ook voorkomen dat die kolken verstopt raken. De regenval van donderdag en zondag was zó hevig dat het water niet weg kon stromen. Onze bui tendienst gaat de komende twee weken extra rondes rijden met de kolkenzuiger. Zo zorgen ze er voor dat de kolken echt goed leeg zijn en we de overlast kunnen beperken." Een paar kilometer verder, op het bedrijventerrein bij Biezelinge, merkt Groothandel Sligro de gevol- sioneel bedrijf met een machine. Er stond twintig centimeter water in de gangpaden. Gelukkig staat alles op palets. Anders had ik nog een berg schade ook." De teamleiders hebben 's och tends het personeel geïnstrueerd: werk voorzichtig. Liever wat lang zamer en veilig. Dan maar een uurtje overwerken. Op zo'n natte vloer gaan de machines snel slinge ren, zegt Van Ruiten. „We hebben wel vaker wateroverlast gehad. Maar zo extreem heb ik het in die jaren dat ik hier loop niet gezien. Het water kwam uit de putten, niet van het dak. Ik heb filmpjes. Daarop spuit het water naar boven." Niet alleen binnen zorgde het water voor problemen. De kuilen waarin vrachtwagens achteruit rijden om goederen te lossen, waren ook vol gelopen. Een boer uit de buurt is te hulp geschoten. Hij pompt het wa ter in zijn giertank en loost het een eindje verder in de sloot. Van Rui ten: „Ik geloof dat ze deze week weer slecht weer afgeven. Je houdt je hart vast." Een gele tuinslang steekt maandag ochtend uit een deuropening aan de 's-Gravenstraat in 's-Gravenpol- der. Bewoner Chris Debets pro beert het water dat nog in de put achter de voordeur staat, weg te pompen. In zijn woonkamer staat dan wel geen water meer, maar de schade is goed te zien. Het parket komt omhoog. „Het water kwam van alle kanten naar binnen", zegt Debets. „Er was geen houden meer aan. Ik heb een paar meubels hoog en droog kunnen zetten, maar alles moet er nu uit. Opslaan, schilderen, de vloer vernieuwen." Hij zucht. „Vandaag zou eigenlijk een feeste lijke dag zijn. Ik ben jarig." Een paar huizen verder, aan de overkant, hebben Cor-John Ver schuure en zijn vrouw Clarie ook hun huisraad opgestapeld om het zo veel mogelijk droog te houden. gen van het noodweer ook. Vesti gingsdirecteur Richard van Ruiten werd om 21.15 uur thuis opgepiept. „Met eigen mensen zijn we gelijk begonnen om het droog te maken. We zagen al gelijk dat het letterlijk dweilen met de kraan open was. Sinds 04.00 uur rijdt er een profes- Vrouw opgepakt voor vernielen ruit dinsdag 29 mei 2018 Felle regenval probleem voor de 's-Gravenstraat Het noodweer van zondagavond betekent een flinke klap voor de fruitsector. Veel te lers hebben schade, zegt Rinus van 't Westeinde uit Nisse, bestuurder van fruit telersorganisatie NFO en landbouworgani satie ZLTO. Rolf Bosboom Nisse -Rinus van 't Westeinde, fruitteler PC HANSWEERT Een bestuurder van een scootmobiel is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een aanrijding op de Ka- naalweg in Hansweert. De scootmobiel botste om 16.20 uur ter hoogte van de Noordeweg met een auto. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht. De po litie onderzoekt de oorzaak van het ongeval. HANSWEERT De hulpdiensten zijn gister middag uitgerukt voor een opvarende van een rond vaartboot die medische hulp nodig had. De boot voer over het Schelde-Rijnkanaal rich ting Tholen en meerde af tegen de pijler van de brug aan de kant van Brabant. Om goed bij het water te komen met de ambulance moest een hek geopend worden. Maar de brandweer had daarvan geen sleutel. Daarom werd na ruim 40 mi nuten het hek opengeknipt. Ambulancepersoneel was ondertussen al te voet naar het slachtoffer gelopen. Het slachtoffer is uiteindelijk naar het ziekenhuis gebracht. SCHERPENISSE Een 19-jarige automobilist probeerde zondagnacht aan de politie te ontsnappen, nadat hij met zijn auto in de sloot was beland op de Poortvlietsedijk in Scherpe- nisse. Het lukte agenten uit eindelijk om de man aan te houden. Agenten zagen rond 00.40 uur een auto met hoge snelheid slingeren over de Poortvlietsedijk. Nadat de bestuurder in de sloot be landde, vluchtte hij een wei land in. De politie ging samen met een hond op zoek en trof de bestuurder na een half uur aan in een sloot. De bestuurder had viermaal te veel alcohol op. Zijn rijbewijs is ingevorderd. Daar gaan we weer, dachten de bewoners van de 's-Graven- straat in 's-Gravenpolder zon dagavond. Noodweer trof net als donderdag hun dorp, en nog meer hun straat: die ligt lager dan de omgeving. Het water stond centimeters hoog, en liep moeiteloos schuren en huiska mers binnen. Michiel Bouwman 's-Gravenpolder Het Sligro-distributiecentrum in Kapelle-Biezelinge kwam blank te staan, foto's mechteld jansen Vestigingsmanager Richard van Ruiten van het Sligro-distri butiecentrum in Ka- pelle. Kromgetrokken vloer aan de 's-Gravenstraat in 's-Gravenpol- der. ZIERIKZEE Een 26-jarige vrouw uit Brazilië is zondagavond in de Sint Domusstraat in Zierikzee aangehouden omdat ze een ruit zou heb ben vernield. Dat gebeurde na een conflict in de relati onele sfeer. De vrouw is overgebracht naar een po litiecel om gehoord te wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36