Toch nog een kans op top KimenTrump 10 Forse bonussen, vergoeding studiegeld 'Ons team is in Noord-Korea aange komen om voorbereidingen te tref fen voor de top tussen Kim Jong-un en mijzelf. Alweer een bijzondere tweet. Was getekend, president Donald Trump. Ergens in Singapore moet degene die belast is met de organisatie van de historische ontmoeting tussen Kim en Trump zich spontaan een pluk haren uit het hoofd hebben getrokken. Deze man of vrouw moet onderhand kaal zijn. Komen ze nou wel, komen ze niet? Je kunt het ook zien als een dans tussen on wennige partners Kim en Trump: stapje voorwaarts, twee achteruit, drie voorwaarts. 12 juni moet het allemaal gebeu ren. Het liep al storm met media- accreditaties in de stadstaat, hotels wreven zich in de handen. Voor zo ver mogelijk werd de stad nog scho ner gemaakt dan die al is. Tot don derdag. Toen regende het opeens annuleringen. Want een getergde Donald Trump trok de stekker eruit. Een gril, of blufpoker van de hoogste orde? Trump bedankte Kim nog netjes voor het vrijlaten van drie Amerikaanse gijzelaars, maar voor een ontmoeting in Singapore was de tijd kennelijk nog niet rijp. Wel dus. Want inmiddels wordt er achter de schermen koortsachtig gewerkt om het feest toch door te laten doorgaan. En vol gens Donald Trump kan het. Een delegatie van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken onderhandelt in het 'vredes- dorp' Panmunjon, op de grens van Noord- en Zuid- Korea, met een topdelegatie van Kim. Het belangrijkste voorwerk wordt echter gedaan door de Zuid-Koreanen. President Moon Jae-in zou van Kim de concessie los hebben gekre gen dat de Noord-Koreaan met Do nald Trump gaat praten over 'de complete denuclearisatie van het Koreaanse schiereiland'. Hoe en wanneer zijn van later zorg, maar de goede wil wordt getoond. Trump speelt het spel al mee via Twitter. „Ik geloof oprecht dat Noord-Korea briljante mogelijkhe den heeft en dat het eens een be langrijk economisch en financieel land zal zijn. Kim Jong-un is het met me eens. Het zal gebeuren." Koreawatchers proberen te snap pen wat Kim - die zich dit weekend tot Moon Jae-in zou hebben ge wend om de top te redden - tot in keer bracht. Het 'Kadaffi-spook' t Zuid-Korea zou voor elkaar hebben dat Kim wil praten over denuclearisatie (hét angstvisioen van Kim en elke dictator: de Libische leider gaf zijn atoomwapenplannen op en acht jaar later ging hij ontwapend en al ten onder in de grote geopolitieke manoeuvres) rammelt even minder met de ketenen. Zuid-Korea Er is namelijk een dringender prio riteit: Noord-Korea moet onder de druk uit van steeds strengere eco nomische sancties. Daarnaast zou Kim voor de toekomst mogelijk een non-agressieverdrag kunnen ver welkomen, zodat het hem niet ver gaat als wijlen Kadaffi. t juni is de volgende ontmoeting tussen de presidenten Kim Jong-un en Moon Jae-in. Volgens de laatste berichten zou de president van Zuid-Korea ook aanwezig zijn in Singapore. Voor zover dat feest doorgaat. Klassen die naar huis worden ge stuurd, omdat de juf ziek is. Lessen die door onbevoegde leraren wor den gegeven. Ouders die de vraag krijgen een dagje voor de klas te staan. En vacatures waarvoor wer kelijk niemand is te vinden. In het basisonderwijs waren in het eerste kwartaal al 37 procent meer vaca tures dan vorig jaar. Naar verwach ting zijn er in 2022 4100 fulltime leerkrachten te weinig. En ook middelbare scholen kunnen voor vakken als natuur- en wiskunde niet genoeg docenten vinden. De Onderwijsraad roept op tot actie: er moet een landelijke taskforce lerarentekort komen, die zo snel mogelijk met oplossingen komt. De maatregelen die het mi nisterie van Onderwijs tot nu toe heeft genomen, zijn niet goed ge noeg, stelt de Onderwijsraad. „De tekorten zijn nog steeds nijpend", schrijft ze in een alarmerende brief aan de onderwijsministers. „De continuïteit en kwaliteit van het onderwijs zijn in gevaar." Ondertussen verhardt de strijd om de leraar. Onlangs brak een rel letje uit tussen Zaanstad en Am sterdam. De wethouder van Zaan stad ontdekte in haar stad posters van de grote buur met de tekst: Word ook leraar in Amsterdam. Wethouder Kukenheim ver klaarde dat de hoofdstad zo pro beert meer studenten naar de lera renopleidingen te krijgen, maar in Zaanstad dacht de wethouder dat Amsterdam in haar vijver viste. Gemeenten en schoolbesturen ha len werkelijk alles uit de kast om De tekorten zijn nog steeds nijpend. Continuïteiten kwaliteit van het onderwijs zijn in gevaar meer leraren te trekken. In Am sterdam en Rotterdam kunnen le raren een bonus krijgen. Studen ten die al in het laatste jaar van hun opleiding voor een baan in Am sterdam kiezen, krijgen n.ooo euro studiegeld van de gemeente. In Gouda probeert een schoolbe stuur gymdocenten bij te scholen tot leerkracht, de regio Utrecht wil ex-militairen voor de klas krijgen en in Deventer mikken ze op bo ventallige bankmedewerkers. Omdat in sommige regio's al te korten zijn, onderzoeken 35 schoolbesturen in Midden-Neder land of ze leerlingen onlineles kunnen geven, bijvoorbeeld als er niet genoeg docenten natuur kunde zijn. De redenatie: op hoge scholen en universiteiten krijgen studenten ook vaker les via een vi deoverbinding. Afvangen Volgens Frank Cörvers, bijzonder hoogleraar Onderwijsarbeids markt van het CAOP, proberen alle schoolbesturen zelf het wiel uit te vinden en inventief te zijn. „Je moet niet willen dat scholen elkaar leraren afvangen en ieder voor zich bezig zijn. Scholen heb ben een maatschappelijke op gave." Het komt door gebrek aan 'centrale regie', oordeelt Cörvers. „De regering had allang een task force lerarentekort moeten inrich ten." Daarom vindt de Onderwijsraad dat het ministerie van Onderwijs nu de regie moet nemen. Dat zegt al jaren bezig te zijn met het terug dringen van het lerarentekort, bij voorbeeld door salarissen en car rièreperspectief van leerkrachten te verbeteren. De ministers willen nu met belanghebbenden in ge sprek over wat een taskforce kan opleveren. uonvmnuuun dinsdag 29 mei 2018 GO De kans is meer dan 50 procent dat de president van de Ver enigde Staten en die van Noord- Korea elkaar toch ontmoeten in Singapore. Dat zeggen insiders nu nieuwe onderhandelingen zijn begonnen. Bob van Huët Rotterdam/Panmunjon DATE flET TAUW TOCH G-EEN DATE WEL EEN DATE &EEN DATE WEL EEN DATE G-EEN u L De gemeente Amsterdam plaatste in buurgemeente Zaanstad posters om leraren te werven. FOTO TACO KEULEN Strijd om de leraar verhardt Er woedt een steeds fellere strijd om docenten. Sommige gemeenten en schoolbesturen proberen met bonussen, stu diegeld en reclames bij buurge meenten leraren te trekken. De Onderwijsraad roept op tot actie: er moet een landelijke taskforce lerarentekort komen. Ellen van Gaaien Den Haag - Onderwijsraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10