25 De beste tijd om te stoppen w MEERDERE KANSEN voeding geven. Jasper Been: „Terwijl borstvoeding meestal goed is, moeten rokers zich be wust zijn van de gevaren." Effect op het kind Hersenen Kinderen van rokers raken zelf sneller ver slaafd. Dat komt om dat de nicotine receptoren stimuleert in de hersenen van de foetus. Bij de geboorte is het al gewend aan de stof. Uit onder zoek blijkt zo'n kind later ge voeliger is voor verslaving. Sigarettenrook beïnvloedt ook de hersenontwikke- ling. De nicotine tast de ontplooiing van het zenuwstelsel en de hersenstam aan. Mogelijk speelt dit een rol bij wie gendood: kinderen van rokers lopen 20 tot 30 procent meer risico. Daarnaast hebben zij een verhoogde kans op adhd. Van der Houwen van de Taskforce Rookvrije Start: „Dat is nog maar het topje van de ijsberg, er zijn ongetwijfeld meer effecten die we niet kennen. De hersenen van een kind ontwikkelen zich onder allerlei invloeden heel snel tijdens het derde trimester en het eerste jaar na de geboorte. Het zou vreemd zijn om te den ken dat de stoffen in sigaretten rook daarbij geen rol spelen." Navelstreng Een foetus krijgt zuurstof via het bloed van de moeder. Als zij rookt, bindt de koolstofmon- oxide uit de verbranding zich aan het eiwit dat voor vervoer van de zuurstof zorgt, de hemo globine. Een nieuw leven krijgt daardoor minder zuurstof en kan zich minder goed ontwikkelen. Een rokerskind weegt bij de ge boorte gemiddeld 150 tot 200 gram minder dan andere baby's. Longen Teer en nicotine verhogen het risico op astma en een slechtere longfunctie. Kinderarts Been: „De longen groeien door zich te vertakken als een boom. Bij ex perimenten op proefdieren zien we dat nicotine zorgt voor min der vertakkingen, stuggere lon gen en gevoeligere luchtwegen. Bij mensen geeft dat astma." Geboortedefecten Wanneer de koolstofmonoxide de zuurstof uit het bloed ver dringt, kunnen geboortedefec ten ontstaan. Van der Houwen: „Er is een duidelijk verband met een open gehemelte en er be staat een aannemelijk verband met een klompvoet. Als de moe der rookt, loopt haar kind 28 pro cent meer kans op deze aandoe ningen. Misschien niet drama tisch, maar wel het zoveelste ver hoogde risico." Ook de zware metalen in de tabaksrook spelen mogelijk een rol. Uit dierenproe- ven blijkt dat ook de paks (poly cyclische aromatische koolwa terstoffen waaraan kankerver wekkende eigenschappen wor den toegedicht) een oorzaak kunnen zijn. Vruchtbaarheid Paft moeder door dan zet ze ook de vruchtbaarheid van haar kind op het spel. De nicotine zorgt bij meisjes voor kortere menstrua- tiecycli waardoor ze eerder in de overgang komen. Uit onderzoek op dieren blijkt dat teer het aan tal ei- en spermacellen vermin dert. Buik Een rokerskind wordt ook opge zadeld met een verhoogde kans op overgewicht en diabetes. Het kan zijn dat het aankomt door de nicotine-ontwenning, maar het kan ook komen door een veran derde hormoonspiegel. Zelfs de nakomelingen met onderge wicht zijn er gevoeliger voor. Weinig zin in seks na de bevalling Er gaat zoveel aandacht naar de baby dat je man zich buitengesloten kan voelen Een pil of spray tegen hooikoorts? dinsdag 29 mei 2018 GO Het beste mo ment om te stop pen ligt maanden voor de concep tie. Clasien van der Houwen: „Het lukt bijna nie mand om in één keer van roken af te komen. Begin ruimschoots vóór de zwanger schap, dat geeft meer rust en de ruimte om het een tweede of derde keer te proberen. Het ri sico op een miskraam of een buitenbaar- moederlijke zwanger schap verhoogt al in de eerste weken, misschien zelfs wel daarvoor." Zelfs als het niet lukt de laatste peuk uit te drukken, hoefje niet op te geven: „Ook stoppen in de negen maanden is de moeite waard. Wie roken in het eerste half jaar afzweert voorkomt groten deels het risico op een vroeggeboorte of een groeistoornis. Stop je vóór het derde semester dan stop je voor de peri ode waarin het brein van je kindje zich enorm ontwikkelt." TRIK© Na de bevalling is mijn libido gezakt tot het vriespunt. Ik wil mijn man niet teleurstellen, wat kan ik doen? Een kind krijgen is een zware inspanning voor je lichaam waar je min stens een jaar voor nodig hebt om van te herstellen. Het contact met jouw baby en het geven van borstvoeding zorgen voor hoge hoe veelheden oxytocine (het hechtings- en knuf felhormoon). En dat hor moon remt juist lustge voelens. Dat je weinig verlangen voelt naar seksualiteit is volkomen normaal. Ik denk dat jouw man begrijpt dat jullie seksle ven op dit moment an ders zal zijn. Waar hij onbewust last van kan hebben is dat er zoveel liefde en aandacht naar de baby gaat dat hij zich buitengesloten voelt. En dat probeert hij te voor komen door seks te vra gen. Zijn manier om te vragen naar contact en verbinding. Zorg er dus voor dat jullie voldoende aandacht aan elkaar geven. Emotionele ver binding via praten over wat je ervaart in deze nieuwe situatie en in tieme verbinding door knuffelen, strelen, mas sages en als je dat wilt het bevredigen van el kaar. Spreek af dat pe netratie niet het doel is van dit samen zijn zodat jij je kunt ontspannen. Carla Rutgers —Carla Rutgers Werken tabletten beter dan een neus- spray of oogdruppels tegen mijn hooi koortsklachten? Dat hangt af van de klachten. De tabletten (met antihistaminica) werken over het alge meen tegen alle soorten klachten en er zijn wel 21 soorten. Het nadeel kan zijn dat u er suf van wordt en dat het 'pas' binnen enkele uren werkt. De neussprays en oog druppels (ook met anti histaminica) met een lo kaal effect (neus en ogen) veroorzaken over het algemeen geen suf heid en werken binnen een kwartier. Bij de neussprays is wel kans op een neusbloeding. Mochten deze behande lingen niet werken tegen neusklachten dan zou een neusspray met een ontstekingsremmer (een zogenaamde corti- costeroïd) kunnen hel pen die gemiddeld na vier dagen begint te werken en die u min stens vier weken achter elkaar moet gebruiken. Sommigen hebben ner gens baat bij. Voor hen kan desensibilisatie een uitkomst zijn: u wordt ongevoelig gemaakt tegen pollen. Dit ge beurt met injecties of tabletten en altijd buiten het pollenseizoen. Houd er wel rekening mee dat de behandeling meestal drie tot vijf jaar behelst. —Rutger Verhoeff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25