20 Dagboek van nummer 2 gaat van toerist in Jeruzalem naar denken aan de Tour Van Jeruzalem tot Rome zagen we Tom Dumoulin als toerist, winnaar, ontspannen klassementsrenner, uitgeput hoopje mens, tot trotse nummer 2 bij de prijsuitreiking in Rome. Drie weken lang volgde deze krant zijn spoor. Hier zijn dagboek. Tom Dumoulin is na een vliegreis naar Israël net aangekomen bij het Mount Zion Hotel in Jeruzalem. Het avondeten laat nog even op zich wachten, dus pakt Dumoulin de fiets en rijdt de oude binnen stad in. „Mensen dachten: wat doet die gast? Het was hartstikke druk en ik heb stukjes moeten lo pen. Ik heb echt als een toerist door het stadje gelopen. Als je er toch een keer bent, wil ik een klein beetje de sfeer proeven." Privacy is wielrenners niet gege ven in Israël. Voor de start zit Du moulin opgesloten in een bestel busje. Maar daar rijdt hij zich met een perfecte tijdrit op dag 1 in de roze trui. Na de plichtplegingen komt Dumoulin even na zes uur het poepchique hotel Waldorf As- toria binnen op de fiets. De sabbat, de joodse rustdag, is net aangebro ken. De orthodoxe joden in het hotel weten niet wat hen over komt. Dumoulin verblikt of ver bloost niet. Op een vliegveld in de Negev- woestijn wordt Dumoulin flink ondervraagd. De Israëlische dou aniers hebben geen flauw benul dat ze de titelverdediger van de Giro en tevens de winnaar van de openingstijdrit voor zich hebben. „Wat deed u de afgelopen dagen in Jeruzalem?" Als Dumoulin 's ochtends de bus uitstapt om de startlij st te tekenen in het amfitheater van Catania, wordt hij omsingeld door enthou siaste Italianen. Een lang, warm applaus volgt. De Giro is thuis en II Bello is meer dan welkom. „Ik ben blij hier te zijn", zegt Dumoulin, een groot liefhebber van Italië. De eerste bergetappe een dag eer der op de flanken van de vulkaan Etna is Dumoulin niet meegeval len. Chaves, Yates, Pinot, Bennett, Pozzovivo, Lopez en Carapaz wa ren een stuk explosiever dan hij. Hij werd achtste. „Ik zal misschien wel beter moeten klimmen dan ooit", zegt de 27-jarige Nederlan der, zonder in paniek te raken. „Ik heb er vertrouwen in dat dat kan. Maar misschien lukt het ook niet, dan is vorig jaar mijn topniveau gebleken." Het is de laatste vraag bij de pers conferentie op de rustdag in Citta Sant'Angelo: is het Tom Dümoulin of Tom Dumoulin? Met andere woorden: waar ligt de klemtoon? Dumoulin moet hard lachen. „Het is een aanhoudende familievete bij ons thuis. Want ik zeg altijd Du moulin, op z'n Frans. Logisch, toch? Nou, daar is mijn moeder het niet mee eens. Zij is er van over tuigd dat de klemtoon op de eerste lettergreep ligt." Bovenop de Etna en de Gran Sasso moest Tom Dumoulin nog uitleg geven, nadat hij duidelijk had ge merkt dat er een aantal renners beter klom. Nu is Simon Yates hem weer de baas. Maar het mee slepende machtsspel tussen de rozetruidrager en Dumoulin op de met kasseien belegde muur van Osimo geeft hem, Sunweb en heel Nederland weer hoop. Uitpuffend, na de elfde etappe: „Zo dicht heb ik nog niet bij hem gezeten." Foeterend komt hij bij zijn bus, in clusief wegwerpgebaar. Met drif tige, lange passen stuift Dumoulin de trap op naar binnen. Vijf mi nuutjes later meldt hij zich weer buiten. De regen komt nog altijd met bakken uit de hemel in Imola, en het weer heeft de rit richting het autocircuit van Imola stressvol gemaakt. „Ik heb echt met angst op de fiets gezeten, het was zó ge vaarlijk", verklaart Dumoulin. „Het is misschien maar goed dat jullie nu met mij praten en niet net, want net zat ik er nog even helemaal in." Voor het eerst in zijn leven heeft Dumoulin de gevreesde Zoncolan beklommen. Na een korte afdaling staat de internationale pers al op hem te wachten, maar de Limbur ger besluit even een moment voor zichzelf te pakken na zijn finish als vijfde. Zonder enige haast eet hij zijn broodje kipfilet met plakjes komkommer en tomaat op. Voor dat de camera's gaan draaien, laat hij het journaille zijn tanden zien. „Zit er iets tussen?" Halverwege de etappe moet Du moulin - op dat moment tweede in het klassement - even gedacht hebben dat een tweede Giro-zege aanstaande was, aangezien rozet ruidrager Yates al snel breekt. Maar ook Dumoulin blijkt niet opge wassen tegen het geweld van Chris Froome, die met een solo van 80 kilometer de macht in de Giro overneemt. Nadat hij met een skilift naar de teambus is gebracht, beschrijft Dumoulin de etappe. „Een verschrikkelijke dag. De eer ste tweeënhalve weekwas de ene Brit te goed, nu is de andere Brit te goed." „Niet doen, Tom. Niet doen." Sam Oomen, 22 jaar en al drie weken de meesterknecht van Dumoulin, probeert zijn kopman nog op an dere gedachten te brengen. Maar Dumoulin weet waarmee hij bezig is. De strijd met Froome heeft hij na vier vergeefse aanvallen verlo ren en nu gaat hij Oomen terugbe talen. „Want die heeft drie weken voor mij zijn ballen eraf gedraaid." Hij wil zijn jonge ploeggenoot nog een plekje op laten schuiven in het klassement en maakt tempo. Het lukt niet, Oomen wordt negende in Rome. Maar hij zegt wat ieder een heeft kunnen zien: „Tom heeft een groot hart." De laatste rit moet nog gereden worden, maar na een helletocht van drie weken weet Dumoulin dat het klassement bepaald is. Voorzichtig kan hij weer aan de toekomst denken. Dus dient zich automatisch de vraag aan: rijdt hij dit jaar ook de Tour? „Ik moet er nu nog even niet aan denken. Ik neem de komende twee weken rust en hak dan de knoop door. Maar: op dit moment wil ik de Tour rijden." Voer voor een nieuw dagboek, dat begint op 7 juli in Noirmou- tier-en-L'ïle in de Franse Vendée. dinsdag 29 mei 2018 GO Herbeleef de Giro van Tom Dumoulin Tekst: Pim Bijl en Daan Hakkenberg Donderdag 3 mei, Jeruzalem Vrijdag 4 mei, Jeruzalem Maandag 7 mei, Negev-woestijn Dinsdag 8 mei, Catania Vrijdag 11 mei, Praia a Mare Maandag 14 mei, Citta Sant'- Angelo Woensdag 16 mei, Osimo Donderdag 17 mei, Imola Zaterdag 19 mei, Zoncolan Vrijdag 25 mei, Bardonecchia Zaterdag 26 mei, Cervinia Zondag 27 mei, Rome JERUZALEM Als 'toerist' in Jeruzalem, om voor het begin van de Giro nog wat sfeer te proeven, fotoanp BARDONECCHIA Daar gaat de roze trui: Chris Froome rijdt weg, 80 kilometer voor de meet. foto cor vos foto photo news rappe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20