RHODE 1SL ©NDERNEMER VAN BIJNA FAILLIET NAAR 12 MILJOEN OMZET 'Er zit vaak plastic aan de vin van mijn surfplank' Achtergrond in logistiek Waarom werd ABN Amro Participaties midden vorig jaar eigenaar? Olympisch kampioen windsurfen Dorian van Rijsselberghe en adviseur waterbeheer Bo Schreur gingen tijdens de Volvo Ocean Race-tussenstop in Newport in gesprek met ruim 2.500jongeren. Deze brainstorm krijgt een vervolg, want de scholen in Newport adopteren nu het educatieprogramma Proef de Zee. Door Timo van de Kasteele In Proef de Zee leren kinderen uit het basisonderwijs dat voldoende, schoon, veilig water niet vanzelf sprekend is. Jongeren die nog een beroep moeten kiezen, komen in aanraking met de veelzijdigheid van water en techniek. De Topsector Water ziet kansen om zo mensen wereldwijd waterbewust te maken. Met Nederland als expertisecentrum. Bo (23) en Dorian (29) zijn twee van de dertig topsporters en studenten Water management die aandacht vragen voor de gevolgen van klimaatveranderingen. Dat doen ze onder de vlag van de Dutch Wavemakers, een programma van de stichting ZSL in samenwerking met de ministeries van Infrastructuur en Water staat en Buitenlandse Zaken. Met een bericht op social media bereiken Bo en Dorian samen met hun mede ambassadeurs ruim 300.000 jongeren. Tijdens grote watersportevenementen, zoals de Volvo Ocean Race, WK's, EK's en de Olympische Spelen, gaan ze spelenderwijs in gesprek met jongeren. Zoals in Newport. De reden dat Dorian dat doet is de plastic soep in de ocea nen. „Tijdens surfwedstrijden zit er vaak plastic aan de vin van mijn plank. Dat zetje aan het denken." Plastic in zee heeft gevolgen voor mens en dier. Bo, oud-student Watermanagement aan de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen en Middelburg, onderzoekt de gevolgen van klimaatveranderingen. Als watermanager gaat zij aan de slag met uitdagingen als droogte en over stromingen. Verder ontwikkelt zij bijvoorbeeld natuurlijke dijken die sterk genoeg zijn om overstroming te voorkomen. De Topsector Water voorziet in de toe komst een tekort aan menskracht om alle wateruitdagingen waar de wereld voor staat aan te kunnen. Daar willen we jongeren bewust van maken, zegt Dorian. „We geven gastlessen door het land om de jeugd warm te maken voor een opleiding in watermanagement." Dat kan in Zeeland. Bo: „Wat is er nu beter dan een studie Watermanagement doen midden in de zuidwestelijke Delta. Een gebied dat leeft met water. Je studeert dus midden in de praktijk. Deze opleiding kent twee afstudeerrich tingen. Naast Aquatische Ecotechnologie kun je je ook specialiseren in Delta Management. Op het gebied van water kun je er ook terecht voor de opleiding Civiele Techniek. Daarnaast wordt komend schooljaar gestart met de nieuwe minor Offshore Renewable Energy en start in 2019 de master River Delta Development." O Werkkapitaal kost geld. Wat zijn de mogelijk heden om de kosten hiervan te drukken? Als ondernemer heb je uiteraard geld nodig om de periode te kunnen over bruggen tussen het leveren van je product of dienst en het moment dat je factuur wordt voldaan. Maar als je afnemers meteen zouden betalen, zou je met veel minder werkkapitaal toe kunnen. Uitgaande van een gemid delde betalingstermijn van veertig dagen, scheelt dat 10 tot 12 procent. Betalingstermijnen van dertig dagen zijn in Neder land de norm. Vorig jaar is een wet aangenomen die de termijn maximeert op zestig dagen. Dat heeft z'n effect gehad. Vorig jaar bleek de gemiddelde beta lingstermijn 40,5 dag te bedragen, een halve dag korter dan het jaar ervoor. Derde partij Om je werkkapitaal zo laag mogelijk te houden, moet je dus snel factureren en contact opnemen met je klant als de betalingster mijn wordt overschreden. Een andere mogelijkheid is gebruik maken van factoring, waarbij een derde partij meteen jouw vordering op je afnemer overneemt. Dat gebeurde vroeger alleen bij grote bedragen en vaak ook bij klanten die niet snel over de brug kwamen, maar tegenwoordig kan het al bij kleine, probleemloze facturen. Nieuwe aanbieders als Voldaan, InvoiceFinance, Debiteurenbeurs, Boozt24 en NewlO hebben zich op die markt begeven. Waar de kosten van facto ring vroeger konden oplo pen tot 40 procent van het factuurbedrag, is dat door de veranderende markt flink gedaald. De nieuwkomers vragen slechts 4 tot 6 procent van het factuurbedrag. Factoring is vooral interes sant als je vermogen veel kleiner is dan je omzet, maar ook als je tijdelijk financiële problemen hebt. Kredietwaardigheid Factorbedrijven kijken immers alleen naar het betaalgedrag en de krediet waardigheid van jouw klanten. Sinds kort zijn er ook financiers die je een voorschot geven op de pin betalingen in je bedrijf. Dat is vooral handig voor winkeliers en horecaonder nemers. Omdat financiers precies kunnen zien hoeveel geld jij dagelijks via je pinautomaat ont vangt, kan een bedrijf als Pinvoorschot inschatten wat ze jou op basis daar van kunnen voorschieten. Natuurlijk kun je gebruik maken van traditionele instrumenten als een tijdelijke lening of reke ning-courantkrediet bij je vaste bank, maar er is tegenwoordig veel meer mogelijk om je werkkapi taal te vergroten. O Toen Jacques van de Kerkhof, die zijn geld had verdiend in de logistiek, het bedrijf net voor een faillissement wegsleurde, investeerde hij in tech nici om het product naar een hoog niveau te tillen en een fatsoenlijke productie-omgeving. Wat ook meewerkte was dat van concurrent KessTech technicus Mario Müller het bedrijf versterkte. Hij is nu net als Selen aandeelhouder. „Toen Van de Kerkhof het bedrijf overnam bestond het uit twee mensen. Nu gaan we richting 80 man wereldwijd. Hij zag de potentie van bedrijf en product." Door het resultaat van de investeringen staat de thema: watermanagement g I k A deondernemer.nl Dutch Wavemakers maken het verschil Investeerder Jacques van de Kerkhof sleepte The Jekill and Hyde Company in 2008/2009 voor de poort van de hel weg. Krap 10 jaar later is de groeibriljant gekocht door ABN Amro Participaties. Sjak Selen drukt subtiel op een knop op het stuur. Dan klinkt de Harley-Davidson zoals een Harley dient te klinken; als een beest, een monster. De chief supply officer en aandeelhouder in Jekill and Hyde heeft net verteld dat de Harleys van nu klinken als brommers, of zoals hij zegt, stofzuigers. „Met een Jekill and Hyde krijgt motorrijden weer beleving, gevoel, de emotie die het moet zijn." Het ontstaan van dit stukje Limburgse maak industrie gaat terug tot 1997 toen twee hobby isten een uitlaatsysteem bedachten met een lief, rustig en een ondeugend donker geluid. Vandaar de naam naar het gelijknamige Schotse boek over gespletenheid. onderneming voor het eerst in de Top 250 Groei bedrijven 2017 van het ScaleUp Dashboard van de Rotterdam School of Management (RSM) en het Erasmus Centre for Entrepreneurship (ECE). Selen: „Van de Kerkhof, die 80 procent van het bedrijf had, werd ernstig ziek. Besloten werd te verkopen. Maar niet aan een concurrent die het alleen te doen was om de technologie. Wat over bleef was een venturecapitalist. De keuze voor ABN Amro werd ingegeven door hun betrokken heid en continuïteit." Lees meer op deondernemer.nl. Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met ZSL. Ga naar Delta Academy Applied Research Centre op hz.nl/lectoraten. Martijn Lentz is adviseur voor ondernemers en expert op het gebied van MKB Financiering bij de Kamer van Koophandel. MARTIJN LENTZ OVER KOSTEN WERKKAPITAAL Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15