volleerd ronderenner Zelden 'enge man in bosjes' Zoekacties naar twee duikers Walcheren De Giro wijst uit: Limburger kan in élke grote ronde strijden om de eindzege Vorig jaar is 7478 keer een zeden misdrijf geregistreerd door de po litie, blijkt uit de Misdaadmeter in deze krant. Het gaat dan nog zel den om gevallen waarbij slachtof fers door een onbekende op straat worden overmeesterd. Dat zegt Yet van Mastrigt, specialist zeden bij de nationale politie. „We zijn bang als we in het donker over straat fietsen, maar in 90 procent van de gevallen gaat het om de opa, de huisvriend, de leraar." Dat was vroeger anders. Toen ging het in driekwart van de geval len om een bekende. Aan de veran dering draagt vermoedelijk het in ternet bij. Zedenplegers gebruiken dat om eerst contact te leggen met hun slachtoffers en ze te leren ken nen. Trend Het aantal geregistreerde zeden misdrijven steeg in 2017 licht, met 2 procent, blijkt uit de misdaadme ter. Dat gaat in tegen de trend die op vrijwel alle andere gebieden te zien is. Daar dalen de aantallen. Net zoals voorheen bij zedenmis drijven, die tussen 2005 en 2015 zelfs halveerden. De stijging van de cijfers komt voor Van Mastrigt niet onver wacht. „Er moest een stabilisatie van het aantal meldingen en aan giftes komen." Er is ook sprake van scherpere registratie. De politie wil graag dat vooral het aantal meldingen van slachtoffers omhooggaat. Dan kan worden bepaald of er sprake is van een misdrijf, of vervolging moge- We zijn bang als we in het donker fietsen, maar het is vaak de leraar, de huisvriend lijk is en of een slachtoffer ook daadwerkelijk een juridisch traject wil ingaan, mits anderen geen ge vaar lopen van dezelfde dader slachtoffer te worden. Als dat gevaar wel bestaat, doet de politie altijd onderzoek. „Maar we willen vooral dat door meer meldingen ook meer slachtoffers worden geholpen. Niet alleen door ons, maar ook door bijvoorbeeld hulpverleners." Op dit moment staan 2800 zaken open. „Dat is onze werkvoorraad, die uiteindelijk kan uitmonden in een aangifte, maar ook beperkt kan blijven tot informatieve gesprek ken." Daaronder valt niet het aantal gevallen van kinderporno, die worden behandeld door speciale kinderpornoteams. De twee zijn sinds zaterdagavond vermist in de Grevelingen Goes wint periodetitel en treft Silvolde in nacompetitie »sportio TRIJNTJE live te volgen vanaf de bank Nieuwsmedia Een meer derheid van de leren, ruim 66 pro cent, stemt voor versoe peling van de abortus wet. 'Nu is Noord-ler- land aan de beurt'»P10 Dader van zedenzaak is meestal bekende Een zedendelinquent is zelden nog de 'enge man in de bosjes'. Daders van zedenmisdrijven zijn steeds vaker bekenden van slachtoffers. Dat aantal nam de afgelopen jaren toe tot 90 pro cent. Carla van der Wal Rotterdam - Yet van Mastrigt, zedenspecialist P8 »P2 r Media&Cultuur maandag 28 mei 2018 28°C Broeierig warm en kans op onweer eP20 pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 'i:S® DUMOULIN Sportwereld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1