HART S ZIEL Behulpzaam w Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra behulpzame naar de koffieka mer, zonder de jongeren meegebrachte Rookschade Nog steeds rookt 1 op de 10 Nederlandse vrouwen door tijdens de zwangerschap. Wat doet een sigaret met het lichaam van moeder en kind? Lezers reageerden massaal op René Diekstra's oproep verhalen te sturen over elegant jongerengedrag. De afgelopen weken werd mijn stemming vrijwel dagelijks opgepept. Het thera peutische effect van de ruim honderd lezersverhalen over elegant-behulpzame jongeren na mijn oproep daartoe, was groot. Sommige verhalen spreken vooral door hun eenvoud. Zoals deze: „Vorige week in de super markt stootte ik met mijn tas tegen de cherryto maatjes. Bakjes open op de grond. Ik had al niet zo'n leuke dag, dacht: dat kan er ook nog wel bij. Ik bukte en begon te rapen. Ineens was daar een meisje van een jaar of 12, die begon te helpen. Zwijgzaam, volgens mij kwam ze uit een ander land. We glimlachten naar elkaar. Toen we klaar waren, liep ze weer weg. Een engeltje dat even langs kwam. Zij maakte m'n dag." Of deze, van een vmbo-leraar: „Ik ben on langs aan mijn knie geopereerd en was weken uit de roulatie.Terug voor de klas wilde ik snel weer het programma oppakken, want ik heb examenklassen. Tijdens mijn praatje over het te verwachten programma zat een jongen, een kleine boevenkop, met zijn hand omhoog. Ik wuifde zijn hand weg en zei: 'Ik maak even mijn verhaal af, dan mag je vragen stel len.' Maar hij bleef maar met zijn hand omhoog zitten. Lichtelijk verstoord Wat mij betreft vroeg ik: 'Wat is er brengt de krant elke daQ een weten hoe het met dag. Ik ben op weg krukken. Dat vind ik zo gehandicapt, dat wil ik niet. Twee meisjes uit de vierde komen mij tegemoet. T-shirt en dansende paardenstaarten. 'Meneer, u moet wel uw krukken gebruiken, anders overbelast u uw knie. We gaan ze wel even halen'. Ik raak nu nog ontroerd." Ik heb hier niet de ruimte om langere, soms levensreddende voorbeelden voldoende weer te geven. Zoals: een 16-jarig meisje fietst in het donker naar huis, ziet een man liggen, onder het bloed. Ze stopt, roept per telefoon hulp in en wacht tot die komt. Ik heb gelukkig wél de ruimte te bepleiten dat de krant voort aan in een kadertje op de voorpagina dagelijks zo'n voorbeeld van elegant-behulpzaam gedrag afdrukt. Daar hebben wij qua stemming en gedrag jegens elkaar het no dige profijt van. En de krant kan vaker goed nieuws brengen. Vrouwen die roken tijdens de zwanger schap doen dat niet omdat ze slechte moeders zijn, zegt onderzoeker Linda Springvloet van het Trimbos Instituut. „Stoppen is lastig en geeft ontwenningsverschijnselen. Volhouden is niet gemakkelijk." Toch ziet ze het liefst dat een aan komende moeder en haar partner al maanden voor een kind is verwekt de tabak afzweren. Datzelfde willen kinderarts Jasper Been van het Eras mus MC en gynaecoloog Clasien van der Houwen, voorzitter van de Taskforce Rookvrije Start. Dit zijn volgens hen de gevolgen van roken op een zwangerschap: Effect op de moeder Met name laagopgeleide, zwangere GIFSTOFFEN vrouwen roken door, zo blijkt uit on derzoek. Springvloet: „De zwanger schappen zijn vaker niet gepland. Daardoor kunnen de moeders zich minder goed voorbereiden. Een kind krijgen, kan financiële moeilijkheden veroorzaken, maar ook problemen in de werk- of thuissituatie." En dat geeft reden voor meer stress. Baarmoeder Blijven roken geeft meer risico op complicaties, zoals een miskraam of een buitenbaarmoederlijke zwanger schap, waarbij de eicel zich ergens anders nestelt dan in de baarmoeder. Clasien van der Houwen: „Rokende vrouwen lopen waarschijnlijk 43 pro cent meer risico op een miskraam en 80 procent meer risico op een buiten baarmoederlijke zwangerschap. Ik zie dat als substantiële verschillen met niet-roken." Bovendien hebben rokers twee keer zoveel kans dat de vliezen van de vruchtwaterzak om de baby vroegtijdig breken. Placenta De placenta geeft voedingsstoffen en zuurstof aan de foetus door. Stoffen in de tabak kunnen de moederkoek passeren en afwijkingen veroor- A zaken. Daardoor is er tot drie keer meer kans op een voorlig- gende placenta, een groeiafwij - king waarbij dit orgaan de baarmoederhals blokkeert en een natuurlijke bevalling on mogelijk maakt. De placenta kan ook te vroeg loslaten, waardoor de foetus geen voe ding meer krijgt. Alleen als dit aan het einde van de zwangerschap gebeurt kan het kind nog met een keizer- snede worden gered. Een ander 9 gevaar is dat nicotine de bloed- vaten in de placenta vernauwt. Daardoor komen minder bouw en voedselstoffen bij het kindje te recht. Van der Houwen: „Tijdens de zwangerschap heeft de baby steeds meer nodig. Als de baarmoeder dat niet meer bolwerkt omdat er onvol doende voeding door de placenta heenkomt, begint het lichaam te vroeg aan de bevalling." Niet ieder kind overleeft dit. - L. Uit die cirkel van angstvoor de angst komen Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. Borstvoeding Via het bloed komt nico tine in de moedermelk terecht. Dat irriteert de darmen van de baby en wekt het stress op. In de praktijk blijkt dat rokers meestal korter borst- dinsdag 29 mei 2018 GO X/nnrhPPlH van gaat.'Diezelfde Reageren? rene.diekstra@ persgroep.nl Zo rookt je baby met je mee Samuel Bom In een sigaret zitten honderden stoffen, waarvan minstens vier (groepen) zeer schadelijk zijn. De verslavende stof nico tine bereikt binnen zeven seconde de hersenen. Verder bevat een sigaret poly-aromatische koolwatersoffen, de verbrandingsrestanten van koolstof, ook wel teer genoemd, zware metalen zoals cad mium, lood en kwik en koolstofmonoxide, een bijproduct van ver branding dat zeer gif tig is. Sommige stof fen maken en houden consumenten ver slaafd aan tabak. Ik heb een paniekaanval gehad en nu blijf ik bang, hoe werkt dat? Het lastige van angst is dat het een vicieuze cirkel heeft. De gevoelens van angst, de licha melijke sensaties (hartkloppin gen, zweten, trillen, hoge ademhaling), de gedachten (ik val flauw, het komt nooit meer goed) en hoe je erop reageert (wegrennen, stilvallen) houden elkaar in stand. Je ontwikkelt daarmee angst voor de angst en zo heeft het je in de tang. Soms komt er nog frustratie over de angst en dan graaf je jezelf nog dieper in. Om uit die cirkel te komen is het van belang hem te door breken. Meestal lukt dat niet alleen en heb je een psycho loog nodig. In een tempo dat bij je past leer je gedachten en gedrag te zien voor wat ze zijn (jij bent niet de angst, je hebt angstige gevoelens), te accep teren wat niet te veranderen is en te veranderen wat realis tisch is. —Ellen Huljsmans Psycholoog Ellen Huijsmans, solvo.nl Coach seksualiteit Carla Rutgers, solvo.nl Huisarts Rutger Verhoeff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24