'Hoop op redding was al vervlogen' Eis: 6 jaar voor overval en inbraken 30 maanden cel geëist voor poging doodslag 3 wordt ingelicht over de plek en de omstandigheden waar het object zich bevindt. Dan weet die collega waar rekening mee moet worden gehouden en gaat hij enigszins voorbereid -met een bepaalde mindset- naar beneden. En dat scheelt. Wanneer je het lichaam als eerste aantreft, is dat altijd heel on prettig. Hoe ervaren, groot en stoer je ook bent; daar schrik je gewoon van. Daarom, met het oog op de ei gen veiligheid en het gevoel van de mens achter de duiker, kom je ge woon naar boven en laat je de daad werkelijke berging over aan num mer twee." De marineduikers zijn overigens wel dusdanig getraind dat ze bij een eerste confrontatie met een leven loos lichaam op vaak donkere diepte niet gelijk in paniek raken. Roelink: „In de opleiding krijg je te maken met diverse situaties waar je geen hand voor ogen ziet. Doet er zich iets voor, dan leer je handelen volgens automatische procedures om zelf weer veilig boven te komen. Die handelingen zijn voldoende in gesleten." De Grevelingen geldt als relatief veilig duikgebied, zonder stromin gen en grillige bodemstructuur, al dus voorzitter Margriet van Schel ven en instructeur Joost Verkerke van Scaldis. De Schouwse duikver- eniging geeft al veertig jaar de prak tijkopleiding in het meer, bij Drei- schor. De omstandigheden tot de eerste tien meter zijn over het alge meen redelijk, met enkele meters zicht. Dieper wordt het al snel don ker en zorgt een dikke laag slib op de bodem bij beroering door de vinnen voor een veelal ondoorzich tige stofwolk, te vergelijken met het rijden in dichte mist met groot licht aan. De Serpent ligt op een helling tussen de 19 en 29 meter diep. Op en in het betonnen wrak ligt veel zand. De twee duikers waren zater dag aan het duiken bij scheeps wrak Le Serpent net buiten de haven van Scharendijke. Ze hadden rond 17.15 uur tegen duikinstructeur Henk van le ien van Duikcentrum De Rab belaar gezegd dat ze gingen duiken en gaven hun autosleu tels af Om 20.00 uur zag Van Ielens zoon Sean dat de sleutel nog altijd niet opgehaald was. Omdat de gemiddelde duur van een duik varieert van drie kwartier tot anderhalf uur, werd de politie gealarmeerd. Nog altijd bestond de kans dat de duikers hun plannen veran derd hadden en op een terras waren gaan zitten om een biertje te drinken. Daarom werd nog tot 22.45 uur ge wacht met de zoekactie. Vol gens instructeur Van leien was om 20.00 uur al duidelijk dat redding er voor de twee dui kers niet in zou zitten. „Het zou gaan om een bergingsac tie. Vandaar dat de politie kon wachten met zoeken." Zaterdag werden bij de zoekactie helikopters ingezet van kustwacht en politie, en boten van de KNRM. Omdat de hulpdiensten ervan uitgin gen dat de duikers bij Le Ser pent naar beneden waren ge gaan, konden geen duikers in gezet worden van politie en brandweer. Die mogen maxi maal vijftien meter duiken, Le Serpent ligt op twintig tot vijf entwintig meter diep. Zondag werd verder ge zocht. Daarbij werden marine duikers ingezet. Omstreeks 13.00 uur arriveerde het mari neduikvaartuig Hydra, dat met sonar het water afzocht. Die avond werd het eerste stoffe lijk overschot gevonden, gist- teren de tweede duiker, een 48-jarige man uit Zoetermeer. Het verhaal dat I. de rechters ver telde was dat een van de medebe woners een ongepaste opmerking over zijn vriendin maakte. Daar ontstond onenigheid over, werd gesust, maar het bleef broeien bin nen de groep arbeidsimigranten. I.met vijftien biertjes op, wilde wat eten, liep naar zijn kast en be gon worst te snijden. Achter hem hoorde hij dat ze hem met z'n allen wilden aanvallen. Om zich te ver dedigen pakte hij een mesje en stak daarmee een van zijn aanvallers in diens arm, nek en rug. Een ander kreeg een kopstoot, een derde een flinke trap en een vrouw kreeg de deksel van de vuilnisbak tegen haar hoofd. Volgens de slachtoffers was het anders gegaan: I. was de hele avond aan het provoceren en was zonder enige aanleiding begonnen met slaan, steken en schoppen. Uitspraak 11 juni. Eén inbraak op 25 augustus 2016 erkende hij overigens wel, maar daar werd hij bijna op heterdaad betrapt. Een inbraak in Philippine bij café De Zwaan? Daar had hij niets mee te maken. Hoe zijn bloed achter de tapkast was geko men wist hij niet en verder beriep hij zich op zijn zwijgrecht. Officier van justitie Marieke Fi- merius legde met name de nadruk op de woningoverval op 14 juli vo rig jaar. Een woonhuis boven een winkel, waarvan de eigenares mo gelijk de sleutel van de achterdeur in het slot had laten zitten, waar door twee 'donkere mannen' die nacht konden binnendringen. Een oudere vrouw, familie van de eige nares, lag op de bank te slapen en werd wakker toen iemand pro beerde tape op haar mond te plak ken. Ze werd met een mes be dreigd en moest vertellen waar de U jaagde een oma achtige dame de stuipen op het lijf kluis was. Toen de echtgenoot op het gestommel afkwam en de twee inbrekers ontwaarde, namen ze de benen met een buit van hooguit tweehonderd euro. Officier van justitie Fimerius haalde fel uit naar de ontkennende De P. „Een oudere dame. Een oma achtige oude dame van 66 jaar. Die jaagt u de stuipen op het lijf, en die berooft u omdat u zelf geld nodig heeft!" Dat De P. de dader was stond dan ook voor haar vast. Er was een stukje van een latex hand schoen op de bank gevonden waarop het DNA van De P. werd aangetroffen. Daarnaast zou hij op camerabeelden zijn herkend, ter wijl hij beweerde die avond/nacht bij zijn vriendin te zijn geweest. Inmiddels woont De P. niet meer in Zeeland. Uitspraak 11 juni. dinsdag 29 mei 2018 ook bent, daar schrik je van Marineduikvaartuig Hydra was zondag aanwezig bij de zoektocht naar de vermiste duikers. Volgens duikinstructeur Henk van leien was zaterdag om 20.00 uur al duidelijk dat redding er voor de twee ver miste duikers niet in zou zit ten. „Het zou gaan om een bergingsactie." Ondine van der Vleuten Scharendijke Tegen de 21-jarige S. I. uit Ril land is gisteren voor de recht bank in Middelburg een celstraf geëist van dertig maanden. I. moest zich verantwoorden voor poging doodslag en enkele mishandelingen, die in de och tend van 19 november vorig jaar in een hotel in Rilland plaatsvon den. Ad Roos Middelburg Het was gisteren goed schrik ken in de Middelburgse recht bank voor de 25-jarige Terneu- zenaar B. de P. Zes jaar cel voor iets wat-ie (volgens hem) niet had gedaan: een woningoverval en enkele inbraken. Ad Roos Middelburg -Marieke Fimerius, OM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35