effeweg.nl WENEN, BOEDAPEST EN PRAAG EUWS 11 Van het ene op het andere moment stond het leven van vrachtwagenchauffeur Marco op zijn kop. „De ergste straf heb ik al." VERKEERSONGEVAL BEMIDDELING Marco staat bij het water waar hij zo juist een auto met caravan in zag ver dwijnen. De vrachtwagenchauffeur wil erin springen en redden wat te redden valt, na het ongeluk dat hij heeft veroorzaakt. Marco is een doe ner. Maar nu, op 24 juni 2016, gebeurt wat hij nog nooit heeft meegemaakt. „Ik bevroor." Een ander springt wel in het water en als de slachtoffers naar de kant worden gebracht, helpt Marco (43) ze op de kant te leggen. Hij wil begin nen met reanimeren. Hij weet hoe dat moet, is in zijn woonplaats zelfs lid van de AED-vereniging. Maar weer staat Marco als aan de grond ge nageld. Als iemand roept dat ze ver pleegster is, stapt hij opzij. „Ik heb het daar heel moeilijk mee gehad." Marco weet meteen: dit zal hem achtervolgen. De man die hij uit het water haalde, is waarschijnlijk overleden. „En mijn shirt zat vol bloed van de vrouw. Toen ik naar huis belde, zei ik maar één zin: 'Vol gens mij heb ik iemand doodgereden. „Op het politiebureau kreeg ik een advocaat, ik werd verhoord. Ik rij al zestien jaar op de vrachtwagen, nu moest ik worden opgehaald. Mijn baas had op me gewacht. 'We zien je wel weer verschijnen', zei hij. 21 maanden later was het pas zo ver." Als hij thuis is, voelt Marco zich uitgeput en rusteloos. „Ik belde de politie zo vaak om informatie, dat ik de vraag kreeg niet meer te bellen. Dat hield ik twaalf uur vol." Totdat hij hoort: de man is echt overleden. Marco heeft die dag een auto ge raakt op een N-weg bij Heerhugo waard. Die auto belandt op de tegen gestelde weghelft. Het paar in de ca ravan wijkt voor dit voertuig uit, om daarna in het water te belanden. Zes jaar Marco beseft dat vervolging dreigt voor dood door schuld. Maximaal zes jaar cel. Stel je voor. Zijn kinderen zonder vader. De hypotheek die niet betaald kan worden. „Zelf zou ik zo'n straf kunnen dragen, want de ergste heb ik al. Ik heb iemand doodgere den, moet ermee zien te leven. Maar voor mijn kinderen wilde ik niet dat ze zonder vader zouden opgroeien." Het onderzoek van de politie duurt lang. Marco praat ondertussen met een psycholoog, zijn partner en men sen van Perspectief Herstelbemidde ling, de organisatie die bemiddelt tussen Marco en de slachtoffers en kijkt of ze met elkaar willen praten, 's Nachts wordt de chauffeur ver scheurd door nachtmerries. Even is er verlichting, als hij één van de drie slachtoffers ontmoet. Het Ik belde de politie zo vaak om informatie, dat ik de vraag kreeg niet meer te bellen is de man uit de auto die Marco heeft geraakt. „Ik ging met lood in mijn schoenen naar het gesprek. De man had blijvend letsel overgehouden aan het ongeluk. Toen hij tegenover me zat, keek hij me recht aan. Nou ga je het krijgen, dacht ik. Toen zei hij: ik verwijt je niets. En als er een rechts zaak komt, ga ik jou helpen." Lijden Het steekt als hij ziet hoe verkeers slachtoffers pleiten voor meer ver volgingen van veroorzakers van ernstige ongelukken. Weten ze niet hoe ook zij lijden? De overle den man was jarig op dezelfde dag als Marco's zoon. „Hij was opa. Ik kwam erachter dat hij voor ie mand als een tweede vader was." Marco schrijft de nabestaanden een brief en vraagt via de bemid delaar meerdere keren of de vrouw van het slachtoffer met hem wil praten. Maar als ze daar na de beslissing om niet te vervol gen wél aan toe is, kan hij het niet meer opbrengen. Hij heeft leren le ven met wat er is gebeurd. „Het zou alle wonden openhalen." Toch heeft hij geleerd hoe helend het was om eerder de stap wel te zetten, net zoals het zoeken van contact dat al was. „Praten is het enige dat helpt." Daarom treedt hij nu naar voren, om anderen over te halen ook zo'n bemiddelingstraject in te stappen. Zo komt misschien toch wat moois uit het ongeluk. „Donderdag ben ik voor het eerst teruggegaan naar de plek. Daar kwam veel weer boven." Marco wordt ook boos. Hij ziet vangrails, hekken, dat kruispunten van vroeger zijn verdwenen. „De provincie wist al jaren hoe gevaarlijk het was. Na het ongeluk is het eindelijk aangepast." Even voelt Marco zich lichter, vrij haast. Maar er is nog de dreigende rechtszaak, de overleden man- echt afsluiten kan nog niet. Marco krijgt last van pijn, hartkloppingen. „Stress doet rare dingen met je." En stress kan zomaar verdwijnen. Dat merkt hij als hij na zestien maanden een brief van het OM krijgt. Wat hij weet, staat bevestigd: hij lette op, hij kon er niets aan doen. Geen vervolging. „Ik werd meteen 10 centimeter langer. En kreeg spontaan twee tennisar men. De dokter zegt dat de stress in mijn pezen is geschoten." Maar zijn gezin is veilig. REIS VD WEEK KORTING P.P voor nut Mlliiijinii dinsdag 29 mei 2018 GO Een vreselijke klap, en plots was Marco een doodri j der Carla van der Wal Heerhugowaard Marco, veroorzaker ongeluk I&SÏ e©A87 Marco sprak met een slachtoffer van het verkeersongeluk. Hij zei: 'ik verwijt je niets'." foto marlies wessels Fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 29-05-2018 t/m 05-06-2018. Niet geldig i.c.m. andere acties. Deze busreis neemt u mee naar 'de parels van Midden-Europa'. Drie prachtige hoofdsteden die totaal van elkaar verschillen. Allereerst bezoeken we de roman tische oude keizerstad Wenen. Vervolgens bezoeken we het majestueuze Boeda pest, dat in tweeën wordt gedeeld door de rivier de Donau. We sluiten de reis af in Praag, ook wel de Gouden Stad genoemd, gelegen aan de Moldau. VERTREKDATA EN PRI3ZEN I INBEGREPEN 2juli€499,- j 9 hotelovernachtingen 13augustus^539,- €519,- 9 maal ontbijt en diner 3 septemberf839,- €519,- Stadsrondrit Boedapest en Wenen 10 septemberf539,- €519,- o.l.v. een gids 1 oktober€529,- €509,- j Begeleiding door chauffeur reisleider 13 oktober^£99,-€479,- Vervoer per Comfort Class touringcar PROGRAMMA Dagl Heenreis Dag 2 Melk en boottocht Donau Dag 3 Wenen en Slot Schönbrunn Dag 4 Bratislava Dag 5 Boedapest Dag 6 Vrije dag of dagtocht Balatonmeer Dag 7 Tsjechië Dag 8 Praag benedenstad Dag 9 Praag bovenstad Dag 10 Terugreis 1*1 I I itlllfIf IUGtV!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11